שתף קטע נבחר

עישון פסיבי: ילד להורה מעשן בסיכון גבוה לסרטן ריאות

עוד הוכחות לנזקי העישון הפסיבי: מחקר חדש שכלל עשרות אלפי משתתפים מגלה שיעור גבוה של מקרי סרטן ריאות אצל ילדים להורים מעשנים. יו"ר האגודה למלחמה בסרטן: "גם הורים שאינם מעשנים ליד ילדיהם מסכנים אותם באותה מידה"

מחקר חדש רחב היקף, שפורסם בגליון החדש של כתב העת היוקרתי BMJ מוכיח את מה שכבר אמרו לנו בעבר: ילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון גבוה ללקות בסרטן הריאה בבגרותם.

 

חוקרי ה"אימפריאל קולג'" בבריטניה עקבו אחר יותר מ- 123 אלף משתתפים, מעשנים ושאינם מעשנים, במשך שבע שנים. מהמחקר עלה כי 97 ילדים להורים מעשנים פיתחו סרטן ריאה, 20 נוספים סבלו ממחלות סרטן אחרות של מערכת הנשימה. 14 מתו כתוצאה ממחלת הריאות הכרונית COPD.

 

החוקרים סיכמו כי פרט לאסתמה ומחלות ריאה אחרות המסכנות את השואפים עשן פאסיבי, גם מחלות סרטן מאיימות על הילדים להורים מעשנים. הריאות אצל ילדים אלה ניזוקות כל כך, עד כי הן הופכות לרגישות ביותר גם לתהליכים סרטניים.

 

"מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים שפורסמו לאחרונה, שהבולט בהם הראה כי גם אם ההורים אינם מעשנים בנוכחות ילדיהם, הם עדיין מסכנים אותם באותה מידה" אומר ל-ynet פרופ' אליעזר רובינזון, מומחה לאונקולוגיה ויו"ר האגודה למלחמה בסרטן. "מחקר זה מדגיש שוב את החשיבות הרבה שלא לעשן ליד הילדים, ולא לסכנם במחלות שונות כמו אסתמה, ברונכיט וסוגי סרטן שונים העלולים להתפתח בבגרותם, וחלקם אף בתקופת הילדות".

 

השבוע הונחה הצעת חוק נגד הורים המעשנים סיגריות ברכב, בנוכחות קטין שלא מלאו לו 13 שנה. ח"כ אילן שלגי (שינוי) שהניח את הצעת החוק על שולחן הכנסת, הציע שיוטל קנס של 500 שקלים למי שיעבור על החוק. "הרכב הפך למלכודת עשן, והקטין אינו יכול להתנגד לכך" אמר שלגי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מריאן הול
עישון. הילדים פיתחו סרטן ריאה
צילום: מריאן הול
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים