שתף קטע נבחר

ממשלת ההתנתקות יוצאת היום לדרך

9 שרים - שמונה מהעבודה ואברהם הירשזון מהליכוד - יושבעו אחר הצהריים במליאת הכנסת. "המורדים" טרם החליטו כיצד יצביעו, נראה שיימנעו או ייעדרו מהאולם. ח"כ יחיאל חזן כבר הודיע: אצביע נגד אישור הממשלה החדשה

הממשלה החדשה: בטקס חגיגי במליאת הכנסת יושבעו אחר הצהריים (יום ב') שרי העבודה החדשים - שמונה במספר - וממשלת שרון השלישית תצא לדרך.

 

עוד לפני כינוס המליאה תתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת, בה יאושר צירוף השרים באורח בלתי פורמלי. לאחר מכן תצביע הכנסת על ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לעבודה וליהדות התורה, והשמונה - שמעון פרס, אופיר פינס, יצחק הרצוג, בנימין בן-אליעזר, דליה איציק, שלום שמחון, מתן וילנאי וחיים רמון - יושבעו, יחד עם אברהם הירשזון מהליכוד, שר התיירות החדש.

 

לממשלה החדשה אין אפילו שבוע אחד של חסד. על הפרק שתי משוכות דחופות - אישור תקציב המדינה בקריאה ראשונה והעברת חוק פינוי-פיצוי, שנתקע בוועדת החוקה.

 

עדיין לא ברור כיצד תצביע קבוצת "המורדים" בליכוד, והאם תגיד "כן" להכנסת שרי העבודה. 13 הח"כים יתכנסו קרוב למועד ההצבעה ויחליטו כיצד לנהוג. חבר הכנסת יחיאל חזן כבר הודיע שיצביע נגד אישור הממשלה החדשה משום שלדבריו, מטרה היא גירוש יהודים מביתם: "לממשלה שחרתה על דגלה גירוש יהודי אין עתיד בהנהגת מדינת ישראל. ממשלת הליכוד במתכונתה הנוכחית היא חלומם הרטוב של 'שלום עכשיו' והשמאל", אמר חזן.

 

לנוכח הצבעתו הצפויה של חזן, לא ברור כיצד תצביע קבוצת המורדים, שהתכוונה להצביע באופן אחיד. "חשוב לנו לשמור על הקבוצה מאוחדת, זה לא הקרב האחרון", הסביר אחד מהם, ברומזו לקשיים שביכולתם להערים בעת אישור תקציב המדינה. ההערכות מדברות על כך שיבחרו להימנע או להסתלק במחאה מן האולם, ביודעם שסיעת יחד מעניקה ממילא רשת ביטחון לשרון.

 

לממשלת שרון-פרס מובטח רוב

 

בעד ממשלת שרון-פרס מובטחת תמיכתם של 52 ח"כים: 26 מהליכוד (ללא "המורדים" ואלי אפללו החולה), 21 מהעבודה ועם אחד ו-5 מיהדות התורה. יתנגדו 45 ח"כים לפחות: 14 משינוי (ללא יוסף פריצקי), 11 מש"ס, 6 מהאיחוד הלאומי, 6 מהמפד"ל ו-8 מהסיעות הערביות. נראה שמניין הנמנעים יעמוד על 20: 13 "המורדים", יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שהודיע כי "לא יתנגד" ו-6 חברי יחד.   

  

בממשלה החדשה אמורים לכהן עוד שני שרים חדשים מהליכוד, בהם הירשזון. מינוי השר השני, כמו גם סגני השרים, נדחה לפי שעה, כדי להשאיר פתח לש"ס שנשארת בינתיים בחוץ. היו"ר אלי ישי ממשיך כהרגלו לרקוד על שתי חתונות: מחד, הוא משקיע מאמצים כדי להיבחר ליו"ר האופוזיציה, ולמנוע את התענוג מיו"ר שינוי לפיד. במקביל, הוא מבקש להשאיר את הדלת פתוחה לכניסה לממשלה ומכין את השטח לשינוי בפסק ההלכה של הרב עובדיה יוסף נגד ההתנתקות. 

 

אתמול שיגר ישי מסר לאבו-מאזן, בו הוא קורא לו להיפגש בירושלים עם הצמרת המדינית והביטחונית ולחדש את המו"מ מייד עם ניצחונו בבחירות. גם שרון רמז לאפשרות שש"ס תיכנס במועד מאוחר יותר לממשלה, "בעקבות שינוי בנסיבות האזוריות". 

 

סגני-השרים החדשים מן הליכוד יחכו, לפי שעה, אולם אחת מהם זכתה כבר אתמול לבשורה לה ציפתה: ח"כ רוחמה אברהם תהיה סגניתו של אופיר פינס במשרד הפנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
משאיר פתח לש"ס. שרון וישי
צילום: זום 77
צילום: מיכאל קרמר
בפעם הראשונה. הרצוג
צילום: מיכאל קרמר
צילום: דן בלילטי
שודרג. הירשזון
צילום: דן בלילטי
צילום: מתוך אתר הכנסת
הסגנית של פינס. אברהם
צילום: מתוך אתר הכנסת
מומלצים