שתף קטע נבחר

אש"ף לארגונים: הפסיקו הפיגועים; החמאס: מסרבים

יו"ר הרשות החדש, אבו מאזן, כינס אחר הצהריים את הוועד הפועל של אש"ף. בתום הישיבה יצאה הקריאה להפסיק פעולות צבאיות "שמעניקות תירוצים לישראל, השואפת לטרפד כל התייצבות במצב הפלסטיני". בהודעה שפירסם אחר כך דובר החמאס הבהירה התנועה כי הנושא איננו עומד על הפרק

הוועד הפועל של אש"ף קרא אחר הצהריים (יום א') לארגונים הפלסטינים להפסיק את "כל הפעולות הצבאיות שפוגעות באינטרסים הלאומיים הפלסטיניים ומעניקות תירוצים לישראל השואפת לטרפד כל התייצבות במצב הפלסטיני". ההודעה פורסמה בתום ישיבת הוועד הפועל ברמאללה.

 

 

בראש הישיבה עמד היו"ר החדש של הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן. הוועד קרא במקביל לממשלת ישראל "להפסיק את הסגנון שבו השתמשה בשנים האחרונות, סגנון התירוצים כדי לטרפד כל דיאלוג ומו"מ על בסיס שוויוני וכדי להמשיך את מלחמת החיסולים, ההרס, ההרג והרחבת ההתנחלויות".

 

ישיבת הוועד באה בצל הודעתה של ישראל על הקפאת המגעים עם ההנהגה הפלסטינית החדשה לנוכח המשך הפיגועים של הארגונים הפלסטינים, בעיקר ברצועת עזה.

 

בהודעה שפירסמה תנועת החמאס מאוחר יותר שלל דובר התנועה, מושיר אל-מסרי, את האפשרות כי תנועתו תהיה מוכנה להפסקת אש. "הנושא אינו עומד לדיון. ההתנגדות אינה מונופול של תנועת החמאס אלא הבחירה האסטרטגית של העם הפלסטיני", אמר. לדבריו, החמאס מוכנה לדון עם הנהגת הרשות הפלסטינית בשורה של נושאים פוליטיים פנימיים אך לא בנושא הפסקת האש.

 

בהמשך להודעת אש"ף, אומרים מקורות פלסטינים ל-ynet כי המאמץ של ההנהגה הפלסטינית בימים הקרובים מול הארגונים הפלסטינים יתמקד בניסיון להגיע להפסקת אש מוחלטת ולהפסקת כל הפיגועים ולא רק כאלה המוגדרים מבחינת הפלסטינים כפיגועים הפוגעים באינטרסים הפלסטינים.

 

המקורות אומרים כי בימים הקרובים ובעיקר לאחר חג הקורבן שיחול בסוף השבוע הנוכחי יתפסו המגעים להפסקת אש תאוצה מוגדרת. גורם ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי אין סיכוי שהמצב הנוכחי יימשך. "בדרכי נועם או בדרכי כפייה, נפעל בכל הדרכים האפשריות ולא ניתן שהמצב הנוכחי יימשך".

 

חבר הוועד הפועל של אש"ף, חנא עמירא, הסביר בשיחה ל-ynet, את המשפט 'תירוצים לישראל': "הכוונה היא לכל הפעולות הצבאיות של הארגונים הפלסטינים נגד המעברים שהם חיוניים לפלסטינים ולכל ירי הטילים. כל הפעולות האלה גורמות נזק לעם הפלסטיני ולאינטרסים הפלסטינים ומשחקים לידי ישראל.

 

"החלטת ממשלת ישראל להקפיא את מגעיה עם הרשות הפלסטינית היא ההוכחה לכך שישראל מחפשת מאחורי פעולות אלה תירוצים לטרפד את המו"מ עם הצד הפלסטיני".

 

דברים ברוח הודעת הוועד הפועל אמר היום יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, למנהיגים ובכירים בינלאומיים עימם הוא נפגש ושוחח טלפונית, ביניהם נשיא צרפת, ז'אק שיראק, ושר החוץ הספרדי, מיגל אנחל מוראטינוס וכן שר החוץ היפני, עמו נפגש היום ברמאללה. אבו מאזן הבהיר את מחוייבות לשוב באופן מיידי לשולחן המו"מ עם ישראל.

 

ובתוך כך, יושב ראש ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, חבר הכנסת יובל שטייניץ, אמר כי "ישראל צריכה להציב לאבו מאזן אולטימטום ברור – או שיתחיל מיד בפירוק ארגוני הטרור מנשקם, או שישראל תעשה זאת במקומו".  

 

שטייניץ דיבר במהלך סיור של הוועדה ברפא"ל, והוסיף: "לאבו מאזן נותרו רק ימים ספורים להוכיח שהוא שונה מערפאת. אם לא יחול שיפור מיידי לא יהיה מנוס מקיום מבצע חומת מגן 2".


פורסם לראשונה 16/01/2005 17:13

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן. נכנס לפעולה?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ישיבת הוועד הפועל הערב
צילום: איי פי
צילום: גדי קבלו
הפיגוע בקרני. "מעניק תירוצים לישראל"
צילום: גדי קבלו
צילום: אלכס קולומויסקי
שטייניץ. אבו מאזן - כמו ערפאת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים