שתף קטע נבחר

שדרות במאבק: שביתה כללית וצעדה לבית חנון

בישיבת חירום שכינס הודיע ראש העיר על שורת צעדי מחאה: שביתה כללית מחר, צעדה לעזה מחרתיים והפגנות מול בית רה"מ בירושלים. "נעמוד מול הטנקים ולא ניתן למשטרה לעצור אותנו. קצה נפשם של התושבים, עם כל רקטה שתיפול נחריף את המאבק". לטענתו, צה"ל הבטיח לכבוש את הרצועה אם יהיו בשדרות 20 הרוגים, "אבל לא נחכה"

שדרות מוכת האבטלה והקסאמים, שאיבדה גם שלושה מבניה בפיגוע במסוף קרני, יוצאת למאבק. בישיבת חירום שכינס אמש (שבת) ראש העיר, אלי מויאל, הוחלט על שורת צעדי מחאה.

 

מחר יצויין יום אבל בעיר, שתושבת כליל. בתי-הספר ייסגרו וגם הסוחרים יתבקשו לסגור את בתי-העסק. למחרת, ביום שלישי, מתוכננת צעדה המונית של תושבים לכיוון הרצועה. "נצעד לבית-חנון משם נורים הקסאמים", אמר מויאל. "נעמוד מול הטנקים של צה"ל, וגם אם המשטרה תנסה לעצור אותנו - לא נפסיק".      

 

הזעם של ראש העיר הורגש היטב בקולו, כמו גם בקולם של החברים האחרים בישיבה, חברי הנהלת העירייה ומועצת העיר. בשעה שדנו בשרשרת האסונות האחרונה שפקדה את שדרות, נאבקה על חייה בבית-החולים נערה בת 15, שנפגעה באורח אנוש מרקטת קסאם. מול בית העירייה ובמקומות נוספים בעיר הפגינו עשרות רבות של תושבים.

 

מויאל גילה בישיבה כי מערכת הביטחון דיווחה לו רשמית על כוונת צה"ל לכבוש את הרצועה לפני הנסיגה ממנה. "הם גם אמרו שאם מניין ההרוגים בשדרות יעלה ויגיע לכ-20, יכבשו את הרצועה - אבל אנו לא נמתין לכך".

 

ראש העיר אינו מודאג מכך שצעדי המחאה יתפרשו כדרישה למלחמה כוללת. "קצה נפשם של התושבים, עם כל רקטה שתיפול - שדרות תחריף את המאבק", כך אמר בישיבה.

 

מויאל הוסיף ואמר כי בכוונת התושבים להפגין גם בירושלים, מול ביתו של ראש הממשלה, "וזו רק ההתחלה". הוא קבל על כך שאיש מחברי הממשלה לא התקשר לשוחח עמו, והוא נאלץ להסתפק בטלפונים ממזכיר שר הביטחון ונציגת משרד החינוך.

 

"אבו מאזן אולי רוצה, אבל לא יכול", הוסיף מויאל. "ערפאת היה יכול אבל לא רצה. יש לי מגעים כל העת עם בכירי הפלסטינים ברצועה להידברות ולמפגשים, אבל זה לא יוצא, כנראה בגלל ירי הקאסמים. אם תצא לפועל פגישה שכזאת - לא אתנגד".

 

קודם לישיבה נועד מויאל עם מפקד המחוז הדרומי ומפקד מרחב לכיש במשטרה. הוא שמע מהם כי מצבה של הנערה שנפגעה מוסיף להיות קשה מאוד.

 

לא רק בשדרות מחריפים את צעדי המחאה: מאות בני נוער מגוש קטיף, רובם קרובים לרגע הגיוס, יצעדו מהיום לירושלים במחאה על תוכנית ההתנתקות. בדרך הם יחתימו אזרחים על עצומה הקוראת לסירוב פקודה בעת פינוי יישובים יהודים.


פורסם לראשונה 15/01/2005 23:27

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
נעמוד מול הטנקים. מויאל
צילום: אורי פורת
צילום: ערוץ 10
דם על הכביש בשדרות
צילום: ערוץ 10
"קצה נפשם של התושבים"
צילום: דני סלומון
מומלצים