שתף קטע נבחר

מי אתה מתיו ברונפמן?

ברונפמן, בן לאחת המשפחות היהודיות העשירות בעולם, הוא ניו-יורקי בן 45 שנישא השבוע בשלישית, ובארץ הוא שותף בגרעין השליטה של הרבוע הכחול

כמו בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, גם מתיו ברונפמן (45) הוא מיליארדר אמריקני-יהודי. בניגוד לאריסון, הוא כמעט אנונימי לרוב הציבור הישראלי. אבל המצב צפוי להשתנות במהרה, כאשר השליטה בבנק דיסקונט תציב אותו במרכז הזירה הבנקאית-עסקית.

 

מתיו הוא ניו-יורקי, גרוש פעמיים ונשוי בשלישית, בעל תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת הארוורד. הוא נצר למשפחת ברונפמן המפורסמת, אחת המשפחות היהודיות העשירות בעולם. המשפחה נחלקת לשני פלגים - קנדי ואמריקני.

 

דודו של מתיו, צ'ארלס ברונפמן, עומד בראש הפלג הקנדי ואחיו אדגר הוא ראש הפלג האמריקני. באחרונה העריך המגזין פורבס את הונו של אביו, אדגר, ב-2.7 מיליארד דולר, ואת הונו של דודו, צ'ארלס, ב-2.5 מיליארד דולר. הונו של מתיו ברונפמן מוערך בכ-100 מיליון דולר.

 

מתיו הוא אחד משבעת הבנים של אדגר ברונפמן, שכיהן בעבר כנשיא הקונגרס היהודי העולמי. המשפחה עשתה את הונה בעיסקי ייצור וויסקי בקנדה באמצעות חברת סיגראם. בשנת 1971 עברה סיגראם לאחריותו של בן הבכור במשפחה, אדגר, ותחת ניהולו התפתחה לקונצרן שכולל אחזקה בחברת הכימיקלים דופון ובחברת המשקאות הקלים טרופיקנה.

 

אחיו של מתיו, אדגר ג'וניור, שהחל להוביל את עסקי המשפחה בשנות ה-90, החליט למכור לפני מספר שנים את עסקי המשקאות החריפים, שעל בסיסם נבנה ההון המשפחתי, לטובת כניסה לעסקי התקשורת. הוא רכש את אולפני הטלוויזיה יוניברסל ומכר אותם לחברה הצרפתית ויוונדי. באחרונה נכנס למרכז זירת עסקי הבידור בארה"ב, כאשר רכש את טיים וורנר מיוזיק. העסקאות אלה הסבו עד כה הפסדים גבוהים.

 

המשפחה החלה להשקיע בישראל לפני כ-15 שנה, בהיקפים גבוהים. אביו של מתיו, אדגר, השקיע בקרן אתגר. דודו, צ'ארלס, הקים את קרן ההשקעות קלארידג' עם יונתן קולבר, וב-1997 נכנס להשקעה בקונצרן כור - השקעה שממנה לא רווה נחת, בלשון המעטה, אלא להיפך, רשם הפסדים כבדים. הוא בעל השליטה בקונצרן.

 

לפני שנתיים ביצע גם מתיו את ההשקעה הגדולה שלו בישראל, כאשר חבר לקבוצת האנרגיה דור-אלון ורכש איתה במשותף 78% ממניות רשת השיווק רבוע-כחול. הוא משמש יו"ר הרשת.

 

לעסקה זו הביא איתו שותף אלמוני - איש העסקים החרדי שולם פישר. בשנה החולפת התגלעו קשיים וחרף חוסר אמון בין ברונפמן לבין שותפו ברבוע-כחול, דודי וייסמן (בעל השליטה בדור אלון), שכללו חילופי האשמות על התנהלות עסקית שנויה במחלוקת. למרות זאת, השותפות ממשיכה להתקיים. ברונפמן מחזיק גם, יחד עם פישר, בבעלות על מפעל נרות עציון וכן שולט במפעל היכלי הנר.

 

מקורביו מתארים אותו כנעים, אדיב, חברותי ולא מתנשא. הוא מתואר כציוני אוהב ישראל, ובשנתיים האחרונות, מאז התהדק הקשר שלו עם איש העסקים החרדי שולם פישר, התקרב ליהדות עוד יותר. מקורביו מציינים כי לא מן הנמנע שיהיה בעתיד נשיא הקונגרס היהודי העולמי, כמו אביו. עם המקורבים אליו נמנים רו"ח שלמה זוהר, המייצג אותו בישראל; רון הדסי, המייצג את הקבוצה במכרז דיסקונט, ולב לבייב.

 

פרידה תחת שמועות, חתונה בקאריביים

 

בשבוע שעבר עזב מתיו ברונפמן את ישראל, במטרה להגיע לאיים הקאריביים, שם נשא לאישה את סטייסי קיי בטקס פרטי שהתקיים ביום ראשון. זוהי חתונתו השלישית של ברונפמן בן ה-45, שלו 6 ילדים מנישואיו השניים לליסה בלזברג, בת לאחת המשפחות העשירות בקנדה.

 

לפי השמועות, הסיבה לפרידת בני הזוג, שחלה ב-2002, היתה רומן שניהלה בלזברג, מייסדת ארגון פנסיל למעורבות אזרחית בחינוך, עם נשיא ארצות-הברית לשעבר, ביל קלינטון. קיי, האישה הנוכחית, היא בכירה בתעשיית האופנה ובעלת חברה עצמאית בתחום.

 

ככל הנראה יתגוררו בני הזוג בביתו של ברונפמן בניו-יורק, הנמצא בשדרה השביעית פינת רחוב 67 אחיו הגדול של מתיו, אדגר ג'וניור, מתגורר בסמיכות, ברחוב 64, באחוזה ששוויה כ-40 מיליון דולר). הבית בן 5 הקומות כולל 6 חדרי שינה, רצפת עץ מייפל, מרפסת גג גדולה ואח חיצונית. ברונפמן רכש את הבית ב-1994 תמורת 3 מיליון דולר בלבד, אך השקיע בשיפוצו 19 מיליון דולר.

 

בתקופת השיפוצים (שאף גררה אחריה תביעות מהשכנים, שטענו כי השיפוצים גרמו להם נזקים) התגורר ברונפמן בדירה בפארק אווניו. כיום הוא מעוניין למכור את הבית, שעבורו הוא דורש כ-20 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מי אתה, מתיו ברונפמן?
צילום: רויטרס
מומלצים