שתף קטע נבחר

חוק פינוי-פיצוי אושר על חודו של קול

אחרי שעות ארוכות של דיונים, הובא החוק לפיצוי המתנחלים לאישור ועדת הכספים של הכנסת, בדרך לקריאה שנייה ושלישית. ח"כ מוחמד ברכה הציל את שרון והעניק לו את הרוב הדרוש. יחיאל חזן: הטרנספר אושר בקול ערבי. וילן: "ההאשמה שקולו של ברכה פסול משום שהוא ערבי - מזכירה את הפרוטוקולים של זקני ציון"

בעוד ראש הממשלה לוחץ בפסגת שארם את ידיהם של אבו-מאזן, מובארק והמלך עבדאללה, תומכיו בכנסת נאבקו על אישור החוק ליישום תוכנית ההתנתקות.

 

אחרי דיונים ארוכים, הובא היום (ג') סוף סוף חוק פינוי-פיצוי, במתכונתו החדשה, להצבעה בוועדת הכספים. על כל סעיף הצביעו הח"כים בנפרד, והדיון נמשך שעות ארוכות.

 

המתח נשמר בוועדה עד הרגע האחרון, כאשר אנשי שרון מאיימים להביא את החוק במתכונתו המקורית למליאת הכנסת, אם הנוסח המתוקן לא יזכה לרוב. בסופו של דבר, בזכות קולו של ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל), אושר החוק בוועדה ברוב של 10 תומכים מול 9 מתנגדים. 

 

ח"כ יחיאל חזן, מקבוצת "המורדים" בליכוד, זעם: "היום הוחלט על טרנספר של יהודים על חודו של קול ערבי, אילו הכנסת הייתה צריכה להצביע היום על טרנספר של ערבים ההצעה לא הייתה מקבלת רוב, לא אצל היהודים ולא אצל הערבים. ההיסטוריה תשפוט את אלה שאישרו היום את הטרנספר".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בני אלון: "ההצבעה מעידה על חוסר הלגיטימציה של חוק עקירת היהודים. שרון עוקר יהודים על חודו של הקול התומך בחמאס ובאויב. שיתוף הפעולה של הטרוריסטים עם שרון בהכרעות גורליות הנוגעות לעתידו של העם היהודי חושף לכולם את פרצופו האמיתי של שרון".

 

ח"כ חיים אורון (יחד), שפעל כל העת לשכנע את ברכה להצביע בעד החוק: "בסופו של דבר, יצא חוק טוב והוגן העונה על מצוקותיהם האמיתיות של המפונים. מי שממיין את חברי הכנסת עולה על מסלול של גזענות. באותה מידה אפשר היה לצעוק שהחוק עבר בקולי". לדברי ח"כ יולי תמיר (עבודה), "מורדי הליכוד הוכיחו שהם קבוצה גזענית ולא לגיטימית, המונעת על ידי שנאה עזה לערבים ולא על ידי דאגה אמיתית למדינה".

 

ח"כ אבשלום וילן (יחד) אמר כי "חברי הכנסת מהימין הקיצוני מכניסים את ישראל לטירוף גזעני מיותר ומקומם". לדבריו, "ההאשמה המכוערת שקולו של ברכה הוא פסול משום שהוא ערבי, מזכירה את הפרוטוקולים של זקני ציון, וסירחון נורא של גזענות נודף ממנה". 

 

מזכיר הממשלה, ישראל מימון, אמר ל-ynet בתום ההצבעה כי "הוועדה אישרה חוק הגון וטוב וכל טיעון נגד הלגיטימציה בוועדת הכספים, אין לו מקום, כיוון שבמליאת הכנסת יש רוב מוחץ ליישום תוכנית ההתנתקות". באשר לביקורת על כך שהחוק אושר בקולות הערבים, אמר מימון: "לא ידעתי שיש קולות שווים יותר ושווים פחות".

 

שיעור הפיצוי ומספר הזכאים לו גדל באופן ניכר. מדובר בתוספת תקציבית של כמיליארד שקלים לעומת הצעת החוק המקורית שהניחה הממשלה על שולחן לכנסת, ואשר עברה בקריאה ראשונה. כעת נאמד הפיצוי שיינתן למפוני עזה והשומרון בסכום של בין 3.5 ל-3.8 מיליארד שקלים, מתוכם 800 מיליון לפיצוי בעלי עסקים במחסום ארז. 

 

"החוק שיוצא מכאן שונה באופן משמעותי מזה שנכנס", סיכם ח"כ אברהם (בייגה) שוחט (עבודה), שעמד בראש ועדת המשנה לניסוח החוק, את הדיונים הממושכים. הוא ציין כי במתכונתו המקורית, החוק היה "בלי מוסרי", ואילו התוספות עליהן הוחלט מספקות הקלה ניכרת למתנחלים העומדים בפני פינוי.  

 

 


פורסם לראשונה 08/02/2005 07:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
ועדת הכספים
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: יריב כץ
הציל את שרון. ברכה
צילום: יריב כץ
צילום: אילן מרסיאנו
"עם ארץ ישראל". בנלולו
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אילן מרסיאנו
"היה לא מוסרי". שוחט
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים