שתף קטע נבחר

ה-FBI מזהיר מפני נוכלים המתרימים למען נפגעי הצונמי

הסוכנות הפדרלית קיבלה תלונות מגולשים, שקיבלו הודעות דואר מזויפות, שלכאורה מגייסות כספים למען ניצולי אסון הצונמי, אך בפועל משמשות לגניבת כסף ומידע אישי

כנראה שזה היה רק עניין של זמן עד שנוכלים ימצאו לנכון להרוויח מאסון הצונמי במזרח אסיה, בו נספו למעלה מ-150,000 איש. בסוף השבוע הזהיר ה-FBI מפני הודעת דואר אלקטרוני מזויפת, שמציעה לנמנעים לאתר את קרוביהם, או לתרום לסיוע.

 

אתר ה-CNN מדווח, כי הסוכנות הפדרלית קיבלה דיווחים על אתרים, שלכאורה מסייעים במאמצי ההצלה והסיוע, ואוספים תרומות למען הניצולים, אולם בפועל הם גונבים את כספם של התורמים, מפיצים וירוסים וגונבים מידע אישי, כך על פי הודעת ה-FBI.

 

ההונאה התגלתה הודות לתלונות שהוגשו ל-IC3, המרכז האמריקני לתלונות על עבריינות מחשב, שפועל בשיתוף ה-FBI, ואיתר כמה תרמיות, כולל כאלו המציעות – באמצעות דואר זבל – לאתר בני משפחה שנעדרו באסון הטבע תמורת תשלום.

 

הודעות נוספות שעליהן דווח ל-FBI כוללות בקשה להפקדת תרומות כספיות לצורך סיוע לניצולים בבנקים בחו"ל, וכן ספאם שמבקש מהנמען למסור מידע אישי או פיננסי, על מנת לאסוף תרומות לכאורה. מלבד דואר אלקטרוני, מזהיר ה-FBI גם מפני אתר, שקשור אף הוא לאסון הצונמי, ועלול להדביק את הגולשים בווירוס.

 

הסוכנות ממליצה לבדוק האם השולחים רשומים בעמותה או איגוד המורשה לאסוף תרומות, בטרם שולחים אליהם כסף, וכמובן מזכירה לא לפתוח הודעות משולחים לא מוכרים, ולא לפתוח תמונות המצורפות להודעות, שלכאורה מציגות עדויות מאסון הצונמי, מאחר והן עלולות להכיל וירוסים. בעקבות האסון דווח על נוכלים המנסים להפיק רווח קל באמצעות מכירת שמות מתחם הקשורים לצונמי לארגוני צדקה ומפעלי התרמה.

 

למרות שכאן מדובר בהונאות לכל דבר, אסון הצונמי מושך גם גולשים, שאינם עוברים על החוק, אך לוקים בתאוות בצע לא מבוטלת. בשבוע שעבר פורסם סיפורם של משתמשים זריזים, שמיהרו לרכוש כתובות מתחם כמו tsunamirelief.com או

tsunamitide.com וניסו למכרן באתר eBay תמורת סכומים גבוהים בהרבה מאלו ששילמו עבורן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צונמי. מחפשים ניצולים
צילום: רויטרס
מומלצים