שתף קטע נבחר

עיצומים באוניברסיטת ת"א: לא בודקים בחינות

הסגל הזוטר הכריז עיצומים: מתקיימים שיעורים ובחינות, אבל הטפסים לא נבדקים. הסטודנטים דווקא תומכים במאבק. בשבוע הבא יתכנסו ארגוני הסגל האקדמי הזוטר בכל האוניברסיטאות בארץ להחליט על צעדי הזדהות. האוניברסיטה בתגובה: "ועד ארגון הסגל הזוטר החליט להלהיט את הרוחות על-ידי שימוש בחצאי עובדות"

ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל אביב, הכולל דוקטורנטים, מאסטרנטים ומורים חיצוניים, הכריז באסיפת חירום שהתקיימה אמש (ד') על עיצומים, שיכללו אי בדיקת בחינות, עבודות ותרגילים ולא יינתנו ציונים בקורסים ובמעבדות. שיעורים ובחינות יתנהלו כרגיל.

 

למרות התזמון, מועד סיום סמסטר א' בו מתקיימות הבחינות, הודיעה אגודת הסטודנטים באוניברסיטה כי היא תומכת במאבק הסגל. בנוסף, בשבוע הבא יתכנסו ארגוני הסגל האקדמי הזוטר בכל האוניברסיטאות בארץ להחליט על צעדי הזדהות וייתכן שהמאבק יהפוך לארצי.

 

הנהלת האוניברסיטה חזרה בה

 

מאז תחילת השנה מתנהלים עיצומים לסירוגין כחלק מהמאבק של הארגון כנגד החלטת הנהלת האוניברסיטה החל משנת הלימודים האקדמית הנוכחית, שלא להעסיק דוקטורנטים חדשים וגם לשנות את אופי ההעסקה והתשלום, כך שהעובדים, במסגרת הסכם שכר קיבוצי, ירוויחו שכר לפי שעות, ללא זכויות סוציאליות, כך שמשכורתם תיפגע בכ-50 אחוז.

 

לטענת ארגון הסגל הזוטר, כ-175 דוקטורנטים חדשים שהובטח להם כי יועסקו באוניברסיטה, לא מועסקים בה בפועל. האוניברסיטה טוענת כי מדובר בבודדים בלבד.

 

בין נציגי הארגון להנהלה התקיימו מספר פגישות שלאחריהן אף התחייב מנכ"ל האוניברסיטה, פרופ' גדעון לנגהולץ, שבמקרים בה יהיה צורך אקדמי, תאפשר האוניברסיטה את העסקתם של תלמידי מחקר חדשים בסמסטר ב'.

 

עם זאת, לאחר שהפיצה איגרת עם הבשורה לחברי הארגון, חזרה בה האוניברסיטה מהודעתה במכתב ששלחה מנהלת האגף למשאבי אנוש, מריאנה שדה, ב-2 בינואר, בה הודיעה שאין שינוי במדיניות האוניברסיטה.

 

הסגל הזוטר: לא נאפשר להפוך אותנו לכלי משחק

 

לדברי אלי להר, יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר, האוניברסיטה "ממשיכה לרמות את תלמידי המחקר. מבטיחים לנו שנועסק אבל אומרים לפקולטות שלא להעסיק תלמידי מחקר חדשים. ההנהלה סבורה כנראה שתלמידי המחקר אינם יודעים לקרוא או שאינם מסוגלים לחשוב".

 

להר טוען כי התנהלותה של הנהלת אוניברסיטת תל אביב היא שערורייתית ואין לה מקום במוסד הממומן בכספי ציבור. "לא נאפשר להפוך את תלמידי המחקר לכלי משחק בידי האוניברסיטה. בשלב הראשון לא יועברו ציונים של בחינות ותרגילים שבאחריות הסגל הזוטר. על צעדים נוספים נחליט בהמשך".

 

לדברי בועז בן דוד, הממונה על ההסברה בארגון הסגל האקדמי הזוטר, האוניברסיטה התחייבה שהיא תפצה את העובדים על הכוונה לשנות את אופי העסקתם מהעסקה מאורגנת ל"עובדי קבלן" והיא אינה עושה זאת. "עד כה לא הנחתה האוניברסיטה את הפקולטות לחזור ולהעסיק דוקטורנטים, וגם התחייבות האוניברסיטה לפצות את נפגעי הרפורמה בגין הלנת שכר ופיטורים שלא כחוק, לא מומשה. הכל בניגוד לסיכומים ולהבטחות".

 

הנפגעים העיקריים מהעיצומים הם סטודנטים לתואר ראשון, התומכים בצעדי הסגל הזוטר. בשיתוף עם הסגל הוקמה ועדת חריגים כך שסטודנט שעלול להיפגע משמעותית ממחסור בציון, יוכל לערער על כך.

 

יו"ר אגודת הסטודנטים, יפתח עצמון: "בטווח הארוך המאבק שלהם הוא לטובת הסטודנטים ולא נגדם. למעשה רוצים לבטל את כל הסגל הזוטר ולמנוע מהם להשתלב באוניברסיטה ולקבל זכויות סוציאליות. הסטודנטים, גם ברמה מוסרית וערכית וגם ברמה הפרקטית צריכים לתמוך בהם כי הם הדוקטורנטים והמסטראנטים של העתיד". 


האוניברסיטה: בסגל הזוטר מעוותים את העובדות


מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי האוניברסיטה בוחנת בימים אלה את צורת ההתקשרות שלה עם תלמידי המחקר לתואר שלישי (דוקטורנטים), זאת במגמה לבנות צורת התקשרות חדשה, שתאפשר לתלמידים אלה להתמקד במחקר שלהם ולסיים את הדוקטורט בזמן תקני.


לצורך זה הוקמה ועדה, בראשות פרופ' יאיר אורגלר מהפקולטה לניהול, שהגישה את המלצותיה ובימים אלה פועלת ועדת משנה, גם היא בראשותו של פרופ' אורגלר, לדון ביישום המסקנות ולהגיש את המלצותיה לאוניברסיטה. במסגרת תהליך זה מאזינה ועדת אורגלר גם לדעותיהם של נציגי הסגל הזוטר.


עוד נמסר כי "ארגון הסגל הזוטר מנצל לרעה את המחווה שעשתה האוניברסיטה, ומנסה לפרוץ את המסגרת המצומצמת שהיתה ברורה לשני הצדדים. לכל טענות ארגון הסגל הזוטר בעניין התנהלות האוניברסיטה אין כל יסוד. יתרה מזאת, ועד ארגון הסגל הזוטר החליט להלהיט את הרוחות ולערער את מערכת היחסים הטובה ששררה באוניברסיטה עד לחודשים האחרונים. נציגי הועד נוהגים בבוטות ובצורה חסרת אחריות, תוך שימוש בחצאי אמיתות ובעיוות העובדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מוחים על ההבטחות שלא קוימו (ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
הסטודנטים תומכים. עצמון
מומלצים