שתף קטע נבחר

אלפרד אקירוב: פרויקט ממילא יוקם בקרוב

מעריך שבתוך חודשים. פרויקט הענק בירושלים, שאמור לכלול דירות, מסחר ומלונאות, תקוע בשל סכסוך בין אלרוב של אקירוב לחברת קרתא העירונית. פסק בוררות הטיל האחריות לעיכוב על קרתא, שתידרש כנראה לפצות את אלרוב בכ-75 מיליון שקל

"פרויקט ממילא עומד להיבנות בקרוב מאוד, אני מעריך שבתוך חודשים אחדים". כך אמר אתמול (א') ל"ידיעות אחרונות" איש העסקים אלפרד אקירוב, בעקבות פסק בוררות שהתקבל בסכסוך בינו לבין חברת קרתא בנוגע להקמת הפרויקט.

 

פרויקט ממילא הוא פרויקט מגורים ומסחר גדול, שאמור היה להיבנות בשכונת ממילא בירושלים, על קו התפר בין העיר העתיקה לעיר החדשה בירושלים. את הפרויקט היתה אמורה להקים חברת אלרוב נדל"ן ומלונאות שבשליטת אקירוב, בהשקעה שעשויה להגיע ל-400 מיליון דולר. אולם, הבנייה נפסקה באמצע בשל סכסוך משפטי עם החברה הממשלתית-עירונית קרתא, האחראית על הפרויקט.

 

אתמול הודיעה אלרוב לבורסה כי חברת קרתא לפיתוח מרכז ירושלים חויבה לשלם לה סכום של עד 75 מיליון שקל (לפני מע"מ). זאת, בשל העיכובים בבניית הפרויקט. ההודעה לבורסה מסתמכת על פסק בוררות של השופט בדימוס שלום ברנר, המשמש בורר בין חברת קרתא לחברת אלרוב נדל"ן ומלונאות, בסכסוך המשפטי הנוגע לבניית פרויקט ממילא. ברנר קבע כי חברת קרתא אחראית לעיכוב של 23 חודשים בבניית הפרויקט, ולפיכך היא מחויבת לפצות את חברת אלרוב.

 

מההודעה לבורסה עולה עוד כי על-פי החלטת הבורר, ייתכן שסכום הפיצוי יקטן לכ-40 מיליון שקל לא כולל מע"מ (בכפוף להתאמות), אם יתקיימו תנאים מסוימים שעל קרתא למלא במהלך 6 החודשים שממתן פסק הבוררות. יצוין כי מדובר בפסק בוררות חלקי של השופט וכי הבוררות לא הסתיימה.

 

אקירוב מסר אתמול ל"ידיעות אחרונות" כי לפי התחשיבים שערך, סכום הפיצויים המגיע לו עומד על כ-75 מיליון שקל. "אני שמח על התוצאה. הצדק יצא לאור. בורר פסק כי חברת קרתא היתה אחראית על העיכובים בבניית הפרויקט וכי עלייה לפצות אותנו בשל כך. הצדק יצא לאור. קיבלתי את כל מה שרציתי. צר לי שתחנות הצדק טוחנות לאט ונאלצתי לחכות 5 שנים", אמר אקירוב.

 

אקירוב אמר עוד: "אני רואה בפרויקט ממילא פרויקט לאומי. מדובר בפרויקט של 100 אלף מ"ר, הכולל רחוב מסחרי, 150 דירות, משרדים ובית מלון. מה שחשוב עכשיו הוא שהפרויקט עומד להיבנות בקרוב מאוד, אני מעריך שבתוך חודשים אחדים".

 

חברת קרתא היא חברת ממשלתית-עירונית, הנמצאת ברובה בשליטה ממשלתית. החברה הוקמה אחרי שחרור ירושלים במלחמת 6 הימים, במטרה לפתח את אזור ממילא, בקטע המחבר את ירושלים החדשה עם ירושלים העתיקה. לצורך כך יזמה החברה תוכנית בניין עיר לבינוי מחדש של כל אזור ממילא.

 

התוכנית המקורית היתה שקרתא תבנה את הפרוייקט בעצמה. אולם, התוכנית לא התממשה ובסופו של ההליך התחייבה אלרוב, העוסקת בייזום, בנייה וניהול של נדל"ן, כולל שטחי מסחר, משרדים, בתי מלון ודיור מוגן, לבנות את הפרויקט. הפרויקט אמור לכלול שטחי מסחר, מלונאות ודירות.

 

בנייתו של הפרויקט החלה לפני 7 שנים ונבנו בו חלקים תת קרקעיים. אולם, לפני כ-4 שנים הפרויקט נתקע בשל סכסוכים משפטיים בין קרתא לארלוב. גורם הבקיא בפרשה אמר אתמול כי לחברת קרתא לפיתוח מרכז ירושלים אין מקורות הכנסה, ולכן ספק רב אם חברת אלרוב תוכל לגבות את הסכום שנפסק.

 

את חברת קרתא ייצג בהליך עו"ד יורם בר סלע.

 

לופיאנסקי היה בין המתנגדים לפרויקט 

 

אם הכל היה הולך לפי התוכנית, היינו היום מבקרים כבר באחד המתחמים התיירותיים היוקרתיים בישראל, מול חומות העיר העתיקה. הפרויקט, שזכה לשם "פרויקט ממילא", היה אמור להיות מוקם בהשקעה שעשויה להגיע ל-400 מיליון דולר על-ידי חברת אלרוב של אלפרד אקירוב.

 

בראשית שנות ה-70 הופקע המתחם מבעליו וניתן לחברה העירונית-ממשלתית קרתא. הבנייה הופקדה בידי אלרוב, שבנתה בסמוך את מלון מצודת דוד. האדריכל משה ספדיה תיכנן מרכז מגורי יוקרה, מדרחוב עם בתי קולנוע, מסעדות, 120 חנויות בשני מפלסים, בית מלון נוסף ושני חניוני ענק.

 

אלא שהכל נתקע. הסיבה: טענות חוגים דתיים, לפיהם הפרויקט אמור לכלול מדרחוב שיפעל בשבת, מה יפגע בקדושת השבת. לא עזרו גם הבטחות מצד אקירוב כי לא יפעיל בתי קפה ובתי קולנוע בשבת. ראש העיר הנוכחי, אורי לופיאנסקי, היה בין המתנגדים להקמת הפרויקט.

 

נדמה היה שהכל הולך לרעתו של אקירוב. במרץ אשתקד הוא ביקש מענק להקמת המתחם מהתמ"ת ונידחה. התוכנית היתה שיווק הדירות יניב את הרווחים להמשך הבנייה. אבל קרתא מנעה את המשך העבודה בכך שסירבה לחתום על שינויים נדרשים בתוכנית בניין עיר, מסיבות פוליטיות-דתיות.

 

קרתא, מנגד, טענה באפריל אשתקד כי היא עומדת חסרת אונים מול סוללת עורכי הדין של אקירוב בהליכים המשפטיים, בגלל העדר כספים למימון הגנתה המשפטית.

 

 

בכתיבת הכתבה השתתף עופר פטרסבורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אלפרד אקירוב
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים