שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תנועת הצחוק העולמית של ד"ר קטאריה

  שבת. שעות הבוקר המוקדמות בגני לוקסמבורג בפריז. האוויר צונן וצלול. בזמן כזה, הייתם מצפים לראות כמה פריזאים בודדים חוצים את הפארק, או מאהב נטוש רכון על ספסל. בוודאי שלא תצפו לחבורת נשים סמוקות פנים, ששואגות בקולי קולות. ובכל זאת, הנה הן כאן, מתפתלות מצחוק במשך שעה תמימה.

   

  - אז מה הבדיחה?

   

  בעצם, אין כאן שום בדיחה. הנשים בפארק הן חברות ב"קלאב דה ריר" ("מועדון הצחוק"), ומשלמות דמי חבר שבועיים בסך שלושה יורו עבור הזכות לשלב צחוק ויוגה לתרגול מהנה.

   

  מלאני דאדוי (28), ספרנית, מנסה להשתלט על העליצות שלה כדי להסביר ש"השיתוף בשחרור, הביטוי של הנאה בחברת אנשים אחרים, גורמים לנו להתעלות אמיתית". המועדון הפריזאי הוא אחד מכ-1,800 ברחבי העולם, מפינלנד ועד לפיליפינים, המהווים חלק מתנועה שהחלה בהודו ביוזמתו של ד"ר מדאן קטאריה. אחרי שקרא ב-1955 על התועלת הרפואית הגלומה בצחוק בריא, אירגן קטאריה מועדון צחוק בבומביי. אחרי שבוע אחד של קריאת בדיחות קצרות, שנועדו לעורר את המשתתפים לצחוק, הוא שילב במפגשים יוגה, ועודד את האנשים לצחוק, סתם כך, ללא גירוי. הנוסחה שלו הוכיחה עצמה כמדבקת. בכל שנה, ביום ראשון הראשון של חודש מאי, מתאספים עשרת-אלפים דנים בקופנהגן, כדי לחגוג את "יום הצחוק העולמי", עוד יוזמה של קטאריה. אחד האנשים המצחיקים ביותר בעולם, השחקן הבריטי ג'ון קליז, היה המום אחרי השתתפות בפגישה של המועדון. "זאת התנועה לדמוקרטיה", אמר.

   

  התועלת הפיזיולוגית והפסיכולוגית של הצחוק הן נושא למחקרים מדעיים, אבל קטאריה (45), שהיה רופא מן השורה לפני שלקח על עצמו את פרוייקט הצחוק, מעדיף להשתמש בהסברים אינטואיטיביים: "אנחנו לא צריכים רופאים שיגידו לנו שזה טוב בשבילנו. אנחנו יודעים את זה".

   

  פרנסואז רוס, שעומדת בראש "מועדון הצחוק" הפריזאי, לוקחת את הצחוק ברצינות. "אנחנו מנסים להוציא את הילד החבוי בכל אחד מאיתנו ולפזר קצת שמחה", היא אומרת. אבל בצרפת, הגברים נוטים פחות לחשוף את הילד שבתוכם ולעיתים נדירות מצטרפים לקבוצה. "גברים עברו התניה, שגורמת להם לא להפגין כל כך הרבה רגשות", טוענת דאדוי. "מעט מאוד גברים באים למועדוני הצחוק האלה, וזה חבל".

   

  ומה אם המשתתפים לא חשים צורך לצחוק? קטאריה אומר שאין שום בעיה לזייף צחוק. "הגוף לא מזהה את ההבדל", הוא טוען. במועדון שלו, שבו אין צורך לשלם דמי חבר, המדריכים מעוררים את המשתתפים לצחוק במזמורי "הו הו, הא הא הא", או ב"צחוק האריה", שכולל הושטת הלשון החוצה ונפנוף בכפות הידים ליד האוזניים. "הצחוק לא יכול לפתור את הבעיות שלכם", אומר הגורו של הצחוק, "אבל הוא יכול להמיס אותן". וכאן, למרות שהבדיחה לא משהו, הוא מניף ראשו לאחור ופורץ בצחוק מתגלגל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים