שתף קטע נבחר

העמק בעד גוש קטיף: "אנחנו מתיישבים כמוהם"

חברים בהתיישבות העובדת מקיימים הערב בנהלל עצרת הזדהות עם המתנחלים ודורשים משאל עם. ד"ר חוה טבנקין: "רק במדינה שלנו עשיית טרנספר ליהודים יכולה לעבור לסדר היום". יואב טוביה מחמדיה: "מה ההבדל בין נצרים לחניתה או בין נווה דקלים לקיבוץ חמדיה? גם אנחנו נמצאים על הגבול"

תושבי גוש קטיף זוכים לתמיכה מכיוון בלתי צפוי – חברים בהתיישבות העובדת מעמק יזרעאל ועמק בית שאן - חילונים המזוהים עם תנועת העבודה - אומרים לא לפינוי היישובים. הערב (יום ב') ב-19:00 ייפגשו בכנס שייערך במושב נהלל עשרות מבני העמק שמבקשים להביע תמיכה בתושבי גוש קטיף ולקרוא לעריכת משאל עם.

 

לאלו המרימים גבה נוכח תמיכתם במתנחלים, אומרים התושבים בעמק: "מדובר בתמיכה מובנת מאליה, שהרי תנועת העבודה ובראשה ישראל גלילי ויצחק רבין הגו את רעיון ההתיישבות שם. היום, ברוח התקופה, נוח לשנות את פני ההיסטוריה".

 

"רק במדינה כמו שלנו עשיית טרנספר ליהודים יכולה לעבור לסדר היום", אומרת ל-ynet ד"ר חוה טבנקין, כלתו של יצחק טבנקין, ממקימי התנועה הקיבוצית בישראל.

  

על רקע קולות הזעם והאלימות ההולכים וגוברים במהלך הימים האחרונים, מסבירים אנשי העמק כי אינם מוצאים כל הבדל בין ההתנחלויות ליישובי העמק: "אנחנו מתיישבים בדיוק כמוהם, וגם אלינו בעבר הרחוק התייחסו כאל מיעוט פנאטי, ולימים המיעוט הזה הוא שקבע את גורלה של מדינת ישראל, ובדיוק כמונו גם מתיישבי גוש קטיף ".

 

"התיישבות זה לא עציץ"

 

ההחלטה על קיום הכינוס ועריכת כנסים נוספים בעתיד, נפלה לאחר שבמשך תקופה ארוכה, קבוצה גדולה של תושבים בעמק דיברה על כך "שאסור לתת יד לתוכניתו של ראש הממשלה".

 

"החלטנו לא לשתוק עוד, גם אנחנו מקימי יישובים ואנחנו מבינים בדיוק ללבם. לעקור יישוב זה לא לעבור דירה מתל אביב לרמת גן - זה להרוס מפעל חיים שלם", אמר צפריר רונן, תושב מולדת.

 

יואב טוביה מקיבוץ חמדיה הוסיף: "התיישבות אינה עציץ שמעבירים ממקום למקום ומי שמסוגל לתמוך בעקירת יישוב בן 30 שנה מחר יתמוך גם בעקירת ישובים נוספים ותיקים הרבה יותר, מה ההבדל בין נצרים לחניתה או בין נווה דקלים לקיבוץ חמדיה? גם אנחנו נמצאים על הגבול".

 

מארגני הכינוס, ביניהם שמות מוכרים דוגמת מאיר הר ציון, בני משפחת טבנקין, בני מתיישבים מראשוני דגניה ומקימי קיבוץ כנרת, מבקשים לומר הערב לתושבי גוש קטיף שהם לא לבד. לדבריהם, "רבים מהאנשים חוששים להביע תמיכה כי לכאורה מדובר בציבור דתי שהם אינם קשורים אליו. לנו חשוב שידעו כי זה לא משנה אם אתה דתי או חילוני, התיישבות זה התיישבות, ואנחנו בטוחים שבזכות הכנס יגיעו רבים נוספים להביע תמיכה".

 

בנוסף להבעת התמיכה, מבקשים משתתפי הכנס להביע את דרישתם לקיום משאל עם. לדברי צפריר רונן ממולדת: "בישראל נשברו כל אמות המידה הדמוקרטיות אם ראש ממשלה מבקש לשנות את דעתו בבקשה שילך להליך דמוקרטי וייתן לקול העם להכריע, לא יכול להיות שהוא יתנהג כמו בדיקטטורה ויפטר גם שני שרים שאינם תומכים בהחלטתו, הממשל שקיים היום אינו לגיטימי יותר בכדי לקבל שום החלטה מה שמתרחש היום במדינה הוא בפרוש מפחיד".

 

טבנקין מוסיפה: "אם היו מקבלים החלטה לבצע טרנספר ביישוב ערבי הרי כולנו היינו עומדים על הרגליים האחוריות אבל לבצע טרנספר ביהודים, למסור את הבתים שלהם והחממות שלהם זה לגיטימי".

 

מארגני הכנס, שרובם המכריע שירתו בעבר ביחידות מובחרות בצה"ל מדגישים כי יוציאו קריאה שלא לבצע הוראות שאינן חוקיות, "אנחנו לא רואים בזה סרבנות לא לבצע הוראה שאינה חוקית.  זה אי מילוי הוראה ולא סרבנות וצה"ל צריך להיות ערוך לכך שמאות חיילים לא יבצעו הוראות כאלו", אמר רונן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
מתנחלים בגוש קטיף. סיוע חוץ
צילום: גדי קבלו
מאיר הר ציון
צילום: אפי שריר
מומלצים