שתף קטע נבחר

שופט: כּוּסית זו לפעמים מחמאה

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, עודד גרשון, הורה להחזיר לתוכנית גמילה אסיר, שהורחק ממנה לאחר שכינה עובדת סוציאלית - "כוסית". השופט קבע: "לעתים, נעשה שימוש בביטוי האמור דווקא כמחמאה למי שיש לה מראה מצודד"

האם כוסית זו מחמאה או מילה גסה? לשאלה הזו נדרש בית המשפט המחוזי בחיפה, שהורה היום (א') לשירות בתי הסוהר להחזיר לבית הסוהר "חרמון" אסיר, שהורחק לאחר שהתבטא באוזני אחד מחבריו שהעובדת הסוציאלית בבית הסוהר "היא כוסית".

 

השופט עודד גרשון קבע בפסק הדין כי על אף סלידתו האישית מהביטוי, "מי שמצוי מעט בסלנג השגור בפי הצעירים דהיום יאמר לך כי לעיתים נעשה שימוש בביטוי האמור דווקא כמחמאה למי שיש לה מראה מצודד".

 

הפרשה החלה לפני כחצי שנה. האסיר כבן 32 המרצה עונש מאסר של כשנה השתתף בתוכנית לגמילה מאלכוהול בכלא חרמון שבצפון. לאחר אחת הפגישות בתוכנית, שוחח עם חברו, אסיר - מטופל אחר ואמר לו: "העובדת הסוציאלית היא כּוּסית. מעניין כמה בעלים היו לה".

 

דבר השיחה הגיע לאוזני שלטונות הכלא. לאחר דיון משמעתי, החליטו להרחיק את האסיר מהתוכנית ומהכלא עצמו, והוא הועבר לכלא כרמל. עו"ד אסי בוחבוט, שייצג את האסיר, טען כי לא ניתן להדיח אסיר מתוכנית גמילה שנקבעת לו על-ידי המדינה, "בעקבות אמירה לאסיר אחר אשר הועברה לרשויות בטלפון שבור ולא בצורה מדויקת".

 

השופט גרשון קיבל את הדברים וקבע כי אין זה מתקבל על הדעת להעניש אסיר על דברים שאמר בשיחה אישית בינו לבין מטופל אחר, אסיר אף הוא. השופט קבע כי יש בהחלטת השב"ס משום פגיעה בחופש הביטוי של האסיר שטען כי לא היתה לו כוונה לפגוע בעובדת הסוציאלית או להעליבה.

 

עוד קבע השופט כי "הטלת הסנקציה על העותר נותנת תחושה של 'אח גדול' היודע את הנאמר ונעשה בין כתלי הכלא. נראה כי תגובתה של הרשות בעניין זה לא היתה סבירה וחרגה מן המידה הראויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
שיחת אסירים
צילום: רענן בן צור
צילום: איי פי
כוסית זו לא מילה גסה. נעמי קמפבל
צילום: איי פי
מומלצים