שתף קטע נבחר

רייס: נסייע בציוד ואימונים לשוטרים הפלסטינים

האמריקנים לוחצים על הגז מול ממשלו החדש של אבו מאזן: מזכירת המדינה החדשה משגרת הצהרה ראשונית מסוגה בדבר אפשרות של סיוע ביטחוני אמריקני לפלסטינים לצורך אימון כוחות הביטחון שלהם - בדומה למה שכבר נעשה בעיראק. רייס פותחת ביקור ראשון בתפקידה החדש באירופה ובמזרח התיכון. בשבוע הבא היא אצלנו

האמריקנים יסייעו לאמן את השוטרים הפלסטינים: ההצהרה מהלילה (יום ד') של מזכירת המדינה האמריקנית מלמדת מעט על גובה האשראי שיתנו האמריקנים לאבו מאזן. לקראת יציאתה לביקור ראשון כמזכירת המדינה האמריקנית בארצות אירופה והמזרח התיכון (כולל אצלנו), משגרת קונדוליזה רייס מסר מעודד לרשות הפלסטינית ומבטיחה סיוע אמריקני.

 

רייס אמרה בראיון טרם צאתה למסע המדיני, כי "ייתכן שארצות הברית תאמן את כוחות הביטחון הפלסטינים ותהיה מעורבת בציודם". לדבריה, "יש לנו דרך ארוכה לפני שכוחות הביטחון של הרשות יוכלו לקחת אחריות על השטחים, אבל הדבר החשוב הוא שיהיה להם רצון לעשות זאת. ברור מאליו שהם יצטרכו עזרה באימונים וברכישת ציוד, ואני בטוחה שנוכל להעניק להם סיוע בעניין".

 

מזכירת המדינה החדשה העריכה כי המצב כעת הוא "לא מושלם, אבל נעשתה התקדמות בהשגת רגיעה מול ישראל. אני מאמינה שאבו מאזן הראה לנו שיש לו רצון לשלוט בשטח כשהתחיל לפעול במהירות להרגעת האזור. אני מקווה שהוא ימשיך בפעולותיו ואף יפעל ביתר נחישות בשבועות הקרובים".

 

רייס יוצאת למסע בן שמונה ימים בשבע מדינות שונות באירופה, לקראת מסעו המתוכנן של בוש באזור, ותגיע בשבוע הבא גם לביקור במזרח התיכון. במהלך ביקורה תיוועד עם בכירים בישראל, ברשות הפלסטינית ובטורקיה.

 

בשבוע שעבר נועדה מזכירת ההגנה האמריקנית בוושינגטון עם שר החוץ, סילבן שלום, והבהירה לו כי ארצות הברית מתכוונת לדרוש מבכירי הרשות שקיפות כספית, לפני שתעביר להם כספי סיוע.

 

רייס חזרה והבהירה כי בכוונתה להיות מעורבת אישית במציאת פתרון לסכסוך הישראלי- פלסטיני במזרח התיכון, וכי היא מבקשת ליצור מנגנון ישראלי-פלסטיני-אמריקני שיאפשר להתגבר על מחלוקות בין הצדדים בזמן אמת, ולמנוע הסלמה באזור.

 

המשבר באיראן: יש סבלנות

 

במהלך הראיון התייחסה רייס לסוגיית משבר הגרעין באיראן ואמרה כי למרות האיומים, ארצות הברית מאמינה שעדיין ניתן לפתור את המשבר באמצעים דיפלומטיים.

 

"לא אבדה לנו הסבלנות", אמרה, "אנחנו נמצאים במגעים דיפלומטיים ראשוניים עם איראן, ובכוונתו לחכות ולראות מה יהיה בסופו של המשא ומתן שמנהלות מדינות אירופה השונות עם טהראן".

 

"אנו מקווים לטוב, אבל האיראנים עדיין לא הוכיחו לנו שהם מסוגלים לעמוד בהבטחות שנתנו לקהילה הבינלאומית", הוסיפה, "מדינות העולם מבהירות שוב ושוב לאיראן שהיא לא יכולה להיות חברה מן המניין בקהילה הבינלאומית בזמן שהיא רודפת אחר נשק גרעיני במסווה של תוכניות אזרחיות. דברים כאלו פשוט לא מקובלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רייס. מבטיחה לסייע לרשות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
שוטרים פלסטינים בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אבו מאזן. אשראי גבוה
צילום: רויטרס
מומלצים