שתף קטע נבחר

דו"ח דברת: המפסידים

חוץ מהמורים, שנראים כמפסידים הגדולים של דו"ח דברת, ישלמו עוד גופים וארגונים רבים מחיר גבוה על השינויים

בקול תרועה גדולה הונח דו"ח ועדת דברת על שולחן ראש הממשלה, התקשורת חגגה ושרת החינוך התפארה. הדו"ח עתיד לשנות את מערכת החינוך בישראל ולהשפיע על חיי כולנו - תלמידים, מורים והורים – אבל גם על המשק הישראלי ועל המגזר העסקי.

 

  • נתחיל מההורים. מה יהיה על האמהות שעובדות בעבודות עם שעות מפוצלות (בנקים, דואר, חנויות, מרכולים) ופוגשות את ילדיהן בצהריים? כשיגיעו הילדים בתום יום הלימודים הארוך הן כבר יהיו בעבודה, ויספיקו אולי להגיד להם "לילה טוב" בשובן. מצב זה יכול לגרום לתוצאה של נטישת עבודות מפוצלות.

 

  • מרכזי למידה רבעם הוקמו בכל הארץ כדי לספק לתלמידים עזרה בלימודים, ואליהם נוספו עוד אלפי מורים פרטים (חלקם נטשו את מערכת החינוך או פוטרו), שמתפרנסים מהתעשייה הזו. מי יזדקק להם כעת? כמה אנשים שעובדים במרכזים הללו יפוטרו?

 

  • ואיך אפשר להתעלם מהמטפלות, הצהרונים והמתנ"סים, שהיו עד עכשיו כוח עזר להורים וסיפקו שירותי שמירה על הילדים עד השעה 16:00. מה הם יעשו, וממה יתפרנסו? גם תעשיית החוגים, שמגלגלת מיליוני שקלים ומעסיקה אלפי עובדים, עלולה להיפגע, שכן סביר להניח שאחרי יום לימודים מפרך של 8 שעות ילדים רבים לא ירצו להיכנס לעוד מסגרת מלמדת.

 

  • בקניונים ובשווקים משוטטים בצהריים תלמידים שאוכלים במזללות ומסתובבים בחנויות. מי יגיע לאכול ולבזבז? מה יעשו המזללות הללו ללא הנוער בשעות אלו? יסגרו את שעריהן?

 

  • סל הקניות הממוצע למשפחה עומד על כ-500 שקלים לשבוע. האם כתוצאה מהזנת התלמידים בבית הספר הסל הממוצע יקטן והרשתות ירוויחו פחות? ואולי ייאלצו לצמצם את מספר העובדים?

 

  • גם ערוצי הטלוויזיה ייאלצו לעבור שינויים. מתי הם ישדרו את תוכניות הילדים והנוער ל-1.5 מיליון צופים צעירים אם לא בשעות 13:00-17:00? מן הסתם גם הם יצטרכו להשקיע משאבים רבים כדי לבנות קונספט חדש. ואל לנו לשכוח את תעשיית הפרסומות שכרוכה סביב תוכניות הילדים. כשהרייטינג יירד, מי ירצה לפרסם בשעות אלו?

 

  • והעומס בכבישים, שכבר עכשיו הוא בלתי נסבל בשעות אחר-הצהריים? עם ישום הדו"ח, יצטרפו לצרכני האספלט 1.5 מליון תלמידים ואלפי מורים והורים בדרכם הביתה – בשעות השיא. העומס הנוסף יגרום בזבוז אדיר של זמן ודלק בכבישים. האם נתנו כותבי הדו"ח את דעתם על כך? האם המדינה תצטרך להוסיף תקציב ל"אגד" ול"דן" כדי שיתגברו את התחבורה הציבורית בשע 16:00?

 

  • גם מקומות הבילוי - בתי קפה, מסעדות וקניונים - צריכים להקדיש מחשבה לשינויים שיחולו. האם תרבות הפנאי של ההורים תשתנה? האם הם יוסיפו להגיע בימי שישי לקפה של בוקר? האם יבלו בקניונים ויערכו קניות באותה מידה שהם עושים זאת היום?

 

כל אלה הם רק חלק מהגופים והארגונים שייצאו מפסידים מיישום המלצות דו"ח דברת. יהיו כאלו שיאמרו שביום שישי, שיהפוך לחופשי מלימודים, יהיה מעכשיו זמן לבזבוזים, חוגים, בילויים וזמן איכות עם ההורים. ואני טוענת שביום שישי נמצא את רוב התלמידים מוטלים במיטה, ישנים לאחר שבוע עבודה מפרך. סליחה, לימודים.

 

לי טורסטון-עדני, מנכ"לית משרד "שירון" יחסי ציבור וייעוץ תקשורתי

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
יום לימודים ארוך. תלמידים עייפים
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים