שתף קטע נבחר

עזרא על האלימות בצמתים: "לקטוע את זה באיבו"

השר לביטחון פנים לא חושש שנראה עוד רצח פוליטי: "הלקחים מרצח רבין נלמדו". אבל הוא בכל זאת מוטרד: "מהאיומים על השרים, ממה שהיה אתמול בצמתים, מכך שהדרך לאכוף את החוק צריכה להיעשות בכוח". בטקס העברת האחריות על כלא מגידו מצה"ל לשב"ס חשף עזרא: המשטרה שוקלת לעצור את מתנגדי הפינוי במתקנים המיועדים לעובדים זרים

המשטרה אובדת עצות נוכח התגברות האיומים על אישי ציבור, ומעריכה שהעימותים הקשים בין אנשי הימין הקיצוני לשוטרים רק יילכו ויחריפו. השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר הבוקר (יום ג'): "אני מוטרד מהאיומים על השרים, ממה שהיה אתמול בצמתים, מכך שהדרך לאכוף את החוק צריכה להיעשות בכוח".  

 

"אתמול לא היה פשוט בצמתים לטפל בנשים וילדים", אמר השר עזרא. "צריך לעצור את הדברים באיבם. אני לא מוטרד מרצח פוליטי, אבל בהחלט כן מהפרות הסדר במדינה. ראש הממשלה נשמר בצורה המרבית, הלקחים מרצח רבין נלמדו. בכל מקרה, חובה על כל אזרחי מדינת ישראל לשמור על החוק".

 

כמה מעשרות המפגינים, שנעצרו אתמול בכניסה לירושלים ובכביש גהה, מובאים הבוקר להארכת מעצר. אחת מהשוטרים, שנפגעו מהבעיטות ויידוי האבנים, מאושפזת עדיין בבית-החולים "שערי צדק" בבירה במצב קל עד בינוני, עם שבר בחזה.

 

השר עזרא הוסיף כי במשרד לביטחון פנים נבדקות תוכניות שונות לטיפול במי שיבחר לנקוט התנגדות אלימה או פאסבית במהלך הפינוי עצמו. בין היתר, נשקלת האפשרות לכלוא את העצורים במתקנים בהם מוחזקים כיום עובדים זרים. "אני מקווה שנצטרך כמה שפחות לכלוא את מתנגדי התנתקות", הבהיר השר.

 

כלא מגידו עבר לאחריות שב"ס

 

עזרא דיבר בטקס העברת האחריות על כלא מגידו מידי צה"ל לשירות בתי הסוהר. בכלא מגידו כלואים 1,200 אסירים ביטחוניים, שיתרת המאסר של רובם עומדת על מספר שנים.

 

רוב האסירים נמצאים במספר מאהלים וחלקם הקטן בתוך מבנה סגור. בעקבות העברת האחריות, תנאי האסירים ישופרו בחלקם, אך יוחמרו בחלקם האחר: תנאי המחייה יהיו טובים יותר בעקבות פינוי המאהלים ובניית מבנה קבע, חצרות הטיולים ישופרו ההיגיינה והתנאים הסניטאריים יהיו טובים יותר וכך גם המזון והקשר עם צוות הסוהרים, מנגד, יהיו חיפושים מדוקדקים יותר, בניסיון לאתר טלפונים ניידים ואמצעי לחימה שונים.

 

בשלב הראשוני של המעבר לאחריות שב"ס, שליש מהצוות יורכב מסוהרי שירות בתי הסוהר ושני שלישים יהיו עדיין חיילים, אשר יוצע להם לשרת בשב"ס כפי שנהוג במשטרה. את הכלא ינהל גונדר-משנה שרון שואן, אשר בעבר שירת בצבא ופיקד על הכלא הצבאי עופר, לפני שנה וחצי עבר לשב"ס ותיפקד כסגן מפקד הכלא הביטחוני נפחה.

 

כלא מגידו הוא הכלא הצבאי הראשון בו כלואים אסירים ביטחוניים, שעובר לאחריות השב"ס. כבר כעת הוחל במגעים להעברת כלא קציעות לידי השב"ס ובעתיד מתוכנן גם כלא עופר לעבור.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
"הלקח נלמד". עזרא
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי אף פי
העימותים בירושלים, אמש
צילום: איי אף פי
צילום: רענן בן צור
מפקד הכלא, גונדר משנה שרון שואן
צילום: רענן בן צור
צילום: רענן בן צור
אסירים ביטחוניים בכלא מגידו
צילום: רענן בן צור
מומלצים