שתף קטע נבחר

כריות חימום: כל מה שרציתם לדעת על הפינוק החורפי
כריות החימום מככבות החורף כמעט בכל הצורות - בובות פרווה, צווארונים מחממים, נעלי בית ואפילו כריות לתינוקות המבטיחות הרגעת כאבים. הבעיה: בגלל המילוי הטבעי הן עלולות להוות חממה לחרקים. כל הסוגים והמחירים

כבר מספר שנים מככבת כרית החימום בבתי המרקחת, בחנויות למתנות ובחנויות טבע, אבל בחורף הזה היא כבר הפכה ללהיט של ממש. מוצר מפנק, שמבטיח גם להרפות שרירים וגם להפיג כאבים, או סתם לעזור להירדם בחורף הקר - וכל זה אחרי שהייה קצרה של שתיים עד שלוש דקות במיקרוגל. את חלקן אפשר גם להכניס למקפיא, ואז אמורה הכרית הזו להקל על נפיחויות, עקיצות וגירויים.

 

היא נראית כמו כרית רגילה או מגיעה בגירסה קטנה יותר, המכונה כרית אישית, וחלקן הפכו לבובות פרווה חייכניות. יש כאלה שמגיעות בצורת צווארון מחמם או בצורת לב, ויש אפילו נעלי בית שמבלות במיקרוגל רגע לפני שהן עולות על רגליים קרות.

 

גם הכיסויים מגוונים: החל מבדי כותנה מלאים, דרך בדי פליז נעימים ועד בדים סינתטיים רכים מפרווה. חלקם מאפשרים כיבוס, ואת אלה שאי אפשר לכבס ממליצים להניח בתוך ציפית, כדי שאפשר יהיה לכבס את הציפית.

 

נטע לין ממשק לין, המייצר את הכרית בי-הוט, מסבירה שבד כותנה סופג אדים ומיועד יותר לאלה שרגישים לבדים סינתטיים, ואילו הפליז משחרר אדים ומתאים יותר להרפיית השרירים.

 

מכיוון שמדובר במוצר מפנק, שאמור לעשות טוב, הוא חדר גם לתחום מוצרי הילדים ואפילו לתינוקות. בעוד שלמבוגרים נמכרת הכרית כמקלה על כאבים ראומטיים, לתינוקות היא נמכרת בעיקר להרגעת כאבי גזים. במקרה האחרון, נדרשת זהירות מרובה: רוב בובות הפרווה כוללות חלקים קטנים כמו עיניים, אף או אוזניים, שעלולים להיבלע על ידי התינוק ולגרום נזק גדול.

 

רגישות גבוהה לחרקים

 

לפופולריות של כריות החימום תורמת העובדה שכולן מוגדרות טבעיות: אין בהן חומרים כימיים אלא חומרים טבעיים בלבד. המילויים מגוונים, אבל לפחות
לפי הצהרות היצרנים והיבואנים כמעט כולם מכילים זרעי פשתן, פרחי לבנדר, צמחי מרפא ומינרלים שונים, וחלק מהכריות ממולאות בכוסמת. למה דווקא אלה? זרעי פשתן ידועים כשומרי חום מעולים, פרחי לבנדר מוסיפים את הריח הטוב, וכל השאר מוכנסים בשל המוניטין שיצא להם כבעלי סגולות מרפא.

 

הבעיה היא שגם חומרים טבעיים עלולים לגרום לבעיות. למשתמשים רבים התברר כי לאחר כמה שימושים החלו לפתע להתפתל בחלק מהכריות חרקים של ממש. זה קרה בעיקר לאלה שביקשו לחזור ולהשתמש בכרית בחורף, לאחר שאיחסנו אותה במשך הקיץ באחת המגירות בבית.

