שתף קטע נבחר

המפד"ל קורסת? רק כמה אלפים התפקדו

במפלגה הדתית-לאומית שוקלים להקפיא את המפקד בשל היענות מביכה עד כה של מתפקדים, שמספרם מגיע, על פי ההערכה האופטימית ביותר, לכ-8,000. גורמים במפלגה סבורים כי הפילוג מבפנים ותוכנית ההתנתקות הם הגורמים העיקריים לירידת כוחה. האם המפלגה הדתית לאומית קורסת בגלל האירועים סביב תוכנית ההתנתקות?

האם המפד"ל נמצאת בקריסה מבחינת התמיכה הציבורית? מפקד המפד"ל, שהחל לפני חודשיים בקול תרועה - מתברר ככישלון חרוץ. אמש (יום ג'), כשבוע לפני סיום המפקד, קראו גורמים במפלגה הדתית להקפיא אותו בשל "חוסר עניין לציבור". מפלגה חוששים שהפילוג הפנימי מחבל בנכונות ציבור הבוחרים להתפקד אליה. בעקבות חוסר ההיענות נמצאת המפלגה, שהוקמה ב-1956, בצומת דרכים משמעותי, העלול להוביל להיעלמותה מהמפה הפוליטית.

 

על פי הערכות אופטימיות, מספר המתפקדים נע בין 5,000 ל-8,000. גורמים במפלגה טוענים שקבלני הקולות מחזיקים את הטפסים עד ליום האחרון של המפקד כדי לא לחשוף את כוחם. הפסימיים יותר טוענים כי רק 1,700 איש התפקדו עד כה, ומאשימים את אפי איתם ויצחק לוי כמי שבמכוון מחבלים במפקד וקוראים לפעילים מרכזיים שלא לפעול לטובתו. בשיא כוחה של המפלגה, לפני כ-12 שנה, עמד מספר המתפקדים על 120 אלף.

 

גורם במפלגה אמר כי "יש במפלגה 1,000 חברי מרכז, וגם אם מדובר ב-8,000 מתפקדים, אז החישוב הוא שכל חבר מרכז הצליח לפקוד שמונה אנשים, כולל את עצמו".

 

נראה שתוכנית ההתנתקות היא שמטלטלת את מפלגת הכיפות הסרוגות, וקבלת הפנים ליו"ר הסיעה, ח"כ זבולון אורלב, בהפגנת הימין בתחילת השבוע, שיקפה את תחושות חוסר האמון שרוחש למפלגה חלק גדול מציבור בוחריה. 

 

מזכ"ל המפלגה, שמריהו בן צור, האחראי על ביצוע המפקד, המחזיק בידיו את הנתונים המדויקים של מספר המתפקדים, הגיע למסקנה כי יש להקפיא את המפקד "עד שנצא מהבוץ", כהגדרתו, או להאריכו תוך ניסיון לפתור את המחלוקות הפנימיות.

 

נוכח הנתונים המביכים קורא בן צור לראשי המפלגה להקים "ועדה של רצון טוב, שתיישר את ההדורים בעניין פרישת שני האדונים, איתם ולוי".

לדבריו, "אין הצעה אחרת שתוציא אותנו מהבוץ שבו אנו נתונים. להפגנה נגד התנתקות יש היענות, אבל להתפקד לא. הרצון להתפקד יתקיים רק כאשר נגיע להסכם מכובד בתוך המפלגה וכשישרור השלום בינינו".

 

ג'רבי שר שלום, ראש מחלקת הארגון במפד"ל, ומועמד לתפקיד המזכ"ל, אמר כי להערכתו "עד כה התפקדו 4,500 איש, אך הדבר אינו משקף את מניין המתפקדים האמיתי, שיתברר עם סיום המפקד. זאת כיוון שכל מועמד שרוצה להיבחר, שומר לעצמו את הטפסים. להערכתי, בסופו של דבר יתפקדו 25 עד 30 אלף איש, וזאת בשעה שישנם גורמים בכירים במפלגה, המחבלים בתהליך. אני מתפלא על מזכ"ל המפלגה, שהצטרף למסיתים נגד התנועה. אנחנו לא בבוץ אלא בשלב ששל התחדשות והתרעננות".

 

ח"כ שאול יהלום מהמפד"ל אופטימי מתמיד. "המפלגה חיה, בועטת ונושמת. המפקד מתקיים ומצליח. מדובר במפקד הראשון של המפד"ל בו המתפקדים צריכים לשלם כסף. אין לי ספק שהתהליכים הדמוקרטיים במפד"ל ייצרו הנהגה חדשה ותוססת. חברי הכנסת לוי ואיתם לא פוקדים את אנשיהם - זבש"ם. המפד"ל חזקה יותר ולא תתמוטט מפרישת שני חברים".

 

מפקד המתפקדים עלה לקופת המפלגה שני מיליון שקלים. לאחרונה נשלחו ל-120 אלף מתפקדי העבר טפסי התפקדות, כולל בול למשלוח חזרה. ל-ynet נודע שעד כה התקבלו בחזרה רק 1,000 טפסים. במפד"ל אף הורידו את המחיר שיש לשלם עבור ההתפקדות ל-30 שקלים בלבד, לעומת 64 שקלים שמשלם מתפקד לליכוד - אולם גם זה לא עזר למשוך את התומכים לשעבר.

 

המפד"ל ידעה בעבר פילוגים ואיחודים. מאז הקמתה קיבלה כמעט בכל מערכת בחירות בין 8 ל-12 מנדטים. אולם מאז פילוגה ב-1981 מנתה בדרך כלל בין 4 ל-6 מנדטים - כמחצית ממספר זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מאשימים אותם בחבלה במיפקד. איתם ולוי
צילום: סבסטיאן שיינר
גוש פוליטי דתי חדש? אורלב
מומלצים