שתף קטע נבחר

ארה"ב: התגלה זן איידס חדש עמיד לתרופות

נגיף HIV, עמיד לרוב תרופות האיידס, אובחן בתושב ניו יורק אשר קיים יחסי מין לא מוגנים עם מספר גברים. החשש: הזן העמיד הועבר לעשרות גברים בניו יורק וסביבותיה ועלול להתפשט

זן חדש של נגיף האיידס שעמיד לקוקטייל התרופות אובחן בתושב ניו יורק, אשר קיים יחסי מין לא מוגנים עם מספר גברים במהלך חודש אוקטובר האחרון. הממצא מעורר דאגה רבה בקהילה הרפואית בניו יורק, בשל התחלקותו המהירה של הנגיף הגורמת להדבקה בתוך חודשים ספורים, תהליך המתרחש בזני ה-HIV המוכרים בתוך עשור שנים או יותר.

 

החולה, תושב ניו יורק בן 40, לא טופל מעולם בתרופות לאיידס. הוא אובחן בדצמבר האחרון, ומבדיקות הדם עלה כי ההדבקה אירעה באותה תקופת זמן. האיש דיווח כי קיים יחסי מין בלתי מוגנים עם מספר גברים.

 

הנגיף החדש עמיד לשלוש מארבע משפחות התרופות, המעכבות את שכפולם של נגיפי האיידס בגוף. רופאיו הביעו דאגה רבה, במיוחד לנוכח העובדה כי האיש קיים יחסי מין בלתי מוגנים, ולפיכך סבירות גבוהה שהזן הופץ כבר בקרב גברים רבים בניו יורק וסביבותיה.

 

אנשי המחלקה לבריאות הציבור בעיריית ניו יורק הורו הבוקר לכל בתי החולים בעיר לבדוק את כל החולים החדשים שאובחנו כנושאים את הנגיף, כדי לבדוק האם המדובר בזן האלים החדש שנמצא. במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה הבוקר בעיר, אמרו מומחי המחלקה כי הימצאותו של נגיף כה עמיד היא תופעה נדירה ביותר.

 

"15 אחוז מהנשאים בישראל נדבקים בנגיף HIV, שעמיד לאחת מקבוצות התרופות", מסביר ד"ר איציק לוי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מרפאת

האיידס במרכז הרפואי שיבא, "הדבקה בזן שעמיד לשלוש קבוצות תרופות היא אירוע נדיר אך קיים גם בישראל במספר חולים בודדים. במצב כזה ניתן לטפל בכמה תרופות להן לא גילה הנגיף עמידות, אולם הסיכוי לפתח את המחלה מרגע ההדבקה גבוה ביותר".

 

"חשוב להזכיר", מוסיף לוי, "שגם מי שנושא את הנגיף, יכול להידבק שנית בזן אלים יותר כמו למשל זה שהתגלה כעת בניו-יורק, כך שהמחשבה שנשא יכול לקיים יחסי מין לא מוגנים היא שגויה ומסוכנת ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
זן איידס חדש. עמיד לתרופות
צילום: איתי גל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים