שתף קטע נבחר

ארה"ב: תלמידים אולצו לשאת תגי זיהוי בבית הספר

תלמידי בית הספר היסודי Brittan בעיירה בקליפורניה אולצו לאחרונה לשאת תגי RFID על צווארם בבואם ללימודים. ההורים מתנגדים למהלך, שלדעתם, יפר את פרטיות ילדיהם. המנהל סבור שהם טועים

בית הספר היחיד בסאטר, עיירה חקלאית בקליפורניה, דורש שהתלמידים יענדו תגי זיהוי דיגיטליים (RFID או radio frequency identification), המאפשרים לעקוב אחריהם בכל עת. כמה מההורים זועמים, ודואגים שהדבר יביא לפגיעה בפרטיות של ילדיהם.

 

התגים, שהוצגו בבית הספר היסודי Brittan ב-18 בינואר מבוססים על טכנולוגיה המשמשת חברות לעקוב אחר בקר או מוצרים שנמצאים במלאי. כל תלמיד יחויב לענוד על צווארו את תג הזיהוי שלו. המשדר האלקטרוני המשולב בתג משגר את המידע אל מחשב כף היד של המורה, כאשר התלמיד נכנס מבעד דלת הכיתה.

 

התקנים דומים שימשו לאחרונה גם לניטור פעילותם של ילדים צעירים בעיר אוסאקה ביפן. אך כמה בתי ספר אזוריים בארה"ב אימצו את מערכות המעקב הללו, ותומכי זכויות האזרח מקווים שיוכלו לבטל את רוע הגזירה.

 

"אם ההורים בבית הספר הזה לא יעמוד על שלו, בתי ספר אחרים עלולים ללכת בעקבותיו, ולאמץ את הטכנולוגיה", הזהירה ניקול אוזר, נציגת איגוד זכויות האזרח האמריקני (ACLU), את חברי הנהלת בית הספר בישיבה שקיימו ביום שלישי. "אתם אולי קהילה קטנה, אבל אתם בין הראשונים לאמץ את הטכנולוגיה הזו", אמרה.

 

השימוש במערכת נכפה על התלמידים מטעם בית הספר, בנימוק כי היא מפשטת את תהליך בדיקת הנוכחות בכיתות, וכן תביא לירידה במעשי הוונדליזם ותגביר את בטיחות התלמידים. המנהל, אירני גרהם, מקווה להוסיף ברקודים לתגים הקיימים, כדי שהתלמידים יוכלו להשתמש בהם לצורך תשלום בקפיטריה של בית הספר או שאילת ספרים מהספריה. 

 

אך כמה מההורים סבורים כי מערכת המעקב פולשנית, וכמו לקוחה מתוך 1984, ספרו של ג'ורג' אורוול. "אסור להתייחס לילדים כאל מוצר", זעם מייקל קאנטרול, אחד ההורים הכועסים שהתלוננו על העניין. "האם אנחנו מנסים לחנך אותם באמצעות כבוד ואמון, או שאנחנו מנסים לומר להם שהם לא יכולים לבטוח באיש, שתמיד יעקבו אחריהם, ומישהו תמיד יצפה בהם?". קאנטרול סיפר כי הורה לילדיו, הלומדים בכיתה ה' ו-ז', לא לענוד את התגים. נוסף על כך, הוא הגיש מכתב תלונה להנהלת בית הספר והתריע על הדבר בפני ה-ACLU.

 

עונשים למי שלא יישא תג

 

גרהם, שמכהן גם כמפקח האיזורי, אמר להורים כי ילדיהם יהיו צפויים לעונשים אם יסרבו לענוד את התגים. הוא כלל אינו מבין על מה כל המהומה. "לעיתים, כשאתה בחזית הטכנולוגיה, אתה מותקף", אמר המנהל בהתייחסו לשיחות הטלפון והמכתבים הנזעמים שקיבל מחלק מההורים. הוא מעוניין להתקין מכשירי סריקה של תגי RFID גם בחדר הלוקרים ובמלתחות, על מנת למנוע מעשי ונדליזם, זאת, למרות שסורקי ה-RFID לא הותקנו עדיין.

  

מלבד הדאגה להפרת הפרטיות, ההורים מודאגים גם שהמידע שמאוחסן בתגים, יגיע לידיים הלא נכונות, ויסכן את ילדיהם, וחוששים עוד מסכנות בריאותיות שעלולות להיגרם מגלי הרדיו.

 

גרהם מבטל את הטענות ומציין כי המכשירים אינם מהווים סכנה בריאותית, לא פולטים קרינה מסרטנת, ובשלב הזה, הם בסך הכל מסייעים לוודא שכל ילד נמצא בכיתתו, ואינם מתפקדים כאמצעי לאיתור הילדים בשטח בית הספר. לדבריו, מספר הזיהוי בן 15 הספרות, שבודק נוכחות, מוצפן, ואינו מקושר למידע אישי נוסף, כגון כתובת או מספר טלפון.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תלמידה בבית הספר היסודי Brittan. זיהוי ודאי
צילום: איי פי
מומלצים