שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עושים כבוד לעברית

  אתר השפה העברית של רוני הפנר הוא מאגר מידע מצוין, נקודת מפגש לחובבי השפה, ופנינה מקוונת אמיתית. כל מה שרציתם לדעת על הלשון ולא היה לכם את מי לשאול

  אתר השפה העברית הוקם על ידי רוני הפנר, אחד ממשתתפי פורום השפה העברית ב-ynet, במטרה לשמש נקודת מפגש לכל מי שהעברית מהווה עבורו תחביב, מקצוע ומקור לעניין.

   

  "הרגשתי שיש צורך באתר שייספק תשובות והסברים לתופעות או למילים בעברית. אין די בפורום לשם כך. הרצון להעמיק ברקע הלשוני של התשובות, להבין

  את התהליכים שעוברים על השפה וללמוד קצת על ההיסטוריה שלה יכול להענות במידה רבה רק באתר מתמחה, על שלל אפשרויות החיפוש והתצוגה שקיימות בו", כתב הפנר.

   

  הפנר הקפיד לא לנקוט צדדים בוויכוח בין מצדדי הלשון התקנית, זו של האקדמיה ללשון העברית, לבין חובבי השפה המדוברת, על כל ניביה המיוחדים, ובנה אתר שמשלב "גישה תיאורית עם גישה נורמטיבית", המשכיל לתאר את העברית היומיומית ו"האמיתית", כפי שיכנו זאת אחדים, "גם כאשר היא אינה תואמת בדיוק את התקן", אך במקביל, מציג גם את "דעת הדקדקנים".

   

  באתר מובאים שלל הסברים, ביאורים והרחבות אודות "סתם" מילים, פזמונים מוכרים (כמו "אני וסימון ומואיז הקטן" של יוסי בנאי, שבו מופיעות המילים "...שיחקנו סמל וסוס ארוך וראשיות..." - הפנר מסביר כי מדובר במשחקי ילדים), מילים שחדרו לעברית משפות אחרות (אדריכל וכיסא מאכדית, ממחטה וקורקינט מצרפתית), צורות הגייה (מנוי או מינוי?), מבנה הכתב (מדוע יש אותיות סופיות וכיצד לנקד למשל), הטמעתן של ראשי תיבות בשפה ועוד ועוד עניינים מרתקים ומאירי עינים.

   

  כמו כן, ניתן למצוא באתר קישורים רבים לאתרים משלימים, בהם פורומים, בלוגים, מאמרים, מילונים, כלי עזר וכדומה, וכן אפשרות ליצור קשר עם הלשונאי החובב, על מנת להציע, לשאול או להעיר. לנו נותר רק להצטרף לתקוותו של הפנר, "להעלות ולהרבות ידע ואהבה ללשון העברית", ולתרום במעט להגשמתה. (רוני שני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים