שתף קטע נבחר

האלוף גנץ: מאבק הימין בצה"ל מסוכן יותר מרקטות החיזבאללה

"לוליינות הסברית", מכנה אלוף פיקוד הצפון את דברי הנהגת המתנחלים נגד צה"ל. האלוף בני גנץ, אחד המועמדים לראש אמ"ן הבא, מדגיש: "אני חושב שמה שקורה לנו בחודשים האחרונים, מבחינת היכולת של הצבא למלא אחר החלטות הממשלה - יותר מסוכן מכל רקטה שתעוף. חלק מאיתנו אינו מקפיד לקבל את סמכות ממשלת ישראל". המתנחלים: "דברי ההסתה הפרועה של גנץ מסוכנים יותר מפעילות הימין ורקטת החיזבאללה גם יחד"

קצין בכיר בצה"ל מותח ביקורת קשה על הסרבנות שאותה מעודדת הנהגת המתנחלים בקרב אזרחים וחיילים: מדובר באלוף פיקוד הצפון, בני גנץ, שהשווה בין סרבנות הימין לבין מתקפת החיזבאללה האחרונה, שבה נהרג חייל צה"ל - ואמר כי הראשונה חמורה הרבה יותר, מבחינתו.

 

האלוף גנץ הבהיר היום (ג'), בדברים שנשא ביום עיון במכללת עמק יזרעאל: "אני חושב שמה שקורה לנו בחודשים האחרונים, מבחינת היכולת של הצבא למלא אחר החלטות ממשלת ישראל - זה יותר מסוכן מכל רקטה שתעוף. חלק מאיתנו אינו מקפיד לקבל את סמכות ממשלת ישראל ביחס לפעולות הצבא".

 

גנץ התייחס גם לאירוע הקטלני שארע שלשום בהר דב, בו הופעל מטען צד לעבר שיירת כלי רכב של צה"ל שנעה בהר דב ממוצב למוצב וכתוצאה מכך נהרג סרן שרון אלמקייס מגולני. אבל גנץ הבהיר כי לא החיזבאללה הוא שצריך להדאיג אותנו. "אני מודה שאני מוטרד מרקטות הקרקע קרקע שיש בידי החיזבאללה ומטילי קרקע קרקע שיש ברשות הסורים. אבל הרבה יותר אני מוטרד מהחוסן הלאומי חברתי פנימי שלנו", הבהיר.

 

אלוף פיקוד הצפון הוסיף: "עלינו להקפיד הקפדה יתרה על כך שאין ולא יהיה במדינת ישראל שום מקור סמכות אחר - חוץ מממשלת ישראל, ביחס לפעולות הצבא. כל לוליינות הסברית אחרת איננה קבילה בעיני. יש להוציא מרכיבים אישיים ואנושיים מפעולות צה"ל, כמו למשל חייל וביתו, זה ברמה האישית של העניין - אך ברמה המוסדית אסור לנו לתת לדברים כאלו לקרות בשום פנים ואופן".

  

מדובר בהתבטאות נדירה של קצין בכיר, שאיננו מרבה בהתבטאויות פוליטיות. האלוף בני גנץ הוא אחד המועמדים לתפקיד ראש אמ"ן הבא. בתפקידיו הקודמים שימש כראש יחידת הקישור ללבנון, שפורקה בעקבות נסיגת צה"ל, וכמפקד אוגדת איו"ש בתחילת האינתיפאדה.

 

בהתייחסו לפעולת חיזבאללה האחרונה, הבהיר גנץ: "בראייתם, הם יבצעו מינימום פעילות לאורך גבול הצפון רק כדי לתת צידוק להימצאותם שם ולא יסתכנו בהסלמה. אבל ככל שתתייצב המערכת הפנימית, גובר הסיכוי שנראה שינוי בדפוסי הפעולה במערכת הצפונית". בכך התייחס גנץ שוב לתהליך ההתנתקות, שלדבריו עשוי להביא ליציבות גם בגזרות נוספות.

 

המתנחלים: גנץ יותר מסוכן

 

בתגובה לדבריו של האלוף גנץ אמר דובר מועצת יש"ע, יהושע מור יוסף: "התנגדות הימין לתוכנית ההתנתקות היא לגיטימית וההשוואה שנעשית בין ההתנגדות לבין ירי הרקטות היא השוואה מופרכת לחלוטין".

 

דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג אמר בתגובה: "דברי ההסתה הפרועה של בני גנץ מסוכנים יותר מפעילות הימין ורקטת החיזבאללה גם יחד. לצערי אנחנו עדים להסתה מערכתית כנגד ציבור המתיישבים שהתחילה ב"לשבור להם את העצמות" המשיכה ב"לקצץ להם את הידיים" והשיא היום בפנינה של האלוף גנץ".

 

עוד אומר שטרנברג: "כשבמקביל לכל זה מתבסס ירי בלתי פוסק של פצצות וטילים, כאשר גנץ וחבריו עומדים מן הצד ולא ממלאים את חובתם, הרי שמתקבלת תמונה קשה ואפלה שלקוחה מתקופות חשוכות".


פורסם לראשונה 11/01/2005 11:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
גנץ. רק סמכות הממשלה
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: גיל יוחנן
המתנחלים מול הכנסת. מסוכן יותר מרקטות?
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
נסראללה. מסוכן פחות?
צילום: איי פי
מומלצים