שתף קטע נבחר

2004: פחות אבטלה, יותר הבטחת הכנסה

שירות התעסוקה טיפל אשתקד ביותר מ-520 אלף דורשי עבודה, 231 אלף הופנו לעבודה אך רק כ-100 אלף מהם מצאו עבודה קבועה בזכות תוכנית השמה

שירות התעסוקה טיפל במהלך שנת 2004 ב-526,426 דורשי עבודה. כך עולה מנתונים שפרסם השירות היום (א') לסיכום פעילותו אשתקד. השירות הפנה למקומות עבודה 230,977 מכלל מחפשי העבודה. 106,153 מכלל דורשי העבודה מצאו עבודה בזכות תוכנית השמה.

 

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק עלה מ-54.5 אלף בשנת 2003 ל-55.1 אלף בשנת 2004. 

 

על פי נתוני שירות התעסוקה, הגיע שיעור האבטלה הממוצע בשנת 2003 לכ-10.7% וירד בשנת 2004 לממוצע של 10.5%. בסך הכל, נרשמה בשנת 2004 ירידה של כ-1.2% בשיעור האבטלה במשק. ואולם, חלק מהשינוי במספר המובטלים מוסבר בהקשחת הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה במהלך 2003.

 

מספר דורשי העבודה במשק, שאינו מושפע מהקשחת הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה, ירד בשנת 2004 בכ-0.1%, לראשונה מאז שנת 2000. זאת, בהשוואה לשנת 2003, שבה עלה שיעור דורשי העבודה ב-1.8%.

 

שיעור המצטרפים החדשים למעגל מחפשי העבודה ירד בשנת 2004 בכ-12.5%, והסתכם ב-25,450. שיעור המפוטרים החדשים שנרשמו בלשכה ירד בכ-8.7%, והגיע השנה לכ-12,396.  

 

מספר תובעי הבטחת הכנסה, לעומת זאת, עלה אשתקד ב-0.4%, בהמשך לעלייה של 1.8% בשנת 2003. הגידול במספר תובעי הבטחת הכנסה מוסבר בהקשחת הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה, ובמדיניות לשכות התעסוקה, הממהרות להגדיר מובטלים שאינם מתאימים למקום עבודה כלשהו כ"סרבני עבודה".

 

"אנחנו מרבים להשתמש בהגדרת המובטלים כ'סרבני עבודה'", אומרת מנכ"לית שירות התעסוקה, אסתי דומיניסיני, "כדי להכריח אנשים ללכת לעבוד. הצלחנו להגיע ב-2004 לעלייה של כ-40% במספר המובטלים שנרשמו כ'סרבנים'".

 

גם שיעור המובטלים המחפשים עבודה במשך יותר מחצי שנה, המוגדרים כ"אבטלה עמוקה", ממשיך לעלות, והוא הגיע אשתקד לכ-79 אלף. "אם יש משהו שצריך להדאיג אותנו, זה עומק האבטלה", אומרת דומיניסיני, "זאת האוכלוסייה שבשבילה אנחנו מפעילים בימים אלה ממש את תוכנית ויסקונסין, שנועדה לספק להם כלים מיידיים, סיוע ודחיפה למציאת עבודה".

 

אולמרט: המעסיקים יצטרכו לשפר את התנאים

 

שר התמ"ת, אהוד אולמרט, חנך היום את לשכת התעסוקה החדשה המפוארת בקריית הממשלה החדשה בתל אביב, שתחליף את הלשכות הקיימות בתל אביב וברמת גן. זאת, במסגרת תוכנית של שירות התעסוקה, שמיזג את לשכות התעסוקה ביישובים רבים.

 

דומיניסיני הסבירה ל-ynet, כי המבנים שבהן שכנו הלשכות הישנות נמכרו והכניסו כסף למדינה. המשרדים החדשים הם בשכירות מיזם פרטי.

 

"אנחנו מודעים לעובדה, שהקשחת הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה והמדיניות של יציאה לעבודה מנוצלת, במקרים מסויימים, על ידי יזמים שמעסיקים עובדים בתנאים לא הוגנים", אמר אולמרט, "יש בעיה קשה של עובדים עניים, שעדיין לא מצאנו לה פיתרון מספק. ואולם, מעסיקים פוגעים בעובדים גם בגלל עודף ההיצע של העובדים על הביקוש לעבודה, וככל שנספק מקומות עבודה רבים יותר ונצמצם את האבטלה במשק, המעסיקים יצטרכו לשפר את תנאי ההעסקה".

 

אולמרט סירב לענות לשאלת כתבים, כיצד הוא מעריך את מצב המשק ושיעור התעסוקה בשנת 2005. "יש כאן יותר מדי גורמים לאי-ודאות בשביל לתת תחזיות", אמר אולמרט, "כמו המצב הכלכלי בעולם, וכמובן המצב המדיני, שיש לו השפעה מכרעת על הכלכלה. מלבד זאת, אנחנו עדיין לא יודעים איך הרפורמות במשק, בבנקים ובנמלים למשל, יבואו לידי ביטוי, כיצד הן ישליכו על יחסי העבודה במשק, והאם המשק עלול להיקלע למצב שבו אין נמלים, אין בנק ואולי גם למצב שבכלל אין תקציב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
שירות התעסוקה (תמונת ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
מומלצים