שתף קטע נבחר

העדות של אל"מ זוארץ: היה קשה לפגוע בפעיל הבריטי

אל"מ פינקי זוארץ, לשעבר מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, העיד מטעם ההגנה במשפטו של סמל תייסיר היב, הנאשם בהריגתו של פעיל השלום הבריטי. הסניגור טען כי לא ניתן כלל לבצע ירי מהעמדה בה שהה הנאשם. על כך אמר זוארץ: ביצוע ירי כזה מהעמדה לנקודה הוא "קשה, ומסובך מאוד". הוא הביע אכזבה שחיילים שיקרו בתחקיר הראשוני שערך

"הלכתי להגן על הלוחמים אצל הפרקליט הצבאי הראשי בטענה שאין לפתוח בחקירת מצ"ח... זאת אכזבה בשבילי כי חשבתי שהיה תחקיר אמיתי וחושפני ונתתי את מילתי, ומתברר שהם שיקרו בתחקיר". כך אמר היום (א') אלוף-משנה פינקי זוארץ, לשעבר מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, מעל דוכן העדים.

 

זוארץ העיד במשפטו של סמל תייסיר היב, לוחם גדוד הסיור המדברי הנאשם בהריגתו של פעיל השלום הבריטי תום הורנדאל, שנפגע לפני כשנתיים מירי בציר פילדלפי ומת מפצעיו כעבור תשעה חודשים.

 

אל"מ זוארץ, שאיבד את חלקה התחתון של רגל שמאל בפיצוץ במטען צד באזור מורג בקיץ החולף, נמצא כיום בתהליך שיקום. הבוקר הגיע לבית הדין של פיקוד הדרום במעמד של עד הגנה, כמי שמכיר היטב את האזור בו התרחש האירוע ואת הגדוד אליו שייך הנאשם, סמל היב.

 

הורנדאל, פעיל ארגון השלום ISM, נפצע באזור רפיח ב-11 באפריל 2003. התחקיר המבצעי שנערך בצה"ל בראשות אל"מ זוארץ לגבי האירוע לא הטיל דופי באף חייל. הגרסה הייתה כי דמות חשודה ביצעה ירי לעבר החיילים והם השיבו באש. בסוף 2003 נעצר סמל היב. במצ"ח טענו כי הודה שירה לעבר אדם לא חמוש ושיקר בתחקיר המבצעי, לאחר מותו של הורנדאל בבית החולים בלונדון הואשם החייל בעבירה מרכזית של הריגה.

 

סניגוריו של היב, עו"ד אילן בומבך, יריב רונן וסרן עידן פסח, בחרו בקו הגנה לפיו יש שוני בין מיקומו של הורנדאל בזמן האירוע כפי שתיארו חבריו הבריטים שהיו עמו לבין המיקום לו טוענת התביעה הצבאית. לטענתם, למיקום שמופיע בכתב האישום לא ניתן כלל לבצע ירי מהעמדה בה שהה הנאשם ולכן גם את ההודעה שלו צריך לקחת בערבון מוגבל. "ייתכן שהוא ירה לעבר אדם אחר ואולי אפילו לא פגע", הסביר עו"ד רונן ל-ynet.

 

אל"מ זוארץ נשאל בדיון האם ניתן לבצע ירי מעמדת הפילבוקס בה שהה סמל היב לנקודה בה היה לכאורה הורנדאל כפי שנכתב בכתב האישום. עדותו מתייחסת למקום שבו עמד הורנדאל על פי עד ראייה במקום. אל"מ זוארץ הביט בתצלום של האזור שצולם מהנקודה בה עמד לכאורה הורנדאל והשיב: "מכאן ניתן לראות שלמעשה אנחנו רואים רק את החלק העליון של הפילבוקס, בזווית הזאת יש קושי לירות בנקודה הזאת". עוד אמר אל"מ זוארץ, לשאלת הסניגור, כי יש "שטח מת" באזור בו שהה כביכול הורנדאל, כלומר, אין קשר עין בין החייל בפילבוקס למקום. עוד ציין כי ביצוע ירי כזה מהעמדה לנקודה הוא "ירי קשה, מסובך מאוד".

 

אל"מ זוארץ נשאל במהלך הדיון גם שאלות מצד התובעים, בעיקר כאלה שנגעו לתחקיר המבצעי שביצע בנושא. "בתחקיר, לאור הדיווח שלו, כל הדברים בוצעו בצורה תקינה ובהתאם למה שאני מצפה שלוחם יעשה בעת שמבוצע כלפיו ירי". בהתייחסו לסמל היב, אמר: "הוא נחשב לחייל מצויין... הרבה מאוד אירועי אש ברקורד שלו, תיפקד טוב באירועים מן הסוג הזה". עם זאת, סיפר אל"מ זוארץ כי כאשר הגיע העניין לשימוע אצל הפרקליט הצבאי הראשי, ביקש שלא לפתוח בחקירת מצ"ח נגד סמל היב, כי לא חשב שעשה משהו רע.

 

"לא ראיתי תופעות שיכולתי להגיד 'זה מסומם וזה לא'"

 

עו"ד יריב הציג לעד גם מספר שאלות בנוגע לשימוש בסמים ולהתנהגות חיילים בגדוד הסיור המדברי שנמצא בגזרת לחימה מורכבת ביותר. 

 

עו"ד יריב: "נגע הסמים פשט בגדוד בצורה חריגה... מה דעתך על כך?".

 

אל"מ זוארץ: "אני חושב שהבעיה בגדוד המדברי דומה למקומות אחרים בצה"ל. זה שמנסים להדביק לגדוד או לאנשיו תדמית ששם הדברים חריגים, אני מציע שלא נמהר בעניין הזה".

 

עו"ד יריב: "כשדיברת עם אותם חיילים שרק בדיעבד למדת שעישנו סמים בזמן השירות הצבאי, היה ניכר עליהם שהם תחת השפעת סמים בצורה יומית יומית?".

 

אל"מ זוארץ: "היכרותי עם תחום הסמים והמסוממים דלה. לא ראיתי תופעות שיכולתי להגיד זה מסומם וזה לא... פעלתי איתם על הקרקע, בתוך השטח הבנוי והמוצבים והם לחמו בצורה מעוררת הערכה והיו צלולים וברורים".

 

עו"ד יריב: "חשבת שמן הראוי לתת שירותים מתחום בריאות הנפש לאנשי הגדוד, אולי באיזשהו מקום מדובר בלחץ של השירות?"

 

אל"מ זוארץ: "הפסיכולוג הטוב ביותר של הלוחמים הוא המפקד שלהם, זה התפקיד שלו, אתה מוציא אותם לקרב ואתה רואה מתי הם יכולים להמשיך ומתי לא... בתוך מלחמה מי שאמור לטפל בעניין זה זה המפקדים, כל אחד עם הקצין שלו. אני לא שומע את הכיוון הזה בפעם הראשונה, שבו מנסים לעשות הקלות ללוחמי הגדוד בגלל הלחץ שהם נמצאים, לא מקובל עלי.

 

"הם לוחמים תחת לחץ בצורה מצוינת ויצאתי איתם לעשרות אם לא למאות מבצעים ולא התרשמתי שאני מדבר עם אנשים כבויי עיניים או שבורים נפשית, ההפך הוא הנכון, היה להם ברק בעיניים ורצון לבצע את המשימות. מעבר לזה, חוץ מהגדוד הזה פעלו בציר פילדלפי יחידות אחרות באותם משכי זמן ואותה רמת איומים ולא ראיתי שום הבדל ביניהם...".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טליה רוזין, דו"צ
זוארץ. "זו אכזבה בשבילי"
צילום: טליה רוזין, דו"צ
צילום: איי פי
הפעיל שנהרג, טום הורנדאל
צילום: איי פי
מומלצים