שתף קטע נבחר

"ולנברג הציל אותנו, אנו לא הצלנו אותו"

כך אמר יוסף (טומי) לפיד ביום הממלכתי לציון 60 שנה לפועלו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, שהציל עשרות אלפי יהודים בשואה, בהם גם את אמו של לפיד. "נפרדתי מאמא וחשבתי שלא אראה אותה יותר, אך היא שבה ואמרה - ולנברג הציל אותנו". אחייניותיו של ולנברג השתתפו באירועים ומסרו לשר שרנסקי צילום של כרטיס האסיר שלו מהכלא בו היה כלוא ולנברג שנים רבות לפניו

לזכרו של ראול ולנברג: לראשונה צוין היום (ג') בישראל יום ממלכתי לציון 60 שנה לפועלו של חסיד אומות העולם, הדיפלומט השבדי ראול ולנברג, שהציל עשרות אלפי יהודים במהלך השואה, ונעלם בברית המועצות לשעבר. שתי אחייניותיו של ולנברג הגיעו לארץ והשתתפו באירועים המיוחדים.

 

במליאת הכנסת נערכה ישיבה מיוחדת לציון פועלו של ולנברג, שבשירותו כדיפלומט שבדי בהונגריה הנפיק פי שלושה דרכונים ממה שהותר לו. יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, סיפר כיצד ולנברג הציל את אמו, ועוד עשרות נשים. "בחורף 44', בדצמבר, אני הייתי מאלה שהיתה להם תעודת חסות שבדית וגם לאמא שלי. נייר צהוב עם צילום ועם הצהרה קצרה של ממשלת שבדיה שהיא נותנת חסותה ומבטיחה אחרי המלחמה לתת אזרחות לנושאי כתב חסות זה. מי שהיה להם... קיבל מקלט במה שנקרא הבתים השבדים. גטו לכל דבר, אך מעל הבית התנוסס דגל שבדיה.

 

"בוקר אחד נכנסו לבית שלנו נאצים הונגרים עם הסרט של צלב החץ הירוק וציוו להתאסף בחצר. גברים לא היו, רק זקנים, ילדים ונשים והן אמרו שהן צריכות ללכת לעבודת כפייה. אבא שלי כבר אז היה במחנה מוות אבל האמא ואני היינו שם. אני הייתי בדיוק בן 13. ואז בא הרגע שאמא שלי נפרדה ממני וידענו שאני לא אראה אותה יותר. נשארתי בבית הזה לבד, בעצם כבר יתום. לעת ערב, אמא וכ-30 נשים שהלכו איתה חזרו לבית. ואמא אמרה לי, מאותם המשפטים שאתה לא שוכח לעולם, 'הוא הציל אותנו'.

 

"ואני, בן 13 ידעתי שכאשר אמא אומרת... היא מדברת על ולנברג. השם שלו היה אגדה. השם שלו היה מלאך שמתהלך בתוך החורבן ומציל יהודים. השם שלו היה התקווה האחרונה להישאר בחיים. ואכן הוא הציל את אמא והוא הציל עוד 30 נשים מהבית והוא הציל עוד אלפי יהודים בבודפשט ואחר כך אנחנו לא הצלנו אותו.

 

"אחרי המלחמה היינו כל כך עסוקים באבל שלנו ובחורבן שלנו ובאיסוף שאריות הפלטה ששכחנו את ולנברג, משום מה גם ממשלת שבדיה שכחה אותו. הוא היה בן לאחת המשפחות המיוחסות ביותר בשבדיה, משפחה יהודית שהתנצרה בשבדיה.

 

"איש לא יודע מדוע הצבאות הרוסים החזיקו אותו בכלא ומדוע הרגו אותו. וכל מה שאנחנו, העם היהודי ובייחוד שרידי השואה בהונגריה, יכולים היום לעשות זה לומר שהוא היה גדול המצילים בתקופה הנאצית. הראשון בין חסידי אומות העולם. ואנחנו מבכים את גורלו האישי. חובה ללמד את סיפורו בכל בית ספר ישראלי לנצח נצחים".

 

"כמגדלור שהאיר את השמיים הקודרים"

 

אחיינותיו של ראול ולנברג, שהשתתפו היום באירועים לציון פועלו בכנסת, הביאו לשר לענייני תפוצות, נתן שרנסקי, שיזם את האירועים, צילום של כרטיס האסיר שלו, אותו מצא אביהן, אחיו של ולנברג, בכלא ולדימיר ברוסיה.

 

לצילום הכרטיס צירף האב מכתב לשר שרנסקי. מתברר שהאב, שהיה מדען, נסע פעמים רבות לרוסיה בניסיונות לעלות על עקבותיו של אחיו ראול. הרוסים אפשרו לו לחפש בארכיב הכלא בו היה ולנברג אסור, כלא ולדימיר, בו היה שרנסקי כלו בשנת 1978. במהלך חיפושיו מצא את כרטיס האסיר של שרנסקי וצילם אותו.

 

האחיות סיפרו לשרנסקי גם על העזרה הרבה שהושיט למשפחתן אנדריי סחרוב, פעיל זכויות האדם, ששרנסקי שימש כדוברו עד שנעצר. לפני חמש שנים הן קיבלו הכרה רשמית משלטונות רוסיה, כי מעצרו של ולנברג היה לא חוקי, וכי האיש מעולם לא הורשע ולא נאשם.

 

שרנסקי אמר שיש להכליל את סיפורו המופלא של ולנברג בתוכנית הלימודים, "על מנת שילדינו ידעו שגם בתקופה אפילה שבה הרוע השתלט על העולם, יכול היה אדם אחד נחוש ואמיץ להציל עשרות אלפי יהודים. הוא היה כמגדלור שהאיר את השמיים הקודרים, ובהשראתו פעלו אחר כך דיפלומטים נוספים", אמר.

 

אחייניתו של ולנברג, לואיז דה דרדל, סיפרה כי כשסבתה לחמה לאיתור בנה, אמרה שהיא נאבקת עבור אמהותיהם של כל הנעלמים בידי משטרים אפלים, שבנה הפך לסמלם. עוד אמרה, שראול הציל לא רק חיים, אלא גם את כבודם של האנשים בהם טיפל. "כשהנאצים התייחסו אליהם כאל עפר אדם, ואנשים החלו לאבד את האמון בזכותם לחיים ולכבוד, הוא הראה להם שהם ראויים לכך שמישהו יסתכן על מנת להצילם", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ולנברג. "מלאך מציל"
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. "איש לא יודע מדוע"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: מיכאל קרמר
שרנסקי. כרטיס האסיר
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים