שתף קטע נבחר

"אנחנו נקרעים בין אמא ארץ ישראל לאבא צה"ל"

כך אומר ל-ynet סגן אלוף (במיל') יצחק שדמי, שחתם על מכתב הסירוב לפנות התנחלויות. אחר הצהריים נפגשו חלק מ-34 הקצינים החותמים עם מפקד החטיבה וטענו: "לא קראנו לסירוב פקודה. אנחנו נקרעים בין שני ההורים - העקרונות הכי מקודשים לנו". הקצינים נדרשו להשיב לצה"ל בתוך כיממה האם יחזרו בהם

מכתב קציני הימין: אחר הצהריים (יום ה') התקיימה פגישת בירור בין כמה מ-34 קציני מילואים שחתמו על מכתב הסירוב עם מפקד חטיבת בנימין, אל"מ מיקי אדלשטיין. הקצינים הסבירו את תוכן מכתבם וטענו: "לא קראנו לסרב פקודה". הם נדרשו להשיב לצה"ל בתוך יממה האם הם חוזרים בהם ממכתב הסירוב. המח"ט הבהיר להם את חומרת העניין, וציין כי קצין שלא יחזור בו מן הדברים - יודח מתפקידו.

 

ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי 34 קציני מילואים, בהם ארבעה מפקדי גדודים, חתמו על המכתב למפקד החטיבה, בו הודיעו כי בכוונתם לסרב פקודה אם יתבקשו לקחת חלק בפינוי התנחלויות. הרמטכ"ל, רב-אלוף משה יעלון, נדרש לסוגייה ואמר כי הוא רואה את האירוע בחומרה ובכוונתו להדיח את חותמי המכתב משורות הצבא, אם לא יחזרו בהם. "זהו ניצול של המדים והדרגה לצרכים פוליטיים", אמר יעלון.

 

סגן אלוף (מיל'), יצחק שדמי, אחד החותמים, סיפר ל-ynet כי בפגישה עם מפקד חטיבת בנימין, חזרו חבריו על הדברים שכתבו במכתב. לדברי שדמי, "לא מדובר בסירוב פקודה ואנחנו לא קוראים לסירוב פקודה. אני אוהב את צה"ל והוא חשוב לי. אנחנו מעריכים את מיקי, הוא קצין מצוין, מפקד מצוין ובן אדם מצוין. אנחנו מעריכים אותו מאוד ולכן הסכמנו איתו שנלך לחשוב בנושא ומחר ניתן לו את התשובה".

 

לדבריו, הקצינים חזרו ואמרו בפגישה למפקד החטיבה: "אל תכניסו אותנו לדילמה. אל תוציאו אותנו מכלל צה"ל. זה שאנחנו מתנגדים לגירוש יהודים מבתיהם זה ברור, זה שזה לא דמוקרטי וגם לא מוסרי זה גם ברור".

 

סגן אלוף (מיל') שדמי הוסיף: "יש פה בעיה שמוצגת על השולחן. אני שלם עם המכתב ועם כל מילה שכתובה שם".

 

על השאלה אם מחר יקבל פקודה לפנות יישוב יהודי השיב שדמי: "יותר טוב שהמערכת תחשוב איזה פיתרון היא נותנת לנו ולא על הדחה. היום מדובר ב-34 קצינים אבל מחר זה יכולים להיות אלפי אנשים".

 

"להיקרע בין אמא לאבא"

 

סגן אלוף (מיל') שדמי אומר כי מצב הקצינים דומה לילד שנקרע בין אביו לאמו: "אם יגיע הרגע ותינתן פקודה לפנות יישוב יהודי, כל אחד יצטרך להתלבט לעצמו. נצטרך להעמיד מצד אחד את אמא שלי ומצד שני את אבא שלי, שהם היקרים מכל, ועל אחד מהם לוותר". שדמי הסביר כי "שני ההורים הם כמו שני העקרונות הכי מקודשים לי: אחד - ארץ ישראל ועם ישראל, והשני זה צה"ל".

 

בתשובה לשאלה מה הביא את הקצינים לכתיבת המכתב למפקד החטיבה אמר שדמי: "אנחנו חשים שני דברים, האחד חרב מושטת או מונפת על כל ההתיישבות בעזה ואחריה ביהודה ושומרון. השר אולמרט אמר את זה, למרות שראש הממשלה הכחיש, ואני מאמין יותר לאולמרט מאשר למכחישים. והחרב הזאת מונפת על מפעל ההתיישבות.

 

"התחושה השנייה היא שגונבה לאוזננו השמועה שמתכוונים להשתמש בנו לא במעגל הראשון אלא במעגל השני במצב של פינוי. ואנחנו מרגישים שזה חורבן לציונות, נגד רצון העם כשאפילו השמאל מודה ששרון עושה ההיפך ממה שהתחייב ואין לו מנדט לכך ואנחנו עלולים להיקלע למצב שנהיה בפני דילמה מה להעדיף, את הערך הגבוה לארץ ישראל – ערך של קדושה אל מול ערך אחר – ערך גבוה לא פחות, וזה הצבא, הממסד, הממלכתיות".

 

עוד הוסיף: "מעמידים אותנו בצורך להעמיד ערך אחד מול אחר, את מי לנטוש, את אבא או את אמא ולכן אנחנו חושבים כי לו הפקודה היתה חוקית אז מצווה עלינו להתנדב לעשותה אבל אם היא לא מוסרית אסור לנו להשתתף בה".

 

שדמי מוסיף ואומר: "כדי שלא נהיה בדילמה הזאת פנינו וביקשנו מהמדינה לא לערב את הצבא כדי שהצבא לא יערב אותנו ושהמדינה תשתמש באחרים, בחברות כוח אדם לדוגמא והדבר יהיה גם הרבה יותר זול למדינה".

 

סגן אלוף יצחק שדמי מתגורר בנווה צוף 25 שנה ומשרת בכוחות הביטחון במשך 36 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
שדמי. "קרועים"
צילום: ערוץ 1
צילום: דן בלילטי
מפקד החטיבה. הקצינים נדרשים להשיב בתוך יממה
צילום: דן בלילטי
צילום: רויטרס
"הפינוי - דגל שחור"
צילום: רויטרס
מומלצים