 

"בחודש ספטמבר קיבלתי מתנה ליום ההולדת כרית חימום פרוותית בצורת חיה חביבה הנושאת את השם 'נמנם', סיפרה אחת המתלוננות. "בדצמבר, כאשר הוצאתי אותה מהשקית כדי להשתמש בה, התברר שהיא רוחשת חרקים או עש או השד יודע מה. זה היה דוחה ביותר ומיהרתי להשליך את הכרית לפח". תלונה דומה הגיעה לגבי כרית חימום הנושאת את השם כר-heat¯. המתלוננת טענה שהבחינה בחרקים על אחד מבגדיה ואז גילתה שהמקור הוא הכרית, שאוחסנה בארון הבגדים.

 

מתברר שחלק מהתערובות לא רק שאינן עמידות בפני חרקים, אלא אף גורמות להיווצרותם. כמו בקמח או בחיטה - מתוך הנבגים מחפתחים לאחר זמן חרקים אפילו אם השקית סגורה. ייתכן גם שחלק מהתערובות מכילות חיטה, הרגישה במיוחד להתפתחות חרקים כאלה.

 

ישנן דרכים להתגבר על הבעיה: להעביר תהליך ניקוי וחיטוי מיוחד לתערובת ו/או לסגור אותה בוואקום, תהליך שלא כל היצרנים נוקטים בו. בכל מקרה, בניגוד לעבר, רוב היצרניות מקפידות היום לציין על האריזות כי יש להכניס את הכרית למיקרו גם כאשר היא אינה בשימוש, אבל מי זוכר לעשות זאת בעקביות.

 

גדי הירט מ-GNI מייבא את בובות הנומי מסין ולדבריו ממלא אותן בארץ. "כל המוצרים שמכילים זרעי פשתן, כוסמת או חיטה הם אורגניים, ואם לא מחממים אותם לעתים מזומנות הם עלולים לייצר תולעים", מסביר הירט.

 

שירי כץ מכר-heat¯ אומרת כי "כריות החימום שלנו עוברות תהליך של חיטוי על ידי אידוי לפני הוצאתן לשוק, ועם זאת אנחנו מציינים על האריזות שגם במצב של אי שימוש יש לחמם את הכרית אחת לחודש לפחות, או לאחסן במקפיא".

 

בעיה נוספת שיש לשים לב אליה: בובות או כריות חימום שלא תפורות היטב. כל קרע או חור קטנטן גורם לתערובת לפרוץ החוצה, ואז דינה של הכרית להיזרק וילדים עלולים להינזק. כאשר הכריות או החיות איכותיות, אפשר להשתמש בהן אינספור פעמים ולחזור לחמם אותן, והן שומרות על חום במשך שעה ויותר.

 

בכל מקרה, כמו בכל מוצר יש לוודא שעל התווית או האריזה מצוין בבירור שם היצרן או המשווק, כתובת ומספר הטלפון, כדי שיהיה למי לפנות במקרה של בעיה. כמו כן חייבות להיות הוראות שימוש ואחסנה. כדאי להיזהר ממוצרים אנונימיים ללא אבא או אמא, הנמכרים בעיקר בירידי השאנטי למיניהם.

 

על כריות ומחירים

 

אילו כריות חימום אפשר למצוא החורף, מה הן מכילות (לפי הצהרת היצרנים) וכמה הן עולות:

 

Beehot של מכוורת משק לין. המשק מייצר כרית רגילה, כרית אישית ולילדים חיה חמה בצורת בעלי חיים. מכיל: תערובת של זרעי פשתן, מלחים מים המלח, פרחי לבנדר, עלי דפנה ואקליפטוס. מלבד תהליך ניקוי וחיטוי נארז חומר המילוי בוואקום. ציפוי 100% כותנה או פליז. המחירים: 85-65 שקל ויש גם מבצעים.

 

חמימיק. מבית פיור אויל, מופץ על ידי תמר שיווק. המילוי: זרעי פשתן, זרעי חיטה, לבנדר ומלחים. הכרית גדולה יחסית לאחרות (עם מילוי רב יותר) ומגיעה בצירוף שמן ארומטי מנטה, אותו מומלץ לטפטף על הכרית החמה. המחיר: 89 שקל. כרית אישית עכשיו ברשת סופר-פארם ב-69 שקל בצירוף השמן.

 

פילופלא לתינוקות. מיוצר בארץ על ידי פילופלא בייעוץ מעבדות הום גליל. מיועד להרגעת כאבי גזים לתינוקות. ממולא זרעי פשתן, לבנדר וקמומיל. הכרית מעוצבת בצורת סוכריה בעלת מבנה גמיש ומשקל המותאמים לתינוקות. מצופה בד שניתן לכיבוס. המחיר: 69 שקל. להשיג בדיאדה, רשתות טויס אר אס, מוצצים, פיפו ובחנויות טבע.

 

חממית מן הטבע. המפעל ממוקם בראשלצ ומעסיק אסירים בשיקום. הכרית מכילה זרעי פשתן ולבנדר. בין המוצרים: כרית מלבנית, בצורת לב, כרית אישית, בובות פרווה לילדים בצורת חיות, כרית צווארון בצורת חצי ירח ונעלי בית לרגליים קרות. המחירים: 69 שקל לכרית מלבנית, 139 שקל לבובת פרווה.

 

כרית רוגע, מיוצרת על-ידי Echo מוצרי בריאות ביישוב שמשית. המוצרים: כרית מלבנית, צווארון, חגורת בטן-גב, שמיכת חימום (גם לתינוק). מכילה חיטה וצמחי מרפא, עטופה בבד הודי רך. המחיר: כ-65 שקל.

 

כר HEAT. משווק על ידי מינימקס. מכיל זרעי פשתן ולבנדר. המוצרים: כרית מלבנית, חצי ירח, לב, צווארון, חגורה לגב ונעלי בית. המחיר: 60-130 שקל.

 

בובות נומי. המשווק: GNI. מכילות זרעי פשתן ופרחי לבנדר ומצופות בבד פרוותי רך. מגיעות בצורות חיות ובעיקר דגים מחייכים. 69 שקל, עכשיו ברשת סופר-פארם 2 ב-99 שקל.

 

מאחורי התוויות

 

כרית פילופלא ובובת חממית מציינות על האריזות שהן עלו למדפים באישור מכון התקנים. הבעיה היא, שלכרית חימום אין בכלל תקן, ולכן רישום כזה ריק מתוכן. בבירור שערכנו במכון התקנים מתברר, כי היצרנים האלה ביקשו לבדוק במעבדות המכון האם הכרית אכן עומדת בחום, אבל בין בדיקה כזו לבין ההצהרה שהמוצר יוצא לשוק באישור מכון התקנים - המרחק רב.

 

יתרה מזאת. על אריזות פילופלא נרשם באישור משרד הבריאות, משפט חסר משמעות לחלוטין, שלא לומר מטעה. הכרית הזו, כמו גם כריות אחרות, כלל אינה רשומה במשרד הבריאות. במשרד הבריאות אף מזהירים מפני הקניית סגולות ריפוי למוצרים טבעיים למיניהם. יצרן פילופלא אומר בתגובה, כי האישור ניתן למעבדות הום גליל, שיעצו בייצור, אך מכיוון שהוא ניתן לתוספי תזונה בלבד ולא לחומר המילוי בכרית - הבטיח היצרן להסיר את הכיתוב המטעה לאלתר.

 

זה גם המקום להסתייג ולומר, שכרית חימום לא מתאימה לכל אחד. למערכת הגיעו מספר תלונות על כך שהשימוש בכרית לכאבי גב רק החמיר את הבעיה. כך או כך, את הבטחת הייצרניות והמשווקות לריפוי יש לקחת בערבון מוגבל, וכדאי להתייעץ עם הרופא לפני השימוש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "כריות חימום: כל מה שרציתם לדעת על הפינוק החורפי"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים