שתף קטע נבחר

"לא הבטחנו לפרק את ארגוני הטרור"

פסגת שארם א-שייח הסתיימה, וכלל לא ברור האם היא הניבה את התוצאות הרצויות מבחינת ישראל. בכיר הרשות הפלסטינית נביל שעת' כבר מיהר להכריז כי לא יהיה פירוק של ארגוני הטרור, כפי שדורשות ישראל וארצות הברית. ובארגוני הטרור עצמם הבהירו שכל עוד הכיבוש נמשך - כך גם האינתיפאדה

מי דיבר על לפרק ארגוני טרור? ברשות הפלסטינית מיהרו בעקבות פסגת שארם א-שייח לפעול הסברתית מול הארגונים השונים, ולטעון כי הרשות לא הסכימה בשום צורה לדרישת ישראל וארצות הברית לפרק את ארגוני הטרור.

 

 

חבר הקבינט הפלסטיני, נביל שעת', הסביר בראיון לרשת אל-ג'זירה בעקבות הפסגה: "לא דיברנו על פירוק תשתיות הארגונים ולא על מלחמה פנים-פלסטינית. דיברנו על הסכם פנימי להפסקת אש, הגנה על המבוקשים וקליטתם בתוך הרשות הפלסטינית". כלומר - לא לפרק את ארגוני הטרור - אלא למזגם בתוך הרשות.

 

שעת' הוסיף: "בעניין האסירים, אנו רוצים לשחרר את כולם. נתחיל ב-900 ואחר-כך אני מקווה שנמשיך. מה שחשוב הוא לא המספרים אלא הקריטריונים של האסירים – שישראל תשחרר אסירים פוליטיים".

 

הדברים האלה נאמרו לאחר שפסגת שארם התקבלה באופן צונן בקרב ארגוני הטרור הפלסטינים. דוברים בחמאס הבהירו שהארגון אינו רואה עצמו כבול להבנות כלשהן על הפסקת אש. "הדברים האלה לא הושגו בהסכם איתנו, ולכן אינם מחייבים", הבהיר אוסאמה חמדן, דובר החמאס בלבנון.

 

אפילו בטרם נישאו הנאומים בשארם, דיבר בכיר החמאס ברמאללה, חסן יוסף, באופן סקפטי. מייד עם תום הנאומים הוא חזר על משנתו. "נחכה שאבו מאזן יחזור, נשמע ממנו בדיוק מה סוכם ונראה. כדי שתהיה הודנה אמיתית, הכיבוש הישראלי חייב להכיר בזכויות הפלסטיניות ולהסתלק. על כל הצדדים הנוגעים בדבר להתחייב ללחוץ על ישראל להפסיק את כל פעולותיה ולשחרר את כל האסירים. זה קו אדום מבחינתנו". כך, בראיון ל"אל-ג'זירה".

 

גם חברו לתנועה ואחד מדובריה, מושיר אל-מסרי, שב על המסר התקיף. הוא שב וטען, ממש כמו יתר הארגונים האחרים, כי אין כל חדש בפסגה וכי העמדה הישראלית נותרה כשהיתה. "ההודנה תלויה בעמידתו של האוייב הציוני בהתחייבויותיו. הוא הרגיל אותנו שהוא לא מפסיק את פעולותיו והוא מדבר עתה על שחרורם של רק כמה מאות אסירים. לא נשקוט עד שישוחררו כל האסירים".

 

בחזית העממית והדמוקרטית חזרו על אותו המסר שנדמה כאילו תואם מראש. ראש הלשכה המדינית של החזית העממית, ג'מיל מג'דלאווי, אמר כי שרון לא צעד ולו צעד אחד קדימה בפסגה בשארם וכי הם ממתינים לשובו של אבו מאזן כדי לשמוע בדיוק מה סוכם. חבר הלשכה המדינית של החזית העממית, קייס אבו לילה, הוסיף כי כל דיבור על קבורת האינתיפאדה מוקדם מידי. "כל עוד קיים הכיבוש – האינתיפאדה נמשכת, גם אם יש הודנה כזאת או אחרת. אם ההודנה תפתח את הדלת בפני סיום הכיבוש, ניתן יהיה לדבר על סיומה של האינתיפאדה, אולם אם ישראל תמשיך להתעקש – האינתיפאדה תימשך".

 

אפילו ראש החזית העממית, אחמד סעדאת, הכלוא ביריחו באשמת מעורבות ברצח השר רחבעם זאבי ז"ל, מיהר להגיב בטלפון (באדיבות סוהריו, מן הסתם): "עקבנו אחרי מה שקרה בשארם וידענו עוד קודם בפירוט על תוכנן של פגישות ההכנה", אמר לרשת "אל-ג'זירה". "בפסגה עסקו בבעיה הפלסטינית מהזווית הביטחונית ודבר זה לא יביא לפתרון מדיני. זה לא יפתח את הדלת בפני תהליך שלום אמיתי", הוסיף.

 

מאות סטודנטים מצרים הפגינו בצהריים נגד כינוס פסגת שארם א-שייח. הסטודנטים, מאוניברסיטאות קהיר ואלכסנדריה, מחו זה היום השני ברציפות נגד הפסגה, ובמסגרת ההפגנות הניפו שלטים נגד ראש הממשלה, אריאל שרון ונגד העם היהודי. במקביל, קראו המפגינים קריאות נגד ישראל וארה"ב ושרפו את דגליהן של שתי המדינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שעת'. לא לפרק
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פסגת שארם. רוצים עוד אסירים
צילום: רויטרס
מומלצים