שתף קטע נבחר

6 נהרגו במתקפה במסוף קרני - המעברים נסגרו

סמוך לשעה 23:00 פוצצו פלסטינים מטען רב עוצמה במחסום קרני, ואז פתחו שלושה מחבלים באש לעבר עובדים ואזרחים שהיו במקום. שישה ישראלים נהרגו, חמישה נוספים נפצעו, שניים מהם במצב קשה. שר הביטחון, שאול מופז, הורה לסגור לאלתר את מעברי ארז, קרני ורפיח. הרמטכ"ל: זה פיגוע מתריס נגד ההנהגה הפלסטינית החדשה

התקפה משולבת על מעבר קרני ברצועה: שישה ישראלים נהרגו אמש (יום ה') וחמישה נפצעו, שניים קשה, בחדירת מחבלים למחסום קרני בצפון הרצועה. שלושה מחבלים פוצצו מטען בסמוך לגדר המסוף, ואז חדרו למסוף, וירו לכל עבר. שלושתם נהרגו. בעקבות האירוע, הורה שר הביטחון, שאול מופז, לסגור לאלתר את מעברי ארז, קרני ורפיח, עד שהפלסטינים ינקטו באמצעים לאבטחת המעברים. המשמעות המעשית של הצעד הזה היא שיתוקה של הרצועה.

 

אלו ההרוגים במתקפת הטרור:

  • עופר טירי, בן 23 מאשקלון.
  • מונעם אבו-סביה, בן 33, מדבוריה.
  • איברהים כחילי, בן 46, מאום אל-ע'נם. 

  • איוון שמילוב, בן 53 משדרות.
  • דרור גזרי, בן 31 משדרות. 
  • הרצל שלמה, בן 50 תושב שדרות.   

 

האירוע החל אמש ב-22:50 כשפיצוץ עז החריד את אזור מעבר קרני. במקום החלו חילופי אש עזים בין חיילים ואנשי רשות שדות התעופה למחבלים הפלסטינים. תחקיר ראשוני של הצבא ורשות שדות התעופה קובע כי מטען חבלה שהוצמד לדלת ברזל במסוף התפוצץ ופער פירצה בחומה המפרידה בין הצד הפלסטיני לצד הישראלי. שלושה מחבלים נכנסו לתוך המסוף, פתחו באש והשליכו רימונים לעבר העובדים והאזרחים שהיו במקום.

 

 

כוחות ההצלה שהוזעקו למקום טיפלו בנפגעים הישראלים תחת אש, ופינו אותם לבית החולים במסוק ובאמבולנס צבאי. בין היתר, ירו הפלסטינים גם פצצת מרגמה בניסיון להפריע לפינוי הפצועים. שלושת המחבלים נהרגו במתקפה, לאחר חילופי אש ממושכים. לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע הגיעו חמישה פצועים מהאירוע. מצבם של שניים מהפצועים הוגדר קשה. פצוע שלישי הובא לבית החולים במצב בינוני והיתר קל.  

 

עובדי רשות שדות התעופה ניהלו עם המחבלים קרב יריות, במהלכו הרגו את שלושתם. לאחר מכן כוחות גדולים של צה"ל הוזרמו לאזור וביצעו סריקות.

 

הסריקות נערכו מצפון למסוף ארז, בשטח הפלסטיני, על מנת לוודא שאין מחבלים נוספים שסייעו למבצעי הפיגוע להיכנס למסוף. כמו כן, מסוק קרב של חיל האוויר חיפה על הכוחות הקרקעיים. 

 

בכיר בגדודי חללי אל-אקצה אמר ל-ynet כי אנשי הארגון הפעילו מטען חבלה במשקל של 120 קילוגרמים סמוך למחסום ואז פתחו באש לעבר כוח ישראלי במקום.

 

המטרה: חטיפת חיילים

 

מקורות פלסטינים דיווחו כי אחד המחבלים בפיגוע במחסום קרני הוא מוהנד אל-מנסי, תושב מחנה הפליטים ג'בליה בן 18. אל-מנסי משתייך לגדודי חללי אל-אקצה. מחבל נוסף שהשתתף בפיגוע הוא סמיר ג'וחא, איש ועדות ההתנגדות העממית והמחבל השלישי הוא מחמוד אל-מסרי, איש גדודי עז א-דין אל-קאסם, הזרוע הצבאית של החמאס. שני האחרונים בשנות ה-20 לחייהם.

 

במקביל מסרו מקורות פלסטינים ברצועה כי מסוק של צה"ל שיגר הלילה מספר טילים לעבר יעד פלסטיני באזור דיר אל-בלח שברצועה, בתגובה לפיגוע. ככל הנראה מדובר במבנה נטוש. מצה"ל נמסר כי מדובר במקום מפגש של אנשי הג'יהאד האיסלאמי.
 

מפקד גדודי חללי אל-אקצה בצפון הרצועה, אבו מסעב, אמר ל-ynet כי התכנון הראשוני היה לתקוף את המוצב הסמוך לקרני ולחטוף חיילים. לדבריו, "במהלך הקרב נאלצו הלוחמים להפעיל חגורות נפץ שהיו על גופם".

