שתף קטע נבחר

"דפקו את המדינה, אבל לבוגי זה יעשה טוב"

בקיבוץ גרופית, קיבוצו של הרמטכ"ל, מתחו ביקורת על החלטתו של שר הביטחון לא להאריך את כהונתו של יעלון. לטענת חברו הטוב, מאיר רמון, "בעוד שנה נבין איזה מזל רע היה לנו". ומה יעשה הרמטכ"ל היוצא במידה ולא יזכה במשרה ציבורית שהיא? גם לזה יש פיתרון - הרפת, ובה 280 פרות ו-300 עגלים, מחכה לבוגי

האדם הכי פחות אהוד הבוקר (יום ד') בקיבוץ גרופית היה ללא ספק שר הביטחון, שאול מופז. החלטתו של מופז שלא להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, הפכה לשיחת המשק וזכתה לגל של ביקורות מצד החברים, שעוד זוכרים את בוגי של הרפת.

 

"דפקו את המדינה, אבל לבוגי עשו טוב" אמר ל-ynet מאיר רמון, חברו הקרוב של הרמטכ"ל. "בעוד שנה בוגי יבין איזה מזל היה לו, ואנחנו נבין איזה מזל רע היה לנו".

 

רמון, שבמשך שעות עסוק בשיחות עם כלי התקשורת, שרוצים לשמוע על הרמטכ"ל, משועשע מתשומת הלב הציבורית. הוא מקפיד להצטלם עם חולצה של "ערדג", חברה בשותפות הקיבוץ המגדלת דגי דניס בים סוף, ומספר שהספיק לשוחח עם יעלון פעמיים מאז הודיע מופז על החלטתו. "הוא מאוד מאוכזב", אמר. "הוא לא האמין שזו תהיה ההחלטה. לא בגלל הפן האישי, אלא מפני שהוא מרגיש מחוייבות למערכת".

 

קיבוץ גרופית שבערבה הדרומית התאזרח בשנת 1966. הוא ממוקם על גבעה המשקיפה על כביש הערבה ונמצא כ 50 ק"מ צפונית לאילת. יעלון הגיע לקיבוץ שנתיים לאחר מכן, במסגרת גרעין הנח"ל אליו השתייך, וחזר לקיבוץ לאחר שירותו הסדיר. במהלך ימיו בקיבוץ עבד יעלון בגן הירק, הפעיל "שופל", ולבסוף נחת ברפת. "הוא עושה כל מה שאומרים לו" מעיד רמון. "כשהרפת הייתה צו השעה, הוא עבד פה. הכל הוא עושה מצויין, כי הוא פרפקציוניסט וישר כמו סרגל".

 

למרות הקריירה הצבאית, שמרו בוגי ורעייתו עדה על חברותם בקיבוץ. שלושת ילדיהם נולדו בגרופית, ולמשפחה דירה אליה הם מקפידים להגיע פעם בחודשיים. יעלון יושב לארוחת ערב, שוחה בבריכה, משתתף בטקסים השונים ומצביע באסיפות. אפילו משכורתו נכנסת לתקציב המשותף. דבר לא מבדיל בינו לבין שאר חברי הקיבוץ, לבד מגדוד המאבטחים שהולך אחריו לכל מקום.

 

בארבע שנים האחרונות, בעקבות לימודיה של עדה, עברה המשפחה להתגורר בישוב במרכז הארץ. "אני לא בטוח שהם יחזרו לגרופית" מגלה רמון.


לדבריו, "יש לבני הזוג החלטה לפיה עדה בוחרת איפה הם גרים, ובוגי מחליט לגבי העבודה שלו, לכן היא מעולם לא התערבה בבחירה שלו בקריירה צבאית. אני יודע שעדה רוצה לחזור לגרופית, מפני שהם מאמינים בדרך ומאמינים ברעיון. עדה היא בעלת תואר בספרות ובמחשבת ישראל ועובדת כמורה לילדים שנפלטו ממסגרות חינוכיות רגילות. יש לה פה מקום במערכת החינוך האזורית. וגם אם בוגי יקבל משרה ציבורית, הוא יוכל להמשיך ולהתגורר בגרופית".

 

ומה יקרה אם יעלון לא יזכה למשרה ציבורית כלשהי? לדברי רמון, מרכז ענף הרפת בעשרים השנים האחרונות, גם לבעייה זו יש פתרון. "אני אשמח אם בוגי יחליף אותי", אמר. במקרה זה יחכו לרמטכ"ל הפורש מגפי גומי, 280 פרות חולבות ו–300 עגלים לפיטום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שיה אגוזי
מחכה לבוגי. רמון
צילום: שיה אגוזי
צילום: איי פי
בדרך לרפת? יעלון
צילום: איי פי
מומלצים