שתף קטע נבחר

אישום: כך תוכנן הפיגוע הקטלני במוצב "אורחן"

פיצוץ מאות ק"ג של חומר נפץ שהוטמנו במנהרה מתחת למוצב בגוש קטיף גרם למותו של סמ"ר רועי ניסים ז"ל. מכתב האישום שהוגש נגד תושב חאן יונס בגין מעורבותו בפיגוע, עולה כי תוכנית המחבלים המקורית הייתה קטלנית הרבה יותר

הטעייה של כוחות צה"ל, פיצוץ משולש וגניבת חלקי גופות חיילים - כך תיכננו המחבלים לבצע את הפיגוע במוצב "אורחן" בצומת גוש קטיף בחודש יוני 2004. לבסוף, בשל חילוקי דעות פנימיים בין המחבלים, השתבשו התוכניות ובוצע פיצוץ אחד בלבד שהביא למותו של לוחם גבעתי, סמ"ר רועי ניסים ז"ל, ולפציעתם של שבעה חיילים נוספים. כך עולה מכתב האישום שהוגש אתמול (א') לבית הדין הצבאי בארז נגד אחד השותפים בחפירת המנהרה.

 

ראיף חלמי אלפרא, בן 29 מחאן יונס, נאשם בגרימת מותו בכוונה של ניסים ז"ל, סיוע בהכנת פצצות מרגמה וכן חברות בארגון טרור. עוד נכתב כי תפקידו היה לתאם את פרסום שמות הרוגי ארגון הטרור "שוהדה אלאקצא" על קירות בתי האבלים. כתב האישום נותן למעשה הצצה נדירה להכנות המחבלים בתכנון הפיגוע המורכב, וחושף את כוונתיהם המקוריות, שלא יצאו לפועל.

 

מכתב האישום עולה כי בחפירת המנהרה היו מעורבים חברי ארגון החמאס. העבודות החלו ב-10 בפברואר אשתקד, באדמה שהושכרה מקרוב משפחתו של הנאשם. אלפרא ביצע תצפיות באזור, שמר שעבודת החפירה לא תופרע, סייע במלאכה עצמה והביא כיבוד לחופרים, לפחות שמונה במספר, שעבדו כשבועיים וחצי. בשלב מסוים, ארגון הפתח ביקש להצטרף, והעביר 6,000 דולר למתכנני הפיגוע, שאף תיעדו את החפירות במצלמת וידאו.

 

המחבלים תיכננו להפיץ שמועה על מחבל באזור כדי למשוך את כוחות צה"ל לקרבת המנהרה, ואז לפוצץ את אחת משלוש התעלות שנחפרו בתוכה. דקות לאחר מכן הייתה אמורה להתפוצץ תעלה נוספת. שני מחבלים, אחד מהחמאס ואחד מהפתח, תוכננו לחדור למוצב דרך החללים שנפערו באדמה, לבצע ירי ולגנוב נשק וגופות חיילים. לאחר הגעת כוחות ההצלה היו אמורים המחבלים לפוצץ את התעלה השלישית.

 

בפועל, חומרי נפץ במשקל 800 ק"ג הונחו ב-33 חביות וחולקו בין שלוש התעלות. העבודות הסתיימו ב-26 ביוני, והתכנון היה לבצע את הפיגוע יומיים לאחר מכן בשעה 10:00 בבוקר. אך מחלוקות פנימיות התעוררו בין המחבלים, כשהחמאס הציע 100 דולר תמורת בלעדיות על ביצוע הפיגוע. יתר המארגנים סירבו, ובשל הלחץ הפנימי שנוצר ניתנה הוראה לבצע את הפיגוע כמה שיותר מהר. בניגוד לתוכנית המקורית, רק אחד משלושת חלקי המנהרה התפוצץ.

 

כתב האישום מייחס לאלפרא גם את תכנון הפיגוע במוצב ה-JVT סמוך לרפיח לפני כחודשיים, בו נהרגו חמישה מלוחמי גדוד הסיור המדברי ושישה אחרים נפצעו. אלפרא נאשם כי גייס את המחבלים שביצעו את הפיגוע והכין, בין היתר, מנוע להוצאת החול מהמנהרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה
לאחר הפיצוץ. מוצב "אורחן"
צילום: ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה
צילום: דובר צה"ל
נהרג. סמ"ר ניסים ז"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים