שתף קטע נבחר

עריקאת: ישראל הקשתה על ההצבעה במזרח י-ם

השר לענייני מו"מ ברשות, גינה את "הצעדים שנקטה ישראל כדי להקשות על תושבי ירושלים להצביע", וקרא לפלסטינים שלא להיכנע לצעדים אלה ולהצביע בהמוניהם. יו"ר בתי הדין השרעיים ברשות פסק כי הבחירות "הן גם משאל עם על ערביותה של ירושלים, ולכן אל לפלסטינים להיכנע לתכתיבי ישראל". שש קלפיות נפתחו במזרח העיר, ואחוזי ההצבעה נותרו נמוכים

הפלסטינים קיוו לאחוזי הצבעה גבוהים בבחירות לנשיאות הרשות במזרח ירושלים. החל משעות הבוקר (יום א') קראו הבכירים הפלסטינים לתושבי ירושלים המזרחית לצאת ולהצביע בהמוניהם. אולם נתונים מצביעים דווקא על אחוזי הצבעה נמוכים בעיר. לפי מקורות הפלסטינים עמד שיעור ההצבעה בצהרים על כ-15%. מדובר בהערכה בלבד שכן לא נמסרו נתונים רשמיים.

 

ועדת הבחירות המרכזית טענה כי היו תקלות בהצבעה במזרח ירושלים, מכיוון שלטענתם ישראל הערימה קשיים על ההצבעה באמצעות שליחת המצביעים ממזרח ירושלים להצבעה בפרברים של העיר בטענה שאינם מצויים במרשם המצביעים.

 

השר לענייני משא ומתן ברשות, ד"ר סאיב עריקאת, גינה את הצעדים שנקטה ישראל כדי להקשות על תושבי ירושלים להצביע, וקרא לפלסטינים שלא להיכנע לצעדים אלה ולהצביע בהמוניהם. "הבחירות היום הן גם משאל עם על ערביותה של ירושלים, ולכן הפלסטינים מתבקשים לבוא ולהצביע ולא להיכנע לתכתיבי ישראל", אמר עריקאת.

 

יו"ר בתי הדין השרעיים ברשות הפלסטינית, השייח תייסיר תמימי, אמר בהודעה שפרסם לקראת הבחירות, כי הבחירות בכלל ובירושלים בפרט הן מצווה דתית. תמימי אמר כי הבחירות הן גם בחירות על מסגד אל אקצה והמקומות הקדושים, וקרא לפלסטינים למלא אחר מצווה דתית זו מבלי לפחד משלטונות הכיבוש ולבוא ולהצביע בהמוניהם.

 

וגם האחראי על תיק ירושלים במועצה המחוקקת הפלסטינית, חאתם עבד אל-קאדר קרא לפלסטינים תושבי ירושלים שלא לפחד ואמר כי בידי הרשות התחייבויות, הן מממשלת ישראל והן מארה"ב, ולפיה הצבעתם בבחירות הפלסטיניות של הפלסטינים תושבי העיר לא תפגע במעמדם החוקי ובזכויותיהם.

 

עבד אל-קאדר אומר כי לשם כך פורסמו בעיתונות חוות דעת של משפטנים המבטיחים לתושבים הפלסטינים כי אין שום עילה משפטית לפגיעה בהם אם ישתתפו בבחירות, וכי כל זכויותיהם תישמרנה גם אם יצביעו.

 

"יצרנו קשר עם קרטר"

 

לפי הסיכום המוקדם מורשים להצביע כ-6,000 תושבי המתחם המוניציפלי של ירושלים, בדומה להבנות אליהן הגיעו ישראל והרשות הפלסטינית בבחירות הקודמות ב-1996. מדובר במצביעים אשר נרשמו קודם ליום הבחירות בפנקס המצביעים להשתתף בבחירות בשישה סניפי דואר במזרח העיר – בצור באהר, שער שכם, א-טור, שועפאט, בית חנינא ובסניף הדואר המרכזי ברחוב סלאח א-דין.

 

בכל אלה הוצבו 11 קלפיות (5 בכל אחד מהסניפים הראשונים ו-6 בסלאח א-דין) ובכל אחד מהם ממלא המצביע את טופס ההצבעה ונותן לפקיד הדואר שמשלשל את בחירתו לקלפי. בבחירות ב-96' נרשמו כאלף איש בלבד, מתוך כחמשת אלפים בעלי זכות בחירה שמימשו בסופו של דבר את זכותם להצביע בקלפיות במזרח ירושלים. זאת, בין אם בשל חוסר עניין ובין אם בשל חשש שיבולע להם, מסיבות שונות.

 

עד כה, כאמור, נרשמה השתתפות דלילה בשל בעייתיות במרשם המצביעים בקליפות אולם מקורות פלסטינים במזרח העיר טוענים כי בהתערבות נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר והסנטור ג'ון קרי, שנמצאים במגעים עם ישראל, הגיעו להבנות כי מעתה יותר לכל בעל זכות בחירה שלא מימש את זכותו להצביע בכל אחד מששת סניפי הדואר.

 

בכך מקווים במזרח ירושלים שאחוז ההצבעה יעלה. "דיברנו עם קרטר וקרי והם יצרו קשר עם ישראל כדי לפתור את הבעיה", אמר ל-ynet חבר המועצה המחוקקת מטעם מחוז ירושלים ואיש הפתח, חאתם עבד אל-קאדר. "אנו מקווים שבכך יעלה אחוז ההצבעה במזרח ירושלים ויגיע לאחוזים גבוהים לקראת תום יום הבחירות".

 

פרט, ל-6,000 בעלי זכות הבחירות במזרח ירושלים, נהנים עוד כ-120 אלף איש, חלקם תושבי המתחם המוניציפלי של ירושלים, מזכות הצבעה בשכונות ובכפרים הגובלים במזרח ירושלים, או כפי שהפלסטינים מכנים זאת, מחוז ירושלים. קלפיות הוצבו בכפרים בענאתא, עזריה, אבו דיס, א-זעים, א-ראם ביר נבאלה ועוד.

 

מנתונים בלתי רשמיים עולה כי עד כה מימשו כ-50% את זכות ההצבעה שלהם באזורים אלה. בסוף היום, מקווים ברשות הפלסטינית, ירשם אחוז הצבעה גבוה במזרח ירושלים ובפרבריה, לאחר שנרשמו הבעיות במרשם המצביעים.

 

אנשי מפלג המיעוטים של משטרת ירושלים עיכבו לחקירה שני פלסטינים שקראו לתושבים שלא להצביע בבחירות לנשיאות הרשות. השניים, המשתייכים לתנועת "חיזבת אל-תכריך", חילקו מנשרים סמוך לסניף הדואר ברחוב צאלח א-דין שבמזרח העיר.

 

ובתוך כך, דיווח הבוקר חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי) כי המשטרה מונעת ממנו ומעשרות צעירי נוער האיחוד הלאומי לצעוד לעבר סניף הדואר של שער הפרחים בירושלים, שם ממוקמת הקלפי המרכזית בבחירות ברשות הפלסטינית. אריאל אמר כי מטרת הצעדה היא לקרוא לראש הממשלה להוציא את מזרח ירושלים מכל הסדר מדיני עתידי ולא לחלק את העיר. 


פורסם לראשונה 09/01/2005 08:59

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תעמולת בחירות על גדר ההפרדה בי-ם
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
התעמולה ברשות
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
פעילי ימין מפגינים בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים