שתף קטע נבחר

ארה"ב: הפסקת אש ברשות מבורכת אך לא מספיקה

מחלקת המדינה מרוצה מצעדיו של אבו-מאזן ומההיענות הישראלית למהלכיו, אבל "הפסקת אש אינה מטרה בפני עצמה. זהו רק צעד ראשון לקראת השגת המטרה הגדולה יותר שהוצגה במפת הדרכים, שהיא הפסקה מוחלטת של האלימות והטרור, והשכנת שלטון חוק בשטחים הפלסטינים"

הממשל האמריקני הביע הערב (יום ב') שביעות רצון ממהלכיו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, וכן מהסיוע הישראלי שניתן לו, אבל הבהיר כי הם אינם מהווים תחליף לצורך הפלסטיני לנטרל את ארגוני הטרור.

 

אבו מאזן כבר דרש מישראל לנקוט צעדים מקבילים במסגרת מפת הדרכים, אך מבחינת האמריקנים, הפלסטינים טרם ביצעו את הצעד הראשון הנדרש במסגרת זו.

 

"חשוב לזכור שהפסקת אש, שהיא חשובה ומבורכת, אינה מטרה בפני עצמה, אלא צעד ראשון לקראת השגת המטרה הגדולה יותר שהוצגה במפת הדרכים, שהיא הפסקה מוחלטת של האלימות והטרור, והשכנת שלטון חוק בשטחים הפלסטינים", הבהיר דובר במחלקת המדינה האמריקנית, אדם אראלי.

 

הדובר הוסיף, שהצעד הפלסטיני חייב להיות אסטרטגי, ולא רק טקטי. "מיסוד שלטון החוק, פיתוח מוסדות כאלה, ופיתוח כללי התנהגות ויכולות ביצוע, פיתוח מכניזם של שיתוף פעולה בין הפלסטינים לישראלים - זו השאלה האמיתית. ההתמקדות במאמצים עצמם, ולא רק בשיחות במישור הטקטי, היא חשובה".

 

בתשובה לשאלה על דיווחים לפיהם ישראל השתלטה על שטחים פלסטינים בירושלים, אמר אראלי: "ראינו את הדיווחים, אבל אין לנו שום בסיס בשעה זו להעריך מהן העובדות. באופן עקרוני, הבהרנו כי בנוגע לגדר, מאוד בעייתי להחרים רכוש פלסטיני או להקשות על חיי הפלסטינים".

 

בקרוב יגיע לאזור עוזר מזכיר המדינה לענייני המזרח התיכון, וויליאם ברנס. האמריקנים הבהירו כי מטרת ביקורו בישראל, ברשות ובמצרים היא להעריך את המצב בשטח ובעיקר להבין כיצד ניתן לעזור לפלסטינים במאמץ להתמודד עם הבעיות הבטחוניות, הפוליטיות והרפורמות הכלכליות.

 

השבוע אמור גם שר החוץ שלום להיפגש בוושינגטון עם קונדוליזה רייס. הוא ציפה להיות השר הראשון שנפגש עמה בתפקידה החדש כמזכירת המדינה, אולם הסנאט עיכב בכמה ימים את מינויה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו-מאזן. נדרש למאמץ נוסף
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הגדר. בעייתי להקשות על הפלסטינים
צילום: רויטרס
מומלצים