שתף קטע נבחר

שינוי במפלגת שינוי: "אפשר לבלוע 290 מיליון"

קולות חדשים בסיעה הגדולה באופוזיציה: אחרי שהצביעו נגד התקציב והודחו מהממשלה, מוכנים במפלגה לחדש את הברית עם שרון. פורז: "המורדים לא סיפקו את הסחורה, שרון חייב לחצות את נקודת האל-חזור". ובינתיים בליכוד: ראשי סניפים מחתימים פעילים על עצומה נגד המורדים

תפנית מפתיעה בעמדת שינוי, חודש וחצי לפני המועד האחרון לאישור התקציב בכנסת: בכירים במפלגה אמרו הערב (יום ב') ל-ynet כי הם "מוכנים לפתוח במשא ומתן עם הליכוד, להצטרף לממשלה ואף לבלוע את 290 מיליון השקלים שהועברו ליהדות התורה". עם זאת, הבכירים הבהירו כי שינוי תצביע נגד תקציב המדינה, כל עוד ראש הממשלה לא מנסה להגיע להסדר עמה.

 

"הסדר מבחינתו זה צירופנו לממשלה", הסביר שר הפנים לשעבר, אברהם פורז. "שרון חייב לחצות את נקודת האל-חזור, כי המורדים לא סיפקו את מה שנדרשו לספק אחרי שיהדות התורה צורפה לממשלה. שרון חשב שאם הוא יביא את יהדות התורה, אזי המורדים יצביעו איתו".

 

פורז הבהיר בשיחה עם ynet כי שינוי תהיה מוכנה לפתוח במשא ומתן קואליציוני עם הליכוד, ואף "לקחת בחשבון את ההתחייבויות של שרון כלפי העבודה ויהדות התורה. 290 מיליון השקלים הם מכשול, אבל יהיה טעם לדבר על זה כשייפתח בינינו משא ומתן".

 

עם זאת, הבהיר ח"כ פורז כי שינוי לא תסכים להקפאת נושאים אזרחיים וכאלה הקשורים ליחסי דת ומדינה, כמו ברית הזוגיות.

 

בשינוי אומרים כי לאור המצב הפוליטי שנוצר, בו ראש הממשלה אינו מצליח לתפקד כראוי, "הוא צריך להכניס אותנו לממשלה. המורדים הם לא מכשול. הוא לא צריך אותם, וחוץ מזה, הוא יקבל אותנו. גם ככה אין לו אותם, אז עדיף להכניס שותפה נאמנה כמו שינוי".

 

בינתיים, מול המורדים והפייגלינים, זוכה שרון לקצת תמיכה גם במפלגתו שלו: ראשי סניפים ופעילים מרכזיים החלו להחתים עצומה נגד עוזי לנדאו ואנשיו, הקוראת להם שלא להצביע נגד התקציב ולמשוך את האולטימטום בעניין משאל העם.

 

"בימים האחרונים מאיימת חבורת חברי כנסת מהסיעה שלנו כי לא תתמוך בתקציב המדינה אם לא יבוצע משאל עם", נכתב בעצומה. "הניסיון המסוכן לקשור את הוויכוח האידיאולוגי להמשך שלטון הליכוד הינו מוטעה ומלאכותי: מוטעה - כי המשמעות של אי העברת התקציב היא הפלת ממשלת הליכוד והליכה לבחירות. מלאכותי - כי רק מוח מעוות שרוצה לרסק אותנו ידאג להסביר שנפילת הליכוד והליכה לבחירות היא המוצא האחרון לקיום משאל עם. אנחנו דורשים מכם לחזור בכם מאיומכם להפקיד את המשך שלטון הליכוד כבן-ערובה בידי רעיונות, גופים קיצוניים ושיקולי תמיכת הפייגלינים. אנו דורשים מכם להצביע בעד התקציב, בעד ההגיון ובעד שלטון הליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
יש על מה לדבר. פורז
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי פי
קצת נחת מבית. שרון במפגש עם ראשי הסניפים
צילום: איי פי
מומלצים