שתף קטע נבחר

איש שב"כ נהרג בפיגוע בצומת גוש קטיף

מחבל מתאבד פוצץ "תחתוני תופת" בעת שנבדק בידי ארבעה אנשי שב"כ בקרוואן סמוך למוצב אורחן שבצומת גוש קטיף. בפיצוץ נהרג איש השב"כ, עודד שרון, בן 36, אב לשלושה ילדים מגן יבנה. נפצעו שלושה אנשי שב"כ נוספים. קצין צה"ל נפצע קשה וארבעה חיילים נפצעו קל. החמאס קיבל אחריות. זו הפעם הראשונה שבה נהרג איש שב"כ בפעילות מבצעית באינתיפאדה

לראשונה באינתיפאדה, נהרג איש שב"כ בפעילות מבצעית: איש שירות הביטחון הכללי, עודד שרון, בן 36, אב לשלושה ילדים מהיישוב גן יבנה, נהרג אמש (יום ג') בפיגוע בצומת גוש קטיף. מחבל פוצץ "תחתוני תופת" ופצע עוד שמונה בני אדם. שלושה אנשי שב"כ נפצעו קל עד בינוני. קצין צה"ל נפצע באורח קשה וארבעה חיילי צה"ל נפצעו קל. היעד המקורי של המחבל היה כנראה יישובי גוש קטיף.

 

הבוקר הסתיים ניתוח ארוך ומסובך שנערך בפצוע קשה, קצין המודיעין של החטיבה המרכזית בעזה. הוא נפגע בבטנו, עיניו וריאותיו מההדף ומרסיסים.

 

המחבל המתאבד התפוצץ בסביבות 18:50 ליד רחבת הבידוקים סמוך למוצב "אורחן" שבצומת גוש קטיף. אמבולנסים פינו את הנפגעים לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. אחד החיילים פונה לבית החולים "ברזילי" באשקלון. הפיצוץ התרחש באזור שבו נבדקים פלסטינים, שעוברים מדרום הרצועה לצפונה ובכיוון הנגדי. החמאס קיבל אחריות. 

 

בעקבות האירוע, סגור הבוקר צומת גוש קטיף לתנועת פלסטינים. מצה"ל נמסר כי מאוחר יותר תיערך הערכת מצב בה יוחלט אם לפתוח את המעבר. 

 

 

בצה"ל ובשב"כ ממשיכים לתחקר את הפיגוע. מהפרטים שעולים עד כה, עולה התמונה הבאה: הצעיר הפלסטיני, עומר טבאש בן ה-21 מאזור חאן יונס, הגיע במכונית לצומת שנמצא על ציר טנצ'ר. מאות מכוניות פלסטיניות נעות בדרך זו בדרכן מחאן יונס צפונה לכיוון מחנות הפליטים במרכז הרצועה ודיר אל בלאח ובכיוון הנגדי.

 

מדובר בנקודת מפתח חשובה מאוד, שבעזרתה מפקחים בצה"ל על המעבר. כאשר מתקבל מידע מודיעיני, נערך השב"כ למבצע מיוחד, בסיוע כוחות צה"ל. התנועה לארך הציר איטית בצורה מכוונת. כך יכולים כוחות הביטחון לבדוק האם הרכב שמגיע נמצא ברשימת המכוניות החשודות ולעצור אותו.

 

כאשר הגיע טבאש, הוא התבקש לצאת מהרכב, ובנקודה זו, נערכה בדיקה מסוימת על גופו כדי להבטיח שאינו נושא אמעי לחימה. לאחר מכן, הורו לו אנשי השב"כ להתלוות אליהם מרחק כמה מאות מטרים לביתן סמוך, שם התכוונו להמשיך את הבדיקה, לבצע תחקור ראשוני ולהחליט לגבי המשך הטיפול בו. המחבל פוצץ את "תחתוני התופת", שבהם היו בין 2-3 ק"ג חומר נפץ, רגע לפני שעמד לעבור בידוק נוסף.

 

גורמי ביטחון אמרו הערב ל-ynet כי מעצרו של טבאש לא היה מקרי, אלא בעקבות מידע מודיעיני. הפיצוץ אירע במרחק של שלושה מטרים מחדר התחקור, כאשר המחבל הובל לנקודת ביצוע החיפוש הגופני, ולא בחדר הומה אנשים. מתחקיר ראשוני עולה שזירת הפיגוע לא הייתה היעד הסופי של המחבל, ובסבירות גבוהה היעד הפיגוע היה אזור גוש קטיף.

 

המעבר בצומת גוש קטיף נפתח מדי בוקר בשעה 8 ונסגר בשעות אחר הצהריים. באחרונה הוארכו שעות הסגירה כדי לאפשר מעבר למאות המכוניות. שעת הסגירה הסופית גמישה ונקבעת על-פי גורמי צה"ל והשב"כ, על-פי הערכות מודיעיניות. גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי לפי שעה, המעבר יישאר סגור, לפחות עד שתיערך הערכת מצב בנושא.

 

מהפיגוע מתעוררות מספר שאלות: מדוע לא נבדק הפלסטיני בצורה קפדנית עם צאתו מהמכונית? האם אין נוהל מסודר לגבי בדיקת מבוקשים? האם המבוקש ידע שייתפס ולמעשה הכין מלכודת לכוחות הביטחון?

 

זו הפעם השניה שארגון החמאס משתמש במחבל החמוש ב"תחתוני נפץ". הפעם הראשונה היתה בסוף חודשי אוגוסט 2004, במעבר הפועלים בארז. רק עירנותה של חיילת צה"ל, סמלת מיכל אליהו מגדוד ארז, שזיהתה התנהגות חשודה של אחד הפלסטינים, הביאה למעצרו. מאוחר יותר הוברר כי המטען היה אמור לשמש לפיגוע באיצטדיון בלומפילד.

 

מוצב אורחן נהרס כליל בפיגוע שהיה בקיץ


בתגובה לפיצוץ במוצב אורחן, אמרו בגוש קטיף: "הפיגוע באורחן מצטרף לשורת הפיגועים במעבר רפיח, בארז ובקרני, המתאפיינים בכך שערבים מנצלים את הרצון ההומניטרי לאפשר להם חיי שגרה ונושכים שוב ושוב את היד שמאכילה אותם". בגוש קטיף תובעים לחסום מיידית את מעברי הסחורות והתנועה כדוגמת האורחן, "עד שתעלה זעקת האויב השמימה וייפסקו כל סוגי הפיגועים לחלוטין".

 

בסוף חודש יוני נהרס כליל מוצב אורחן בפיצוץ מנהרת תופת. סמל-ראשון רועי ניסים (20) מראשון לציון נהרג בפיצוץ. עוד חמישה חיילים נפצעו, בהם אחד באורח קשה. בפיקוד דרום חקרו כיצד הצליחו המחבלים לחפור במשך שבועות מנהרה מתחת למוצב ולהחדיר לתוכה עשרות ק"ג של חומר נפץ. במהלך הפיצוץ ההוא במוצב אורחן ירו הפלסטינים גם פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל. המוצב התמוטט. 

 

ארגוני הטרור ברצועה הגבירו בימים האחרונים את מתקפותיהם. ביום חמישי בערב נהרגו שישה ישראלים, וחמישה נפצעו, שניים קשה, בחדירת מחבלים למחסום קרני בצפון הרצועה. שלושה מחבלים פוצצו מטען בסמוך לגדר המסוף, ואז חדרו למסוף, וירו לכל עבר. שלושתם נהרגו. בעקבות האירוע, הורה שר הביטחון, שאול מופז, לסגור לאלתר את מעברי ארז, קרני ורפיח, עד שהפלסטינים ינקטו באמצעים לאבטחת המעברים. המשמעות המעשית של הצעד הזה היא שיתוקה של הרצועה.

 

שרון יכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני

  

ראש הממשלה, אריאל שרון, יכנס היום בצהריים את הקבינט המדיני-ביטחוני על רקע התגברות הטרור המגיע מאזור רצועת עזה. ראשי מערכת הביטחון יסקרו את המצב בפני השרים.

 

ראש הממשלה ושר הביטחון הגיעו בלווית הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד למעבר שבצפון רצועת עזה, ושמעו מקציני הצבא סקירה על המצב בשטח ועל התוכניות לפעולה. זמן קצר לפני כן, נחתה פצצת מרגמה כ-100 מטרים ממקום הביקור.

 

שרון אמר בשיחה שהמצב בו משוגרות רקטות קסאם לעבר שדרות "אינו יכול להימשך", ודרש מצה"ל "לעשות הכל כבר בזמן המיידי" על מנת להוריד איום זה. הוא הזכיר גם את איום פצצות המרגמה שנורות מדי יום לעבר גוש קטיף, וגם אותו הגדיר "בלתי נסבל". "מה שלי ברור דבר אחד, המצב הזה לא יכול להימשך. מצב של ירי לעבר ישובים אזרחים, לא יכול להימשך, וחייבים לטפל בו מוקדם ככל שניתן. יהיה קשה יותר לטפל בהם בעתיד", אמר שרון.

 

בצד מעשי הטרור, נמשכים מאמצי הרשות הפלסטינית להביא לרגיעה. הערב הגיע לרצועה יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. במהלך הביקור נפגש אבו מאזן עם ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ברצועה, וכן עם נציגי הפלגים השונים.

 

הביקור מגיע לאחר הודעת ההנהגה הפלסטינית לכל הפלגים, להפסיק את כל הפעולות הצבאיות נגד ישראל, ולאחר נתינת הוראות למנגנוני הביטחון להפסיק כל ירי של טילים וכן את כל הפעולות הצבאיות. הודעת ההנהגה גררה תגובות נזעמות של כל הארגונים הפלסטינים, ובכללם של גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, תנועתו של אבו מאזן עצמו.


פורסם לראשונה 18/01/2005 19:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרוג, עודד שרון
צילום: צפריר אביוב
סריקות באזור הפיצוץ
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
כוחות רבים הוזעקו למקום
צילום: צפריר אביוב
צילום: חנן גרינברג
הריסות מוצב אורחן, לאחר הפיצוץ הקודם
צילום: חנן גרינברג
מומלצים