שתף קטע נבחר

כפר מע'ר: סוף שבוע של מהומות

העימותים במקום בין הנוצרים לדרוזים התנהלו על רקע שמועות שתושב נוצרי הפיץ באינטרנט תמונות מפוברקות של נערות דרוזיות בעירום. היום נפצעו באורח קל שלושה שוטרים, בהם מפקד מרחב העמקים, ושבעה תושבים. אמש הוצתו בשכונה הנוצרית בכפר בתי מגורים ועסקים

סוף שבוע סוער בכפר מע'ר: שבעה תושבים נפצעו, שניים באורח בינוני והשאר קל מיידויי אבנים ויריות, במהלך המהומות בכפר מע'ר בגליל התחתון, שהתנהלו ביומיים האחרונים בין הנוצרים והדרוזים בכפר. המהומות פרצו בשל שמועה על כך שתושב נוצרי הפיץ תמונות עירום מזויפות של נערות דרוזיות באינטרנט.

 

שלושה שוטרים, ביניהם מפקד מרחב העמקים, ניצב משנה יעקב זיגדון, נפצעו קל מחזיז בעת שניסו להרגיע את הרוחות במקום.

 

אחר הצהריים הצליחו נציגים דרוזים ונציגים נוצרים ובכירי המשטרה להביא לרגיעה זמנית. מפכ"ל המשטרה אמר כי הנוכחות המשטרתית המוגברת תימשך בכפר ככל שיידרש.

 

מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן אמר ל-ynet כי הדרוזים עשו "פוגרום" בנוצרים. "אני מתבייש בשביל העדה הדרוזית. מצער אותי שפוגרום כזה מתרחש על רקע שמועות שהופצו תמונות עירום של נערות דרוזיות באינטרנט".

 

תושבים נוצרים המתגוררים בשכונה אמרו ל-ynet כי "הדרוזים הרסו את השכונה ועתה היא נראית כמו העיר פלוג'ה בעיראק".

 

כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום וגם השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, הגיע כדי לפקח מקרוב על עבודת המשטרה, ושוחח עם נכבדי הכפר בניסיון להרגיע את הרוחות. השר עזרא הגיב לטענות התושבים הנוצרים שאמרו כי המשטרה לא הגיעה במהירות האפשרית וכי ניכרת אוזלת ידה. "יש להבין שאין בדרך קבע כוחות גדולים של משטרה בכפר. הכוחות הגיעו במהירות האפשרית ונדרשו לטפל בבתי עסק ומכוניות שעלו באש".

 

בעקבות השמועה על התמונות

 

תושבי המקום, נוצרים ודרוזים, מסוכסכים ביניהם מזה מספר ימים לאחר שהופצה שמועה כי אחד התושבים הנוצרים הפיץ באינטרנט תמונות של דרוזיות, בוגרות כיתה י"ב, שעברו עיבוד ממוחשב כך שייראו כתמונות עירום. על פי השמועות, הוא נעזר בחבר, נוצרי מכפר סמוך. 

 

השמועה הלכה ופשטה, וכבר שלשום בערב יצאו דרוזים רבים לרחובות וביקשו להתנקם בנוצרים. למקום הוקפצו כוחות גדולים של משטרה, ובסיוע נכבדי הכפר ניסו להרגיע את הרוחות.

 

אמש התחדשו המהומות ביתר שאת. במרכזה של השכונה הנוצרית הושלכו חזיזים ונפצים ונשרפו כמה בתי עסק ומכוניות, השייכים לנוצרים בכפר. תושבי הכפר דיווחו גם על בתי מגורים שעלו באש, ותושביהם התפנו מהמקום. "מעל השכונה היתמר עשן סמיך, וקולות ירי נשמעו מפעם לפעם", סיפרו. 

 

רבים מהתושבים הנוצרים ששהו בבתיהם חשו באווירת הפחד וחששו כי ההמון הזועם שיצא לרחובות ינסה להגיע לבתים.

 

מספר תושבים סיפרו, כי דרוזים תושבי הסביבה היו מעורבים אף הם במהומות, לאחר שחבריהם ממע'ר הזעיקו אותם למקום. 

 

"ראשי המועצה המקומית קראו לצעירים לעזוב את המקום במערכת הכריזה, וראשי העדה הדרוזית בכפר קוראים גם הם ברמקולים, כי יערכו התכנסות במרכז הדתי, הח'לווה, (המקביל לכנסיה ולמסגד) כדי לדון בהתרחשויות", סיפרו התושבים.

 

מהמשטרה נמסר כי "השמועות אודות תמונות העירום הן שמועות מופרכות, שאין אמת בבסיסן".

 

לדברי התושבים, מאז שנות ה-80, בהן סערו הרוחות עקב מתיחות בין העדות, היחסים בין הנוצרים לדרוזים בכפר מתנהלים בדרך כלל על מי מנוחות.


פורסם לראשונה 11/02/2005 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טארק אבו גוש
בית עסק שנשרף
צילום: טארק אבו גוש
צילום: טארק אבו גוש
בית מרקחת שנשרף
צילום: טארק אבו גוש
מומלצים