שתף קטע נבחר

נסגר תיק החקירה נגד השר לשעבר פריצקי

פרקליט המדינה, ערן שנדר, החליט לסגור את תיק החקירה נגד השר לשעבר, בפרשת "תפירת התיק" לחברו למפלגה, אברהם פורז. עם זאת מתח עליו הפרקליט ביקורת: "יש חשד שמגמת התנהלותו היתה כדי לפגוע בחברו למפלגה ולא דאגה לשלטון החוק". פריצקי בתגובה: מצפה להתנצלות מחברי שינוי ש"שפכו את דמי"

סוף הפרשה: פרקליט המדינה, ערן שנדר, החליט הערב (ב') לסגור את תיק החקירה נגד השר לשעבר, יוסף פריצקי, בפרשת קלטת "תפירת התיק" לעמיתו לשעבר למפלגת שינוי, ח"כ אברהם פורז. הפרשה עלתה לפריצקי בתפקידו כשר התשתיות וחבריו בשינוי התנערו ממנו. 

 

שנדר קבע כי אין די ראיות כדי להעמיד את פריצקי לדין וסגר גם את תיקיהם של יתר המעורבים בפרשה, החוקר הפרטי יעקב אשל, יוסי מימן, שבתאי שביט, מאיר פלבסקי ואלי לנדאו.

 

ח"כ פריצקי בירך על החלטת הפרקליט והביע צער על כך ש"דמו נשפך לשווא". פריצקי הוסיף כי מלכתחילה ידע שהוא קורבן וכי הוא מצפה להתנצלות מעמיתיו בשינוי ש"מיהרו לשפוך את דמו".

 

פרקליט המדינה: "פריצקי פעל בדרכים עקלקלות"

 

בהחלטתו מתח הפרקליט שנדר ביקורת על פריצקי. "בהנחה כי פריצקי אכן האמין בתום לב כי חבר מפלגתו פועל שלא כשורה עד כדי חשד לשחיתות, וחשוב לציין כי בפועל לא נמצא בסיס לחשדות אלה, הרי נכון לפנות לגורמי אכיפת החוק על מנת שאילו יפעלו לבירור האמת.

 

ח"כ פריצקי פעל בדרכים עקלקלות כשהוא מתחקה אחרי חברו למפלגה. פעילות מסוג זה, לא רק שאינה מקדמת את שלטון החוק, אלא יש בה כדי להכשיל ולפגום בפעולות חקירה, ומעלה חשד שמא מגמת התנהלותו היתה אך כדי לפגוע בחברו למפלגה ולא דאגה לשלטון החוק".

  

כמו כן מתח הפרקליט ביקורת על התנהגותם של המעורבים הנוספים בפרשה: "יש טעם לפגם, אף שהדבר אינו עולה לכדי ביצוע עבירה פלילית, בעצם פרסום הקלטת, על ידי אישים בעלי אינטרס שהיה להם עניין להכפיש את שמו של ח"כ פריצקי בשל החלטה מקצועית שקיבל כשר התשתיות".

 

תחילת הפרשה ביולי 2004, אז פורסמה בערוץ הראשון קלטת בה נראה פריצקי משוחח עם החוקר הפרטי יעקב אשל. פריצקי נשמע ונראה אומר לאשל למצוא חומר מפליל נגד חברו למפלגה פורז ו"להפיל אותו בפח".

 

פריצקי הקפיד בכל הודעותיו לומר ששוחח עם אשל כדי לחשוף מעשי שחיתות לכאורה של פורז. "ניתן לקבוע, כי הרקע לדברים היה סכסוך חריף שנתגלע בין ח"כ פריצקי לבין ח"כ פורז, על רקע בחירות פנימיות", כתב שנדר.

 

לדברי שנדר, לא נמצאו ראיות לאיומים או סחיטה כלפי פורז ולפיכך אין מקום להעמיד לדין את פריצקי או את אשל. עוד קבע הפרקליט כי "לא מדובר בבידוי ראיות כנגד פורז" וכי "ניתן לקבוע, בהסתמך על שיחה נוספת מאוחרת, כי התוכנית כלל לא עלתה לפסים אופרטיביים".

 

שינוי: זה עניין של הגינות ואתיקה, לא פלילי

 

בשינוי לא נראה שמתכוונים להתנצל. יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, אמר בעקבות סגירת התיק: "חומרת המעשה של פריצקי מצויה בתחום האתיקה ולא בתחום הפלילי. פריצקי עדיין לא מבין שבמפלגת שינוי מוקיעים לא רק עבריינים פליליים אלא גם אנשים שלא יודעים מהי חברות, הגינות ואתיקה. זה ההבדל בינינו לבין המפלגות האחרות, בהן עבריינות פלילית איננה מכשול ועל אתיקה לא שמעו כלל".

 

יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, אמר כי "אם ביוסי פריצקי עוד נותרה בושה, אז אחרי הגינוי החריף שבו גינה אותו פרקליט המדינה הוא חייב להתפטר מהכנסת ללא דיחוי ולהיעלם מעיני הציבור", אמר לפיד.

 

לדבריו, "פרקליט המדינה אישר את כל טענות שינוי כי פריצקי פעל בדרכים עקלקלות תוך שהוא מתחקה אחרי חברו למפלגה ומסיג את גבולן של הרשויות המוסמכות בפעילות שיש בה כדי להכשיל ולפגום בפעולות חקירה. פריצקי מתגאה בכך שלא הועמד לדין בשעה ששינוי מעולם לא האשימה אותו במעשה פלילי, אלא בניסיון נלוז להפליל את חברו למפלגה. אבל כנראה שעבורו עצם העובדה שהוא לא הוכח כ'קרימינל' היא כבר מקור לגאווה. שינוי מתנצלת בפני הציבור על כך שהביאה איש כזה אל הכנסת ומקווה שהוא יעזב את הכנסת במהרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
סוגר את התיק. שנדר
צילום: גיל יוחנן
צילום: תומריקו
מצפה להתנצלות. פריצקי
צילום: תומריקו
צילום: אבי כהן
גם החקירה נגדו נסגרה. אשל
צילום: אבי כהן
צילום: צביקה טישלר
סכסוך פוליטי. פורז
צילום: צביקה טישלר
מומלצים