שתף קטע נבחר

דו"ח: הרשויות לא גובות חובות מנבחרי ציבור

מדו"ח משרד הפנים עולה כי ביותר מ-100 רשויות מקומיות נמצאו חובות רבים של נבחרי ציבור וחברי מועצה עבור ארנונה, מים וחיובים שונים. בכ-70 רשויות נמצאו גם חובות רבים של עובדי הרשויות. פינס: "רשות שנבחריה לא ישלמו את כל חובותיהם לעירייה, כולל הפרשי ריבית והצמדה, לא תורשה לבקש סיוע ממשרד הפנים"

חגיגת נבחרי הציבור ברשויות: דו"ח ביקורת של משרד הפנים על התנהלות הרשויות המקומיות, שפורסם היום (א'), חושף תופעה של אי גביית חובות מנבחרי ציבור.

 

בדו"ח שערך האגף לביקורת של משרד הפנים הנוגע ל-264 רשויות מקומיות, המתייחס לשנת 2003, נמצאו ליקויים מינהליים רבים, המטילים ספק רב באשר למידת כשירותם של ראשי רשויות רבים בניהול ענייני ישובם.

 

לפי הדו"ח, בלמעלה מ-100 רשויות מקומיות נמצאו חובות רבים של נבחרי ציבור וחברי מועצה עבור ארנונה, מים וחיובים שונים. בחלקם מדובר בחובות רבי שנים ובסכומים גבוהים במיוחד. בכ-70 רשויות מקומיות נמצאו חובות רבים של עובדי הרשויות, גם כאן עבור ארנונה, מים וחובות עירוניים למשך שנים רבות ובסכומים גבוהים.

 

עוד עולה כי בכ-140 מהרשויות המקומיות נמצאה מדיניות של אי אכיפת חובות ארנונה ומים של תושבי העיר ובעלי עסקים. בחלק מן המקרים מדובר בחובות של שנים רבות שהצטברו לסכומים גבוהים מבלי שהרשות תנקוט במאמצים הנדרשים על מנת לגבות את הכספים.

 

הדו"ח, שהוגש היום לשר הפנים, אופיר פינס, מציין גם חריגות נוספות בסדרי המנהל התקין.

 

התקשרויות עם נותני שירותים: בכ-80 רשויות מקומיות נמצאו התקשרויות עם קבלנים, ספקים ונותני שירותים בלא עריכת מכרזים, כפי שמורה החוק. כ-50 רשויות מקומיות ביצעו התקשרויות עם נותני שירותים ללא כל חוזה חוקי או תוך הארכת תוקפם של חוזים שתוקפם המקורי כבר פג. כל זאת, ללא העברת ההתקשרויות לאישורם של הגורמים המוסמכים.

 

כספים: בכמחצית מכלל הרשויות המקומיות שנבדקו נמצא שימוש שלא כדין בכספים שנועדו לביצוע עבודות פיתוח ותשתית לצורך מימון הפעילות השוטפת של הרשות ולעתים אף לכיסוי גרעונותיה.

 

פינס: מי שלא ישלם לא יקבל סיוע

 

שר הפנים פינס אמר בעקבות הגשת הדו"ח כי סיועו של משרד הפנים לרשויות המקומיות מותנה בהתנהגות הרשויות עצמן. "רשות, אשר נבחריה לא ישלמו את כל חובותיהם לעירייה, כולל הפרשי ריבית והצמדה, לא תורשה לבקש סיוע ממשרד הפנים. נבחרי ציבור מחוייבים בראש וראשונה בדוגמה אישית ונקיון כפיים. מן הדו"ח עולה, כי אלו אינן נחלתן של רשויות מקומיות רבות", אמר השר. 

 

"היקף הליקויים שלא תוקנו ואלו החדשים שנוספו בשנה המבוקרת הם רבים, ומחייבים נקיטת צעדים נוספים על אלה שנוקטים כיום על מנת להבטיח שהרשויות המקומיות תפעלנה בהתאם להוראות החוק ולכללי היעילות והחיסכון", אמר בתגובה לדו"ח מנהל האגף לביקורת במשרד הפנים, דני רייף. למרות זאת, ציין רייף לחיוב את שיתוף הפעולה מצד מרבית הרשויות המקומיות בביצוע ההליך של עבודת הביקורת ובתיקון ליקויים רבים.

 

מהמרכז לשלטון מקומי נמסר בתגובה לדו"ח: "בעקבות פרסום הדו"ח קרא יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, לראשי הרשויות, למלא אחר המלצות הביקורת ולתקן את הליקויים, כל אחד בתחום הביקורת הרלוונטי. אלדר מגנה בחריפות את התופעה של פטירת נבחרי ציבור מתשלום חובות ארנונה וקורא לכל הרשויות המקומיות להקפיד הקפדה יתרה על הוראות החוק וכללי המינהל התקין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גבי מנשה
ארנונה (ארכיון)
צילום גבי מנשה
צילום: אתר הכנסת
פינס. "לא תקבלו סיוע"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים