שתף קטע נבחר

איתם והנדל חתמו על "הסכם לאיחוד הסיעות"

לפי ההסכם, שנחתם בין יו"ר המפד"ל ויו"ר סיעת האיחוד הלאומי, הסיעות יפעלו יחד בכנסת הנוכחית וירוצו ברשימה אחת לבאה. איתם ולוי הציבו אולטימטום לחבריהם: יפרשו מהסיעה אם ההסכם לא יקבל את תמיכתה. אורלב: "זהו צעד הזוי ובלתי דמוקרטי". יהלום: "המסמך שווה כקליפת השום"

לאחר שיהדות התורה התפצלה לשתי סיעות, איחוד בימין נגד ההתנתקות - אבל רק בערבון מוגבל: יו"ר המפד"ל, ח"כ אפי איתם, ויו"ר סיעת האיחוד הלאומי, צבי הנדל, חתמו הערב (יום א') על הסכם לאיחוד שתי הסיעות.

 

ההסכם קובע, כי הסיעות יתאחדו לסיעה פרלמנטרית משותפת בכנסת הנוכחית ויתמודדו יחד ברשימה המשותפת בבחירות לכנסת ה-17.

 

בהסכם בין הסיעות נכתב, כי "ממשלת ישראל מובילה את תוכנית ההתנתקות מיישובי גוש קטיף וצפון השומרון, תוכנית התנתקות מהחינוך הציוני-דתי והתנתקות מערכיה וזהותה היהודית של מדינת ישראל.

 

"לנוכח פעולות אלה, אנו, ראשי מפלגות המפד"ל והאיחוד הלאומי, מסכימים לפעול יחד: לאחד את שתי הסיעות לסיעה פרלמנטרית משותפת, שתפעל בכנסת ה-16 ותבטא את ההתנגדות הערכית, המוסרית והפוליטית למדיניותה של הממשלה, ותפעל יחד כאופוזיציה עיקרית במישור הפרלמנטרי והציבורי".

 

למרות האיחוד הסיעתי, סוכם כי המפלגות ימשיכו לתפקד כגופים עצמאיים הפועלים בהתאם להחלטת מוסדותיהן. תפקיד יו"ר הסיעה המאוחדת יתחלק ברוטציה בין המפלגות, ויוקם צוות שימליץ כיצד לבנות את הרשימה - נושא שסביבו קיימות מחלוקות קשות. ההמלצות יובאו לאישור מוסדות המפלגות בתוך 14 יום.

 

ההסכמה בין הצדדים כפופה את אישור הסיעות בכנסת, ותמיכת המפד"ל רחוקה מלהיות מובטחת.

 

"החתימה היא חתימת סרק, למסמך אין כל ערך", אומר זבולון אורלב ומוסיף כי לנוכח צעדו "ההזוי, הנמהר והבלתי דמוקרטי" של איתם, אין בדעתו להביא את המסמך להכרעת סיעת המפד"ל מחר, אלא לוועידה החדשה של המפד"ל שתיבחר על-ידי המתפקדים החדשים במפקד שנערך בימים אלה. אורלב קרא לאיתם ולוי "לקבל את ההכרעות הדמוקרטיות של מוסדות המפד"ל החדשים ולמנוע פילוג".

 

גם שאול יהלום תקף בחריפות את חבריו הפורשים: "מן הראוי שאיתם יפנים שהוא חלק מסיעת המפד"ל ואינו עומד בפני עצמו. הסכמים שנחתמים על-ידי ח"כים בודדים ללא החלטת מפלגותיהם שווים כקליפת השום. את איתם לא מעניינת האידיאולוגיה אלא רק הבטחת כיסאו בכנסת הבאה. אילו האידיאולוגיה היתה מעניינת אותו הוא היה מחזק את מפלגתו שפועלת נגד תוכנית ההתנתקות ולא מתפלג ממנה".

 

איתם וח"כ יצחק לוי כבר הציבו אולטימטום לחבריהם, לפיו אם לא יקבלו את ההסכם - יפרשו ויקימו סיעה עצמאית, במטרה להתאחד בשלב מאוחר יותר, לקראת הבחירות, עם האיחוד הלאומי. במפד"ל זעמו על כוונת השניים להתפצל, אם תנאיהם לא יאושרו.  


פורסם לראשונה 23/01/2005 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אולטימטום. איתם
צילום: מיכאל קרמר
צילום: צביקה טישלר
לקראת איחוד. הנדל
צילום: צביקה טישלר
צילום: עמית שאבי
כקליפת השום. יהלום
צילום: עמית שאבי
מומלצים