שתף קטע נבחר

הפצ"ר בכנסת: הריסת בתים לא היתה אפקטיבית

הפרקליט הצבאי הראשי הסביר בוועדת חוקה של הכנסת, כי אמנם הריסת הבתים היתה בעייתית גם מבחינה משפטית, אך נפסקה כיוון שלא היתה יעילה בלחימה בטרור. במהלך הדיון פרץ עימות בין נדיה מטר מ"נשים בירוק" לחברת הכנסת זהבה גלאון מ"יחד", בעקבות מפגש בין ארגוני נשים הפועלים בשטחים

"הסיבה העיקרית להפסקת הריסת בתי מחבלים נבעה מחוסר אפקטיביות של ההריסה". כך הודה בצהריים (יום ג') הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, בפני ועדת החוקה של הכנסת.

 

הוועדה התכנסה לקבל דיווח של הפרקליט הצבאי הראשי בעניין שמירה על זכויות אדם במסגרת לוחמה בטרור. מנדלבליט הסביר כי "נושא הריסת הבתים לצורך הרתעה בעייתי ביותר מבחינה משפטית".

 

לדבריו, ההחלטה שקיבלו הרמטכ"ל ושר הביטחון, להפסיק את הריסות הבתים יצאה אל הפועל. "בחודש האחרון אין בכלל הריסות בתים, גם כאשר מדובר בצרכים מבצעיים", הסביר. 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמר בדיון: "ההצלחה של צה"ל בלחימה בטרור נמדדת בכך שישחרר את האוכלוסיה של מדינת ישראל מאימה יום יומית. אין לנו רצון להחליש את צה"ל, אבל יש לבצע ביקורת שוטפת ולהצביע על חריגות".

 

בפני הוועדה הופיעו מצד אחד נשות "מחסום watch" ומנגד "נשים בירוק", ארגוני נשים שפועלים בשטחים, שהגיבו אף הן למציאות המשפטית ביהודה ושומרון. עד מהרה התפתח עימות מילולי חריף בין הצדדים.

 

ח"כ זהבה גלאון (יחד) האשימה: "הוועדה הפכה לזירת השתלחות ביריונית חסרת רסן. 'נשים בירוק' יורקות ומכות את נשות watch ונהנות מגיבוי ממשלתי".

 

נדיה מטר, מראשי "נשים בירוק" קראה לעברה: "שקרנית", וגלאון השיבה: "אני מבקשת שהיא תעוף מכאן. היא לא יכולה להגיד לי דבר כזה". יו"ר הוועדה, איתן, הצליח לבסוף להרגיע את הרוחות. 

 

הנתונים: 672 תיקי חקירה

 

מנדלבילט מסר לוועדה את נתוני חקירות וכתבי האישום שהוגשו מספטמבר 2000 ועד היום: 195 חקירות המשטרה הצבאית החוקרת עסקו בעבירות רכוש, 235 בעבירות אלימות, 104 חקירות עסקו באירועי ירי, ו-138 עסקו בנושאים אחרים. בסך הכל נפתחו 672 תיקי חקירה.

 

35 כתבי אישום הוגשו בעוון עבירות רכוש, 28 בעוון עבירות אלימות, 28 בעוון אירועי ירי, ו-13 כתבי אישום עסקו בנושאים אחרים לרבות שוחד. בסך הכל הוגשו 104 כתבי אישום.

 

הרשעות: עד כה הורשעו 73 חיילים, 67 מתוכם נידונו לעונשי מאסר בפועל. בביצוע עבירות כלפי פלסטינים הורשעו בעבירות רכוש 32 חיילים, בעבירות אחרות 22 חיילים, באירועי ירי ששה חיילים, ובעבירות אחרות, כולל עבירות שוחד הורשעו 12 חיילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מנדלבליט. לא אפקטיבי
צילום: דובר צה"ל
צילום: גיל יוחנן
מטר. את שקרנית
צילום: גיל יוחנן
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. שהיא תעוף מכאן
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים