שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן: איראן תעשיר אורניום תוך חצי שנה

לדבריו, במהלך השנים 2007 עד 2010, "המזרח התיכון ואירופה יעמדו תחת איום גרעיני שונה לגמרי ממה שאירופה הכירה עד היום. זה עולם אחר לגמרי". לדבריו, ישראל צריכה להשאיר לגורמים בינלאומיים לטפל באיום האיראני

חצי שנה - זה פרק הזמן שדרוש לאיראן בכדי להצליח להעשיר אורניום באופן עצמאי - כך העריך הערב (יום ג') ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אהרון זאבי (פרקש), בהרצאה שנשא בפני המרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה.

 

זאבי הוסיף כי זו הסיבה שהעולם חייב לפעול באינטנסיביות להפסקת התהליך שבו נתונה איראן בניסיון להשיג נשק גרעיני: "אין לטעות בהפסקה הוולונטרית של איראן במאמצי הפיתוח, ויש להמשיך להיאבק". הוא העריך כי לאחר שתגיע איראן ליכולת עצמאית, דרוש לה פרק זמן של שנתיים לכל היותר בכדי להגיע לייצור פצצה גרעינית.

 

לדבריו, במהלך השנים 2007 עד 2010, "המזרח התיכון ואירופה יעמדו תחת איום גרעיני שונה לגמרי ממה שאירופה הכירה עד היום. זה עולם אחר לגמרי". הוא ציין כי ההתמודדות עם איום הגרעין האיראני יהיה קשה לישראל באופן עצמאי, ולפיכך "יש לתת לגורמים אחרים, בעיקר לאמריקנים, להתמודד עמו".

 

"אבו מאזן דבק באסטרטגיה של ערפאת"

 

בהתייחסו לתהליכים ברשות הפלסטינית, הצביע האלוף פרקש על מספר נקודות שבהן צפוי שינוי במהלך השנה הקרובה. הראשונה היא מעמדו ופעולותיו של אבו מאזן. לדבריו, אבו מאזן דבק באסטרטגיה של ערפאת, "100 אחוז שטח, ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית, ופתרון בעיית הפליטים, כאשר אבו-מאזן משתמש גם הוא בביטוי זכות השיבה וגם בביטוי 'פתרון בעיית הפליטים'".

 

זאבי ציין כי אבו מאזן עשוי להתגמש בסוגיית הפליטים ויש לעקוב אחר התבטאויותיו ומעשיו בתחום זה. ראש אמ"ן הוסיף כי בניגוד לערפאת, פועל אבו מאזן לדה-מיליטרזיציה, קרי, הפסקת ההתנגדות המזוינת והשגת המטרות המדיניות בדרכי הידברות. "עד להתנתקות, ינסה אבו מאזן להשלים את בחירת המועצה המחוקקת, יקדם את הרפורמות ברשות ויפעל להפסקת אש, 'הודנה' בין הפלגים השונים. עם זאת, לא יילחם בארגונים ולא יאסוף נשק מהארגונים הפלסטינים השונים".

 

זאבי ביקש להסב את תשומת הלב גם לנעשה בחמאס, שם מנסים חברי הארגון, הפועלים בשטחי הרשות, לשתף פעולה עם הרשות ואף ביקשו להיבחר למוסדותיה. לעומת זאת, נרשמת התנגדות עזה לתהליך ההתקרבות בקרב נציגי הארגון הפועלים מחו"ל.

 

על הצפוי בתחום הטרור לאחר ההתנתקות אמר זאבי כי המוטיבציה של ארגוני הטרור תגדל, אולם היכולת תקטן ככל שיגדיל צה"ל להילחם בארגוני הטרור ולהקטין את יכולתם להוציא פיגועי טרור אל הפועל. הוא העריך שאחרי ההתנתקות, יופנו מאמצי הטרור לאזור השומרון.

 

"בהתאם לדוקטרינה הגורסת שישראל נסוגה מלבנון בעקבות לחצו של חיזבאללה, נסוגה מרצועת עזה בעקבות לחצם של ארגוני הטרור שם, וכעת כל מה שנותר לעשות הוא להפעיל טרור גם בשומרון כדי לגרום לישראל לסגת גם משם".

 

"נראה שאסד עושה צעדים לכיוון המערב"

 

זאבי, שסקר את המגמות והשינויים הצפויים במזרח התיכון לקראת 2005, התייחס לצפוי במספר מדינות וארגונים בשנה הקרובה.

 

את עיראק הוא הגדיר כ"אבן היסוד לעתיד המזרח התיכון מבחינת ארה"ב". לדבריו, להערכת האמריקנים, מה שיצליחו לעשות בעיראק ישפיע בשנים הקרובות על עתיד המזרח התיכון כולו ויהווה אבן דרך למלחמה בטרור. עם זאת, הוא הוסיף, המאבק לא יוכרע השנה.

 

זאבי ציין כי לקראת הבחירות הצפויות בעיראק בסוף החודש, ספגו האמריקנים ומצדדי ההידברות שתי מכות קשות. האחת: החלטתו של בין לאדן למנות את הטרוריסט זרקאווי ל"אימאם הגדול" של הג'יהאד; השנייה: החלטתה של המפלגה הסונית, הגדולה בעיראק, שלא להתמודד בבחירות הצפויות. דבר זה צפוי להפוך את עיראק למדינה השיעית השנייה במזרח התיכון.

 

על-פי זאבי, סוריה לא תוכל להמשיך לשבת על הגדר בכל הקשור למצב החדש במזרח התיכון. מחד, היא עדיין נחשבת לכאורה לחלק מציר הרשע כפי שהגדירו אותו האמריקנים, ומאידך מנסות מדינות המערב לשכנע אותה לעמוד לצדם. לדבריו, על אסד מופעלים לחצים רבים, ובתקופה האחרונה "נראה כי הוא עושה צעדים לכיוון המערב, בין היתר בביקור ההיסטורי שלו בטורקיה והסכם חילופי שטחים עם ירדן".

 

לדבריו, "בשנת 2005 קיימת הזדמנות לעלייה ולהתחזקות של הגורמים המצדדים בהידברות על פני הטרור. התחושה שלי היא שהסיכויים וההזדמנויות בשנה זו גדולים יותר מהסיכונים ומהאיומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בללטי
ראש אמ"ן מזהיר
צילום: דן בללטי
צילום: רויטרס
הכור ההולך ונבנה באיראן
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הטיל האיראני שיהאב 3
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
יקדם רפורמות. אבו מאזן
צילום: איי פי
מומלצים