שתף קטע נבחר

"יעלון היה רמטכ"ל הגון יותר ממופז"

כך אומר הבוקר חבר ועדת החוץ והביטחון, יוסי שריד, בעקבות החלטתו של שר הביטחון לא להאריך את כהונת הרמטכ"ל. בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת שררה הסכמה מקיר לקיר על כך שמעשהו של מופז היה "חסר אחריות", רגע לפני ביצוע ההתנתקות. היו"ר שטייניץ: "זה לא סוד שהיו מתחים אישיים". ח"כ שלגי: "מופז פעל משיקולי אגו קטנוניים"

מדוע התקבלה ההחלטה לקצץ את כהונת יעלון? המערכת הפוליטית סערה הבוקר (יום ד') עם היוודע החלטתו של שר הביטחון, שאול מופז, שלא להאריך כנהוג את כהונתו של הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, בשנה נוספת. הצעד החריג עורר תמיהה וגם כעס.

 

את עיקר הביקורת הפנו חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, שאירחו אתמול את הרמטכ"ל - אולם לא שמעו ממנו על הנושא, למרות שקיבל את ההודעה ממופז עוד ביום שני. מרבית חברי הוועדה סבורים כי מדובר בצעד נמהר, שמניעים תמוהים מאחוריו. 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יובל שטייניץ, אישר: "זה לא סוד שהיו מתחים אישיים בין הרמטכ"ל לשר הביטחון, שיכולים היו להשפיע על ההחלטה. אי הארכת הכהונה של הרמטכ"ל היא בעיה ברמה העקרונית, ויש לשנות את החוק שקובע את כהונתו של הרמטכ"ל לשלוש שנים בלבד, שכן החוק לא מתאים לעידן המודרני".

 

שטייניץ הוסיף: "למרות שזאת זכותו של שר הביטחון, אין אני מבין את הסיבות שהובילו להחלטה זו. אני מניח ששר הביטחון יפרט אותן בימים הקרובים בוועדה. למרות שהיו לי מחלוקות קשות עם בוגי, יש בי הערכה רבה אליו, כאחד הרמטכ"לים היותר חושבים ואינטליגנטים בתולדות ישראל".

 

ח"כ דני יתום מהעבודה, לשעבר ראש המוסד ואלוף בצה"ל, טען כי "החלפת הרמטכ"ל וראש השב"כ דקה לפני ההתנתקות הוא מעשה חסר אחריות, חסר מחשבה ולא מוסבר. אני קורא לקיים דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת".

 

ח"כ אבשלום וילן מיחד הוסיף: "זו החלטה שערורייתית. צעד כזה, בשבוע שבו צריכה להתחיל להתבצע ההתנתקות הינו מעשה חסר אחריות שמרחף מעליו ענן כבד של שיקולים שאינם ענייניים. אני קורא לראש הממשלה שלא לקבל את המלצת מופז".

 

ח"כ אילן שלגי משינוי, חבר ועדת החוץ והביטחון, הסכים עם חבריו: "שר הביטחון פוגע בצה"ל ובתוכנית ההתנתקות. הרמטכ"ל מנהיג את צה"ל בהצלחה רבה, עם הישגים מצוינים במאבק בטרור. מופז פועל משיקולי אגו קטנוניים, והתוצאות תהיינה על אחריותו".  

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, הגיב: "זו עוד הוכחה לשלטון העריצות והדיקטטורה שמנהיג שרון. מי שלא הולך בתלם המטורף של ראש

 הממשלה - מפוטר. כך היה בפיטורי השרים וכך דינו של רמטכ"ל מצוין, שכל חטאו היה שאמר אמת והזהיר שההתנתקות תעניק רוח גבית לטרור. חייבים לשים סוף לשלטון העריצות. שתיקת כלבי השמירה של הדמוקרטיה לנוכח דיקטטורת שרון מדאיגה, מקוממת ועולה בדמים רבים".

 

ח"כ אילן ליבוביץ' (שינוי): "לא מובנים לי השיקולים בתקופה כה רגישה להחליף גם את הרמטכ"ל וגם את ראש השב"כ בלי ביקורת ובלי הסבר מקצועי משכנע. צריך לעדכן את ועדת המשנה של חוץ וביטחון ולערוך שימוע של המועמדים, כך שתהיה ביקורת על המינויים".

 

ח"כ יוסי שריד מיחד, ותיק החברים בוועדת החוץ והביטחון, סיכם: "אין ספק שבוגי יעלון היה רמטכ"ל יותר הגון משאול מופז - ואף על פי כן נשלח הביתה בעיתוי מוזר מצד אחד, ומוזר מאוד מצד שני, שמעורר הרבה חששות וחשדות". שריד הביע תקווה שהאלוף גבי אשכנזי יחליף את יעלון, "כדי שהרמטכ"ל הבא יתמנה בנסיבות של הסכמה רחבה ולא בנסיבות של מחלוקת חריפה", כשהכוונה למינויו של האלוף דן חלוץ.

 

תמיכה נוספת ליעלון הגיעה מהתנועה הקיבוצית, שהודיעה כי היא רואה בחומרה את אי הארכת כהונתו. בהודעה שפרסמו הבוקר אמרו מזכירי התנועה הקיבוצית, נתן טל וגברי ברגיל, כי "רב אלוף יעלון, חבר קיבוץ גרופית, פיקד על צה"ל במלחמה הקשה והמסובכת ואל מול מתקפת הטרור תוך גילוי מנהיגות ראויה, מרסנת, ממוקדת וערכית. הוא ראוי להערכת כולנו ולתמיכה בהמשך דרכו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריד. מוזר מצד אחד, מוזר מאוד מצד שני
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: פייר תורג'מן
שטייניץ. מתחים אישיים
צילום: פייר תורג'מן
צילום: שאול גולן
יתום. מעשה חסר אחריות
צילום: שאול גולן
צילום: חיים הורנשטיין
יעלון. לא גילה לחברי הוועדה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים