שתף קטע נבחר

אלוף-משנה חשוד שאנס חיילת ששירתה תחתיו

קצין בכיר בצה"ל נעצר בחשד שאנס חיילת ששירתה תחת פיקודו. לחוקרים סיפרה המתלוננת: "הוא הפך אותי לשפחת מין. הוא שלט בי. הפחד שיתק אותי". לדבריה, קצינת הת"ש ביחידתה לא האמינה לה ואמרה לה ש"מדובר בקצין נורא נחמד". חקירה אחרת בעניינו בחשד להטרדה מינית הסתיימה רק באחרונה ונידונה בימים אלה בפרקליטות הצבאית

מבוכה גדולה בצה"ל: קצין ותיק בדרגת אלוף-משנה נעצר אמש (יום א') בחשד שאנס חיילת ששירתה תחתיו מספר פעמים. הוא נמצא מאז מאחורי סורג ובריח בכלא 4 שבצריפין, שישה ימים לאחר שהיחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במשטרה הצבאית פתחה בחקירה נגדו. החיילת שהתלוננה השתחררה לאחרונה מצה"ל. את החקירה מנהל מפקד הימל"מ.

 

החקירה התנהלה תחת מעטה חשאיות. נשיא בית הדין המיוחד, אלוף-משנה אלישע כספי, הוציא צו איסור פרסם גורף על פרטי האירוע. רק לאחר שחוקרי הימל"מ אספו את הראיות הנחוצות, נעצר הקצין והובא למעצר. על-פי החוק הצבאי, יש להביאו תוך 48 שעות לדיון בהארכת מעצר בבית הדין המיוחד שבקריה, וההערכה היא שכבר מחר תבקש הפרקליטות להאריך את מעצרו. הקצין מיוצג על ידי הסניגורית הצבאית הראשית, אלוף משנה אורנה דוד, ועורך הדין אבי עמירם.

  

המתלוננת: הוא הפך אותי לשפחת מין

 

המתלוננת הסכימה להתעמת עם הקצין, לעיני חוקרי הימל"מ. מעדותה, כפי שנמסרה בימים האחרונים למשטרה הצבאית החוקרת, עולה תמונה קשה של היחסים שכפה עליה מפקדה הבכיר.

 

"הוא הפך אותי לשפחת מין שלו, הייתי עבורו צעצוע, סמרטוט", סיפרה לחוקרים, "הוא שלט בי. הפחד שיתק אותי. הייתי בסך הכל חיילת פשוטה והוא היה אלוף-משנה, קצין בכיר, מבוגר ממני בלפחות 20 שנה".

 

עוד סיפרה החיילת כי הקצין נהג לקרוא לה לחדרו כביכול כדי לדון בענייני עבודה. "הוא חיכה שיהיה חושך, השכיב אותי על הרצפה ואנס אותי. זה לא היה פעם אחת, גם לא פעמיים".

 

החיילת הלכה עם חברתה והשתיים סיפרו לקצינת הת"ש ביחידתן על מעשי האונס שהיא עוברת, אולם זו דחתה את הטענות ואמרה כי מדובר "בקצין נורא נחמד". כאשר החברה השתחררה, המשיך הקצין הבכיר, לטענת המתלוננת, לאנוס אותה.

 

לדבריה, גם לאחר שהשתחררה מצה"ל, המשיך מפקדה לשעבר להטריד אותה ואף זימן אותה ליום מילואים. "פחדתי ממנו, לא ידעתי מה לעשות כדי להשתחרר ממה שהוא עושה לי".

 

לבסוף אזרה החיילת אומץ ופנתה לכתבת הצבאית של קול ישראל, כרמלה מנשה, ובעקבות פנייתה ועדותה נפתחה החקירה.

 

חיילת אחרת התלוננה נגדו בעבר על הטרדה מינית

 

בעבר התלוננה חיילת אחרת ששירתה תחת פיקודו, כי הקצין הטריד אותה מינית. חקירת מצ"ח שהתנהלה באחרונה בדקה את התלונה, ובאחרונה הגישו החוקרים את הממצאים לפרקליטות הצבאית על מנת לגבש החלטה בנושא.

 

בחקירת מצ"ח נראה היה כי אין די ראיות לכאורה בתלונתה של החיילת, כדי להעמידו לדין, אולם ההחלטה נותרה בידי הפרקליטות הצבאית, וזו טרם גיבשה את מסקנותיה. בעוד הפרקליטות הצבאית בוחנת את הפרשה הישנה, צצה החדשה - לכאורה חמורה יותר.

 

הקצין מכחיש מכל וכל את ההאשמות שיוחסו לו. כבר בשעות הקרובות תבקש המשטרה הצבאית החוקרת לערוך עימות בינו לבין החיילת המתלוננת.

 

בצה"ל סיכמו את שנת 2004 בכל הקשור להטרדות מיניות באנחת רווחה מסוימת. בשנת 2004 נפתחו 78 תיקים פליליים בגין הטרדה מינית, מספר התיקים הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. לשם דוגמא, בשנת 2000 נפתחו 139 תיקים פליליים בנושא.


פורסם לראשונה 17/01/2005 15:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
תלונה על הטרדה ותלונה על אונס (אילוסטרציה)
צילום: רוני שיצר
צילום: דני סלומון
אלוף משנה. אילוסטרציה
צילום: דני סלומון
מומלצים