 

גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס וועדות ההתנגדות העממית, קיבלו אחריות משותפת למתקפה המשולבת בקרני. מוקדם יותר אמר בכיר באל-אקצה כי פעילי ארגונו הם שהפעילו את המטען בתגובה להריגתו הלילה בצפון הרצועה של פעיל בארגון. 

 

נסגרו המעברים ברצועה, עד שהפלסטינים ידאגו לאבטחה

 

שר הביטחון, שאול מופז, הורה לסגור את מעברי ארז, קרני ורפיח: "הפלסטינים עושים הכל כדי לרסק כל סיכוי למציאות חדשה. הפיגוע בקרני הוא עוד פעולה נפשעת של ארגוני הרצח שמטרתם להרוס כל ניסיון ישראלי להטיב את חייה של האוכלוסייה הפלסטינית ולייצר מציאות חדשה, כך עשו המחבלים ברפיח, כך עשו בארז וכך עשו אמש בקרני".

 

עוד אמר מופז: "מעברים אלה מהווים צינור חמצן של האוכלוסייה הפלסטינית ומסמלים את הניסיון שלנו לייצר דו-קיום, ארגוני הטרור פוגעים בהם שוב ושוב, לא נסכים למציאות כזאת על אבו מאזן לעשות את כל הדרוש להפסקת הטרור והחל מעכשיו יהיו המעברים בקרני בארז וברפיח סגורים, עד אשר הפלסטינים ינקטו בכל האמצעים הדרושים לאבטחתם".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר בביקור ברמלה: "עברנו פיגוע קשה במעבר קרני, שפגע באזרחים ישראלים וערבים. זה עוד פיגוע קשה בסדרת פיגועים נגד המסופים סביב רצועת עזה. בפיגוע נפגעו ישראלים, אבל הפיגוע פגע באופן ישיר ברווחה של הפלסטינים שמקבלים מזון ותרופות דרך מעבר קרני. זהו פיגוע מתריס הקורא תיגר על ההנהגה החדשה.

 

"נצטרך להמשיך ולפעול נגד הטרור הפועל ברצועת עזה ובהתאם, אנו מצפים שמי שצריך לקחת אחריות יעשה זאת. לא נוכל להמשיך ולאפשר את פעילות המעברים בארז קרני ורפיח עד אשר ניערך ביטחונית לכך".

 

מעבר קרני בצפון רצועת עזה הוא אחד מהעורקים המרכזיים של מעבר סחורות מישראל לרצועת עזה. במעבר אירעו בעבר מספר פיגועים שגרמו לסגירה של המקום באופן חלקי ולעתים אף לסגירה מוחלטת.

 

באחרונה, במסגרת ההקלות שהעניקה ישראל לפלסטינים, הוארכו שעות הפתיחה של המסוף והוא נסגר מדי יום ב-23:00 על מנת להספיק להעביר כמה שיותר סחורות דרך גופים בינלאומיים לפלסטינים. בין היתר מועברים פרטי לבוש, מזון וחומרי בניין. במסוף עובדים עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) והם אלה שאחראים לבדוק את המכולות שעוברות מישראל ומהגדה לתוך עזה ובכיוון הנגדי.

 

צה"ל ורש"ת השקיעו בתקופה האחרונה משאבים רבים על מנת לרכוש אמצעים משוכללים שיעקבו אחר הסחורה החולפת במחסום בכדי למנוע ניסיונות הברחה. מסוף קרני זכור בעיקר בשל העובדה כי שני המחבלים שביצעו במרס האחרון את הפיגוע בנמל אשדוד חדרו דרך מכולה בעלת דופן כפולה. באחרונה גם איתרו עובדי רש"ת שתי חגורות נפץ בתוך כלובי טקסטיל.

 

לפני כחודש נהרג חייל ו-4 נפצעו בהתקפה משולבת על כוח צה"ל במעבר קרני ובשבועות האחרונים אירעו מספר ניסיונות פיגוע בעורקים ההומניטריים ברצועת עזה, אחד מהם היה במחסום ארז, בזמן מעבר אנשי דת מוסלמים מהרצועה למצרים. האירוע הסתיים בשני מחבלים הרוגים. לאחר מכן אירע ניסיון פיגוע במעבר ורד שליד גני טל.

 

בצה"ל הבהירו כי הם מזהים בצורה ברורה מגמה של ארגוני הטרור לבצע פיגועים בצירים אלה על מנת לגרור את ישראל ואת צה"ל לפעילות ברצועה ולהביך את אבו מאזן.


פורסם לראשונה 13/01/2005 23:01

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
הפינוי. תחת אש
צילום: גדי קבלו
צילום: איי אף פי
אחד הנפגעים שפונה מהמקום
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
התקפה משולבת
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
כוחות פינוי גדולים
צילום: איי אף פי
מומלצים