שתף קטע נבחר

שטרום: נבחן אם להורות על הפצת Windows "רזה"

"השאלה מחייבת בחינה ספציפית של עובדות שלפי טענתך קיים הבדל לגביהן בין ישראל לבין אירופה. אם אכן כך הדבר ייבדק והמצב בישראל יושווה לזה שבחו"ל", ענה שטרום לשאלה של גולש בפורום ב-ynet

רשות ההגבלים העסקיים בישראל תבדוק אם לחייב את מיקרוסופט להוציא גירסה "רזה" של Windows, ללא נגן המדיה, בהתאם לפסק הדין שאושר לאחרונה באיחוד האירופי, כך אמר היום (ה') הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, במפגש פורום עם גולשי ynet.

 

"האם אין מקום לדרוש ממייקרוסופט למכור גירסאות רזות וזולות של חלונות XP כפי שנעשה באיחוד האירופי", שאל הגולש "שאול", "האם הסיבה שמיקרוסופט דוחפת לרכישת שדרוגים של מערכות הפעלה במחיר מלא במקום לספק עידכון ליישום ספציפי אינה ניצול לרעה של כוחה? דוגמה ספציפית - כדי לקבל עדכון של Internet explorer 6.0 בעלי מערכת הפעלה windows 2000 נדרשים לרכוש Window XP במחיר מלא".

 

"השאלה מחייבת בחינה ספציפית"

 

"הנושא של טיפול במייקרוסופט נגזר מכמות המשאבים שבידי רשות ההגבלים העסקיים בישראל ומכמות המשאבים המוקצים לכך באירופה ובארצות הברית", ענה שטרום, "מאחר והרשות הישראלית מונה כ-45 עובדים המטפלים בנושאים אלה ואילו ברשויות האמריקניות והאירופיות מועסקים אלפי אנשים החלטנו עוד בשנת 1999 להתמקד בנושאים אחרים מתוך ידיעה ברורה שמה שייקבע בארצות הברית, במשפט המפורסם שנוהל שם נגד מיקרוסופט יושגו תוצאות שתהיה להן תחולה בינלאומית על עסקיה של מיקרוסופט בכל העולם כולל ישראל".

 

"נוסף על כך, הגענו עם מיקרוסופט להסכמה שבמסגרתה החברה התחייבה החברה כי כל פסקי הדין הזרים יחייבו אותה גם בישראל והיא תפעל לפיהם גם בעסקיה בארץ. השאלה שלך מחייבת בחינה ספציפית של טענתך כי קיים הבדל לגביהן בין ישראל לבין אירופה. אם אכן כך הדבר ייבדק והמצב בישראל יושווה לזה שבחו"ל".

 

יש לציין, כי בהקשר זה קיים הבדל בין גישת בתי המשפט באיחוד האירופי לפסיקת בתי המשפט האמריקניים.

 

בחודש ספטמבר, 2004, נמנע בג"ץ מהתערבות בשאלת המונופול של מיקרוסופט ישראל, כאשר דחה את עתירת "הפורום לחופש אונליין" להכריז על מיקרוסופט כמונופול בתחום מערכות ההפעלה בישראל. השופטים קיבלו את טענת המדינה, כי עמדת הממונה בהקשר זה היא סבירה ואין עילה להתערבות בית המשפט.

 

בדבריהם ציינו השופטים כי ההסכם של הממונה על הגבלים עסקיים עם חברת מיקרוסופט מקובל עליהם. עוד ציינו, כי מכיוון שמיקרוסופט אינה מוכרת ישירות מוצרים בארץ (רק באופן עקיף, דרך מפיצים) יהיה קשה עד בלתי אפשרי להגדירם כמונופול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
שטרום. "העניין ייבחן"
צילום: גבי מנשה
מומלצים