שתף קטע נבחר

עשרות מוצרי מזון, משקאות וניקיון מתייקרים בעד 8%
הסיבה: היצרנים העלו את מחירי המוצרים לרשתות, בשל התייקרות חומרי גלם. בין המוצרים שמתייקרים: חלב מועשר, יוגורט פירות, אבקות כביסה, אקונומיקה וסכיני גילוח
גל התייקרויות במשק. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי מחיריהם של עשרות מוצרי מזון, משקאות וניקיון עולים בימים אלה בשיעורים של 3% עד 8%.

 

הסיבה להתייקרות היא מחירונים חדשים שהגישו היצרנים לרשתות השיווק הגדולות, שופרסל ורבוע-כחול. המחירונים החדשים הוגשו לשתי הרשתות בתחילת ינואר ואושרו אתמול על-ידן. בעקבות האישור שנתנו הרשתות ליצרנים להעלות מחירים, הן יעלו את המחירים לצרכן בשיעורים דומים. עוד נודע כי הרשתות הפרטיות הולכות בעקבות הרשתות הגדולות ומעדכנות את המחירים בהתאם.

 

אחת החברות שמעלות מחירים בימים אלה היא דווקא שסטוביץ, יבואנית ג'ילט, שהודיעה על העלאת מחירי ג'ילט בלמעלה מ-6%. מחיר המחירון של סכיני מאך 3 לצרכן עלה מ-34.9 שקל ל-36.9 שקל (המחירים כוללים מע"מ), יצוין, כי בחנויות שונות נמכרים סכינים אלה במחיר גבוה יותר ממחיר המחירון. משסטוביץ נמסר כי העלאת המחיר נובעת מהתייקרות עלויות הייצור.

 

תנובה, שטראוס וטרה ניצלו את האישור שניתן להן להעלות את מחיר החלב לשתייה שבפיקוח ב-3% וייקרו מוצרי חלב נוספים, כמו חלב מועשר ויוגורט עם פרי, ב-3%-2%. מתנובה נמסר כי ההעלאה חלה על 20% מהמוצרים הלא מפוקחים בלבד. משטראוס נמסר כי הסיבה להתייקרות היא העלאת מחיר החלב לרפתנים.

 

מוצר נוסף שמתייקר הוא חיתולי נייר האגיס, שמחירם יעלה ב-5% מ-57.9 שקל ל-62.5 שקל. חיתולי פמפרס יתייקרו גם הם ב-5%.

 

עוד התייקרויות: אבקות הכביסה של פרוקטר אנד גמבל (כמו אריאל וטייד) יתייקרו ב-4% בממוצע; גלידות נסטלה ושטראוס יתייקרו בכ-3% בממוצע. גם סנו מעלה מחירי מוצרים שונים. לדוגמה, אקונומיקה סאנו ז'אוול מתייקרת בכ-8%.

 

הבצק הקפוא והפיצות של מעדנות יתייקרו ב-5%. מנכ"ל סנפרוסט מעדנות, יערי יעקב, אמר כי הסיבה להתייקרות היא עליית מחירי חומרי האריזה מפלסטיק והתייקרות עלויות הייצור.

 

חלק מהתייקרויות יתרחשו בחודש הבא: קוקה קולה הודיעה כי תעלה בחודש הבא את מחירי המיצים (פריגת), הבירה (קרלסברג) והמיצים הסחוטים שבבעלותה בכ-8%-3%. גם עלית ואסם יעלו מחירים בתחילת מרץ.

 

היצרנים טוענים כי העלאות המחירים נובעות בעיקר מהתייקרות חומרי גלם, כמו פלסטיק ומתכות, שהשפיעה על מחירי האריזות. זאת, בנוסף לעליית תשומות ייצור נוספות. התייקרות הפלסטיק נובעת מהזינוק במחירי הנפט, שהפלסטיק הוא תוצר לוואי שלו. התייקרות חומרי הגלם נמשכת תקופה ארוכה, אולם נראה כי היצרנים ניצלו את תחילת השנה כדי לעדכן את מחיריהם בהתאם לעליות של החודשים האחרונים.

 

הגל הקודם של עליות מחירים התבצע ביוני 2004. אז עמדה עליית המחירים הממוצעת על כ-3% והיא הקיפה חברות כמו תנובה, קוקה קולה, אסם ויפאורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים