שתף קטע נבחר

הרב אלישיב פסק: הח"כים יתמכו במשאל עם

"פוסק הדור" אישר לגפני ורביץ לתמוך בקיום המשאל והבהיר: משאל - רק על סוגיות של מסירת שטחים, העם לא יידרש להכריע על נושאי דת ומדינה. מדובר בתפנית בעמדתם ההיסטורית של החרדים בסוגייה, ואפשר שכעת גם ש"ס תתמוך במשאל. שינוי: קודם שייערך משאל על גיוס בחורי ישיבות. ובלי קשר: ח"כ רביץ פרש מהקואליציה "בגלל גני הילדים"

סוגיית משאל העם על תוכנית ההתנתקות צוברת תאוצה, ומקבלת חיזוק משמעותי בדמותו של "פוסק הדור": הרב יוסף שלום אלישיב הורה הלילה (יום ב') לח"כים אברהם רביץ ומשה גפני מסיעת דגל התורה לתמוך בקיום המשאל.

 

עמדת הרב אלישיב צפויה להשפיע גם על עמדתה של ש"ס בנושא, שרבים מחבריה תומכים כבר עתה בקיום המשאל. מדובר בשינוי היסטורי בעמדתם של החרדים בסוגיית משאל העם: עד עתה, הם הביעו חשש מכך שבעתיד יידרש העם להכריע גם בסוגיית השבת.

 

הרב אלישיב, מנהיג הזרם החרדי הליטאי, התנה את עצם המשאל בכך שיתייחס גם בעתיד אך ורק להחזרת שטחים, ולא ליחסי דת ומדינה. הרב הסתמך על פנייתו של ח"כ מיכאל איתן, יו"ר ועדת החוקה, לרב רביץ. איתן יזם הצעת חוק יסוד לעריכת משאל עם לפיה משאלים מסוג זה יוכלו  להיערך אך ורק בנושאים מדיניים הקשורים במסירת שטחים. בנוסף, החלטה על משאל עם תבוא רק לאחר הכרעה של הממשלה ושל הכנסת ולא תוכל לבוא במקומם.

 

רביץ אמר הבוקר ל-ynet: "הצגתי לפני הרבנים תמונת מצב שבה אם אכן יוחלט במשאל עם על ביצוע התנתקות, מתחייבים המתנחלים לעזוב בצער ובקריעה, אך ללא מלחמות. הם יקבלו את רצון העם. הרב אליישיב השיב כי אם אפשר למנוע מלחמת אחים אז הדבר חשוב".

 

רביץ הסביר כי הפיג את חששות הרב מפני תקדימים של משאל עם בנושאי דת ומדינה ואמר כי "חוק היסוד בנושא משאל העם, על פי הצעתו של יו"ר ועדת חוקה מיכאל איתן, יתבצע אך ורק בנושאים של מסירת שטחי ארץ ישראל, ולא בשום נושא אחר. ביטולו של חוק זה דורש רוב של 61 חברי כנסת. הרב אלישיב אמר בשיחה כי חשוב לעשות זאת, אם יוכל להביא בכך למניעת ריב אחים".

 

בעקבות החלטת הרב אלישיב מתכוון ח"כ ניסים זאב (ש"ס) לפנות גם לרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס. על פי ההערכות, ש"ס לא תוכל להתעלם מפסיקתו התקדימית של הרב אלישיב. לאחרונה ניסו גם נציגי הימין בוועדת הכספים, הדנה בחוק פינוי-פיצוי, סעיף המתנה את יישום תוכנית ההתנתקות לקיום משאל עם.

 

על פי מערך הכוחות בוועדת הכספים יש תשעה חברים התומכים בחוק ו-9 המתנגדים לו. ח"כ מוחמד ברכה, המצוי בתווך, אמר היום ל-ynet כי לא יצביע בעד החוק. גם הממשלה מעדיפה כי חוק פינוי-פיצוי לא יישען על קולותיהם של הערבים ולכן היום נדחתה שוב ההצבעה בוועדת הכספים עד חזרתו של ח"כ יעקב ליצמן מהשבעה על אמו.

 

שינוי: קודם משאל על גיוס בחורי ישיבות

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, שבעקבות פנייתו לרב רביץ התקבלה פסיקתו של הרב אליישיב, אמר ל-ynet כי מדובר בצעד חשוב לקידום נושא משאל העם אולם הוא אינו מספיק. ח"כ איתן הביע תקווה כי גם סיעת ש"ס תדון בסוגיה מתוך גישה אוהדת למהלך, שעשוי לצמצם שפיכות דמים".

 

חבר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהמפד"ל אמר: "אני שמח על פסיקתו של הרב. מדובר בנושא כל כך כאוב ומהותי שחשוב שיוכרע על ידי העם. לכן בסעיף המהותי של החוק, שמדבר על היכולת של המדינה להפקיע את רכושו של הפרט, הכנסתי הסתייגות כי הדבר מותנה בקיום משאל עם".

 

ח"כ רוני בריזון (שינוי) הגיב לפסיקתו של הרב אלישיב ואמר: "אולי יבין סוף סוף ראש הממשלה איזו משענת קנה רצוץ הם החרדים, ועד כמה אין הוא יכול לסמוך עליהם בשום דבר בקואליציה. תמיד הם ירצו לקבל הכל ולא לתת דבר בתמורה. אם הרב אלישיב רוצה משאל עם, שיעשה אותו קודם על נושא גיוס בחורי הישיבה".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, ציין כי "מדובר בפיקוח נפש של עם ישראל ובהלכה מקובל כי על ספק פיקוח נפש מותר לאכול חזיר, ובמקרה הזה וודאי שיש פיקוח נפש וצריך לעשות משאל עם. המשאל יכול להציל את עם ישראל מקרע, גם אם בדרך כלל ישנם דברים שעליהם לא עורכים משאל כמו יחסי דת ומדינה".

 

כזכור, סיעת יהדות התורה הצטרפה לקואליציה בעקבות תקציבים שקיבלה, והייתה אמורה לתמוך גם בתוכנית ההתנתקות. אולם הרב אליישיב התנה את הכניסה בשלושה חודשי מבחן, במהלכם נדרש שרון למלא מספר דרישות שהציב. חברי אגודת ישראל קיבלו על עצמם את המשרות בקואליציה, ועל רקע זה הורה אליישיב לפצל את הסיעה.

 

בסיעת דגל תורה חברים רביץ וגפני, והם שנתונים למרותו של הרב אלישיב.

 

בלי קשר לסוגיית משאל העם שיגר היום ח"כ רביץ מכתב לראש הממשלה בו הוא מודיע לו על פרישה עצמאית מהקואליציה. "אני אישית פורש מהקואליציה משום שלא בוצעה ההתחייבות להעביר החזר של 15% לגני הילדים", כתב רביץ והוסיף: "את מכתבי אני כותב על דעת עצמי, עדיין לא קיבלתי את הסכמת גדולי התורה לעניין".

 

רביץ ציין במכתב: "אין אני יכול לחיות יותר עם השקר או חצאי האמת שאני מקבל ומעביר לציבור כדי להרגיע אותו. ההתנהגות הזו מהווה עבורי אבן בוחן וסימפטום להסכמים הקואליציוניים הבאים אשר אנו משופעים בהם בהבטחות, במכתבים ואפילו בהחלטות ממשלה וביוזמותיך לביצועם". פרישתו של רביץ מציבה סימן שאלה מעל הרוב שיש לממשלת שרון, וכבר היום תעמוד הממשלה למבחן ראשון בהצבעה על שתי הצעות אי אמון בכנסת.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
תפנית. הרב אלישיב
צילום: זום 77
צילום: אילן מרסיאנו
לא יכול לחיות עם השקר. רביץ
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: צביקה טישלר
בריזון. קודם משאל על בחורי ישיבות
צילום: צביקה טישלר
צילום: צביקה טישלר
פיקוח נפש. הנדל
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי פי
הפגנת הימין בירושלים. דורשים משאל
צילום: איי פי
מומלצים