שתף קטע נבחר

מסתמן: הח"כים יוסיפו מיליארד שקל למפונים

מהדיון בחוק פינוי-פיצוי בוועדת כספים עולה כי הח"כים מתכוונים להמליץ להוסיף כמיליארד שקל למפונים מעבר להצעת החוק שאושרה בממשלה. שוחט: "הצעת החוק היתה בלתי ראלית ולכן ביצענו היפוך מוחלט בגישה". ח"כ אורון: "הוועדה לא הולכת לזרוק סתם כסף, הכל נעשה בהיגיון"

ועדת המשנה ליישום חוק תוכנית ההתנתקות דנה היום (ה') בסעיפי חוק פינוי-פיצוי המטפלים בפיצוי לתעשיינים, לחקלאים ולבעלי העסקים שיפונו מגוש קטיף. בוועדה מסתמן רוב להחלטה כי החוק שהוצג ע"י הממשלה אינו ראוי וכי יש לבצע שינויים רבים בסעיפי הפיצוי של המתנחלים ולהוסיף לפחות כ-800 מיליון שקל למפונים. הדיון יימשך ביום ראשון.

 

בעלי החממות בגוש קטיף יהיו הראשונים לחוש בשינוי שערכו חברי הכנסת בחוק המקורי, כשהמלצות הוועדה ביחס לפיצוי לבעלי החממות הפוכה לגמרי מעמדת הממשלה. אתמול נועד צוות מצומצם של נציגי הסיעות עם השר מאיר שיטרית, הממונה מטעם הממשלה על קידום החוק בוועדה. בדיון התקבלה החלטה עקרונית על שינויים מחויבים בחוק שנאמדים במליארד ש"ח.

 

שוחט: ההצעה היתה בלתי ריאלית

 

התקציב המקורי שאושר בממשלה לפיצוי המתנחלים עמד על 2.4 מלארד ש"ח. יו"ר הוועדה, ח"כ בייגה שוחט, (עבודה) קבע כי "הצעת החוק היתה בלתי ראלית, ולכן ביצענו היפוך מוחלט בגישה ויש לכך משמעויות כספיות".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי בוועדה, ח"כ צבי הנדל, נקרע כל העת בוועדה בין הצורך לפצות את המתנחלים לאמונה שהפינוי לא יתבצע. לדברי הנדל, "תוספת התקציב, על פי, הסיכום של נציגי השמאל בועדה ממרצ,שינוי והעבודה מוערכת במליארד ש"ח".

 

ח"כ חיים אורון אמר: "הוועדה לא הולכת לזרוק סתם כסף, הכל נעשה בהיגיון תוך מחשבה ליצור חוק הוגן וענייני. אני מקווה שבסופו תהיה לנו תרומה לתהליך הפינוי. יהיו שינויים בחוק ויש שורה של נושאים שיתגבשו כמו משך תקופת השכירות וזכויות לדמי הסתגלות למפונים שיובאו לאישור מליאת הועדה".

 

היום סיימה הועדה לדון בסעיפים הנוגעים ללשכת עורכי הדין, התעשיינים והבנקים. חברי הוועדה ונציגי הממשלה יגיעו להחלטה סופית והחוק יועבר החל מיום שני למליאת הועדה לחמישה דיונים נוספים. הממשלה מבקשת להביא את החוק לאישור מליאת הכנסת בתחילת חודש פברואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
שוחט. זה לא היה ריאלי
צילום דודו פריד
צילום: צביקה טישלר
הנדל. הפינוי לא יתבצע
צילום: צביקה טישלר
מומלצים