שתף קטע נבחר

השגריר לשעבר: מצרים מלבה שנאת יהודים

שגריר ישראל במצרים לשעבר, אלי שקד, אמר בשיחה עם ynet: "המשטר במצרים לא בולם את האנטישמיות, אלא מלבה אותה לעתים לפי צרכיו המדיניים והפוליטיים". הדברים נאמרו בהתייחסות למסמך שחיבר מרכז המידע למודיעין ולטרור, שחושף את עומק ההסתה במהדורות חדשות של "הפרוטוקולים של זקני ציון"

"האנטישמיות קיימת במצרים ולא רק שהמשטר לא בולם אותה, אלא אף מלבה אותה לעתים לפי צרכיו המדיניים והפוליטיים", כך אמר ל-ynet שגריר ישראל במצרים, אלי שקד, שעזב את תפקידו באחרונה. הדברים נאמרו בעקבות מסמך שחיבר "מרכז המידע למודיעין וטרור" של המרכז למורשת המודיעין בישראל, ובו הוא מתאר את עומק ההסתה במהדורות חדשות של "הפרוטוקולים של זקני ציון" שהופצו במצרים.

 

"המשטר יודע ואינו בולם זאת", אמר אלי שקד, "כשנוח למשטר, הוא מנמיך את להבות ההסתה, ואחר כך מגביה אותן. ישראל מתוארת בכלי התקשורת הממסדיים לפי מיטב 'המסורת השטיירמרית', וזה בכלי תקשורת שהנשיא חוסני מובארק בעצמו ממנה בהם את העורכים הראשיים ושהעיתונאים בהם מקבלים את משכורתם מהמדינה".

 

שקד מתח ביקורת גם על ישראל בהקשר זה: "ההסתה נמשכת כל השנים ללא הפרעה וישראל הרימה ידיים ולא עשתה את מה שהיתה צריכה לעשות נגד אנטישמיות צרופה".

 

הספר הראשון שמצוטט במסמך של מרכז המידע למודיעין ולטרור הוא "הסכנה היהודית - הפרוטוקולים של זקני ציון", שנפתח במילים: "קורא יקר - שמור על עותק זה מכל משמר, משום שהיהודים נהגו להילחם מלחמת חורמה בספר זה בכל פעם שהופיע במקום כלשהו או בשפה כלשהי, ולנסות בכל מחיר לאסוף את עותקיו ולשרוף אותם. זאת, כדי שהעולם לא יגלה את מזימותיהם השטניות, שאותן כתבו כאן נגדו, והן נחשפות במערומיהן". הספר יצא לאור במהדורה העשירית במצרים ב-2003.

 

הספר השני שמצטט המרכז במסמך מיוחד שהפיץ, הוא "הפרוטוקולים של זקני ציון ומקורותיהם המקראיים והתלמודיים", שנכתב על ידי פרופ' אחמד אל-חיג'אזי אל-סקא מאוניברסיטת אל-אזהר בקהיר ועל-ידי העיתונאי הישאם חדר. 

 

שני הספרים הללו פורסמו שנה לאחר הוצאתה של מהדורה אחרת של "הפרוטוקולים" על ידי בית ההוצאה הגדול והמכובד של השבועון הממסדי "אחבאר אל-יום" ולפי המסמך, ריבוי הגרסאות החדשות עלול להצביע על דרישה גוברת למוצר אנטישמי מובהק.

 

מתייחסים ל"פרוטוקולים של זקני ציון" כספר קדוש

 

השגריר לשעבר במצרים, אלי שקד, מוסיף: "כדי להבין איך מתייחסים לספרים הללו במצרים, ניתן להיעזר בדוגמה הבאה - כשנפתחה אשתקד הספריה המפוארת של אלכנסדריה ברוב פאר והדר, הספריה הגדולה ביותר במזרח התיכון, התברר שבוויטרינה של ספרי הקודש, לצד התורה, הברית החדשה והאיסלאם, הוצב גם עותק של 'הפרוטוקולים של זקני ציון', כאילו מדובר בספר קדוש. רק בעקבות לחץ בינלאומי כבד, נאות מנהל הספריה שראה עצמו מועמד לתפקיד שר התרבות של מצרים להורות להסירו ממקום זה".

 

עיון בספרים מעלה תמונה קודרת. בשער האחורי של "הפרוטוקולים של זקני ציון ומקורותיהם המקראיים והתלמודיים", מובאים ציטוטים מהתורה בליווי תמצית הדברים: "בהסתמך על התורה הזאת כתבו הרבנים את 'הפרוטוקולים של זקני ציון' כדי שישמידו את העולם".

 

בהקדמה לספר כתב פרופ' עלי ג'ומעה, המופתי של אל-אזהר: "אם קיימים חילוקי דעות לגבי חכמי היהודים - האם הם כתבו אותו או שהוא רק מיוחס להם - הרי שהמסקנה הסבירה היא שהם אכן כתבו אותו. מסקנה זאת נסמכת על כך שמה שכתוב בספר הוא בדיוק מה שכתוב בתורה, שאותה כתבו בידיהם, קרי 'שהאומות והעמים בעיניהם הינם כמו כלבים טמאים'".

 

גם הספר "הסכנה היהודית" מלא בתיאורים לא מחמיאים מפתיחתו ועד סופו ומתהדר בתואר: "תרגום ערבי אמין ושלם ראשון עם הקדמה ניתוחית המכיל למעלה ממאה עמודים".

 

מחברי המסמך מדגישים כי הפרסומים האנטישמיים היוצאים לאור בהיקף נרחב במצרים, "מיוצאים" לרחבי העולם הערבי והמוסלמי. לדעתם, המשטר המצרי יכול להפעיל צנזורה מחמירה גם על פרסומים אקדמיים לכאורה של מרצים מאוניברסיטת אל-אזהר, אולם בפועל, הוא ממשיך לאפשר הוצאה לאור והפצת פרסומים מעין אלה.

 

לפי המסמך, במצרים ישנם פרסומים אנטישמיים נרחבים בתקשורת הכתובה והאלקטרונית, תוך הפרה ברורה של הסכם השלום, המחייב אותה למנוע הסתה והתופעה התעצמה מאז פרוץ האינתיפאדה הנוכחית. דוגמה לכך ניתן היה לראות לפני כשבוע, כשמאמר בעיתון המצרי הממסדי "אל-אהראם אל-מסאי", הידוע בגישתו הקיצונית כלפי ישראל, תקף את האירוע באו"ם לציון 60 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, תחת הכותרת "סחטנות ישראלית ברורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
השגריר לשעבר, אלי שקד
צילום: סבסטיאן שיינר
עטיפת אחד הספרים
באדיבות המרכז למורשת המודיעין
מומלצים