שתף קטע נבחר

"הממשלה הכריזה מלחמה נגד הקב"ה"

אלפים הגיעו לכנס הימין הקיצוני, שהתארגן בתוך ימים בתגובה לחתימה על צווי הפינוי. הכנס, שבו הושווה שרון לסלובודן מילושביץ, החל ב"קריעה" של אבלות, שביצע אחד מדייני בית הדין הרבני בחיפה. לבאי הכנס חולק סטיקר: "שרון מביא עלינו שואה" ובמנשר אחר נאמר: "בהתנחלויות יש יותר נשק מבמרד גטו ורשה". פסק הלכה שהופץ: "הנותן יד לפינוי - עובר עבירה של ייהרג ובל יעבור"

מפגן כוח: אלפים הגיעו אמש (יום ה') לכינוס ארגוני הימין שהתקיים בבנייני האומה בירושלים, במה שהפך עד מהרה למפגן עוצמה של הימין הקיצוני. בכנס נשמעו אמירות קשות כנגד ההמשלה והעומד בראשה, קריאות לסרבנות, ושוב - שימוש בשואה ובסמליה. לבאי הכינוס חולק סטיקר עליו הכיתוב: "אריק שרון, אתה מביא עלינו שואה!", ובמנשר שחולק הבטיחו כותביו: "בכל אחת מההתנחלויות יש יותר נשק מבמרד גטו ורשה".

 

בתגובה להחלטת הממשלה ולחתימת ראש הממשלה ושר הביטחון על צווי הפינוי לתושבי גוש קטיף בצפון השומרון, התארגנו בתוך ימים ספורים גורמים בימין הקיצוני והחליטו לכנס את הפעילים למאבק בתוכנית ההתנתקות. גורם בימין הקיצוני העריך כי הנוכחים בכנס הם "הגרעין הקשה ביותר של המאבק".

 

הכנס נפתח באמירת פרקי תהילים ובתפילה נגד תוכנית ההתנתקות. לאחר מכן, הרב גדליה אקסלרוד, דיין בבית הדין הרבני בחיפה, קרע קריעה לאות אבל וחורבן. אקסלרוד אמר: "התאספנו הערב לעצרת התעוררות, לתשובה, לתיקון המעשים במחאה כנגד הגזרות הנוראות שמאיימות על הישוב היהודי בארץ ובעולם".

 

במהלך הכנס חולק מנשר ובו נקראו המתנחלים שלא למסור את נשקם: "למרות הניסיונות הנעשים מגבוה להחרים ולהגביל את כמויות הנשק והתחמושת שבידי היישובים, עדיין יש בכל אחד מהישובים יותר נשק, תחמושת ואנשים מאומנים מאשר היו בידי גיבורי מרד גטו ורשה. במובן ההיסטורי אפשר לומר שגבורתם של הללו היא שהעמידה משאבים אלה בידינו, ויהיה זה בלתי מוסרי לזרוק את המשאבים האלה מתוך שיתוק הנפש, בשעה שגורל המדינה מונח על כף המאזניים. חשיפת ההכנות הסמויות לגירוש תקטין את התמיכה הפוליטית בנטישת יש"ע ותבטל את גורם ההפתעה. אם ננקוט צעדי מנע יעילים, נוכל לנטרל את איום הפינוי".

 

הרב אקסלרוד תקף את רבני הציונות הדתית שנותנים הכשרה לתוכנית ההתנתקות, ברומזו לדבריו של הרב שלמה אבינר, שקרא שלא להתנגד לפינוי בכוח. לאחר הקריעה התיישבו באי הכנס על הרצפה, והרבנים עטו על עצמם שקים לאות אבל. חלק מהמתכנסים תקעו בשופרות ואמרו תפילת "שמע ישראל".

 

"אם שרון יבצע - מקומו ליד מילושביץ"

 

איש הימין אליקים העצני אמר מעל הבימה בהתייחסו לתוכנית ההתנתקות: "בעולם מגדירים את זה פשע מלחמה ופשע נגד האנושות. על הפשע הזה יושב על שולחן הנאשמים סלובודן מילושביץ. אם שרון יעשה ביהודים את תוכניתו אז מקומו ליד מילושביץ.

 

"את המעשה הזה מטילים על הצבא היהודי ונראה כאילו השטן מרקד בתוכנו וגורם לנו לצאת מדעתנו", הוסיף. "שום ממשלה בישראל לא מסוגלת לחלץ אותנו ממלכודת המוות הזאת אלא רק העם עצמו. אתם יותר חזקים ממשלת ישראל, אתם לא חייבים כלום לאמריקנים, לא חייבים לאומות העולם ולערבים. אנחנו חופשיים. אנחנו צריכים להגיד לבוש: שרון רוצה, ממשלת הבובות רוצה אבל הוא לא יכול. אנחנו לא ניתן לו וזה גם בניגוד למצוות הדמוקרטיה".

 

מי שהיה מפקדו של שרון ביום הכיפורים, אלוף משנה (מיל') גדעון אלטשולר, קרא במהלך הכינוס לסרב פקודה. הוא ציין כי הוא אומר את הדברים בלב כבד אך "היום אנו נמצאים ערב שואה". פעיל הימין הקיצוני ויו"ר מפלגת חזית יהודית לאומית, ברוך מרזל, חזר במהלך הכנס שוב ושוב על המשפט: "נמסור את נפשנו".

 

הרב דב ליאור, יו"ר ועד רבני יש"ע ורבה של קריית ארבע, עלה אל הבמה ואמר: "באתי להביע כאב וצער על - חלילה - חורבן ארץ ישראל, הגליית יהודים ומי יודע מה יהיה בסוף". עוד הוסיף: "אנחנו נמצאים במצב בו קיימת חולשה גדולה ברבדים מסויימים בעמנו, אבל לציבור פה אכפת והוא יבלום את ההידרדרות. תמיד היו בעם ישראל ירידות, אבל החלוצים האמיתיים הובילו את חוט השדרה של עם ישראל".

 

רבה של יצהר, דוד דודקביץ', אמר: "כשיש אנשים חלשים, שחזונם מתבלבל עם טובות הנאה פרטיות, הם מוכנים בהתחלה לפגוע בתורת ישראל ולהפוך אותם לזהב וכסף ולאחר מכן מוכנים אותם אנשים חוטאים ומחטיאים אפילו לשלוח יד באחיהם.

 

"שופכים את דמו של הציבור הזה. מנסים להגלות אותו, לשים אותו במעצר אבל אנחנו שמבטאים אחדות גדולה במחנה נעמוד יחד בפרץ". דודקביץ' קרא לנוכחים לצאת החוצה ולפעול, לעמוד בערים ולהפגין בצמתים, לבוא להתגורר ביישובים ביהודה, שומרון וגוש קטיף ולהשתתף בהסברה. "המאבק הוא על התורה, העם והארץ. לא נשב בצד בשעה גורלית זאת", אמר הרב דודקביץ'.

 

פסק הלכה: חובה לסרב

 

בכנס חולק פסק הלכה ובו נכתב בין היתר: "אסור באיסור חמור לשתף פעולה עם הממשלה בעניין תוכנית ההתנתקות, וכל מי שנותן יד לזה מבחינה פוליטית או מעשית הוא נושא באחריות ושותף לשפיכות דמים.

צילום: חיים צח

 

"חייל או שוטר שנצטוו להשתתף בפעולת הגירוש במישרין או בעקיפין חייבים לסרב לפקודה הנפשעת. וזאת גם אם יפוטרו מעבודתם בשל כך. כיוון שמדובר בעניין של פיקוח נפש, שהוא אחד מ-ג' העבירות החמורות שנצטווינו עליהן 'ייהרג ובל יעבור'", נכתב.

 

עוד נכתב: "מאחר שהממשלה הנוכחית גורמת בפעולותיה סכנת נפשות למיליוני יהודים, זאת 'בארץ אשר עיני השם אלוקיך בא מראשית השנה ועד אחרית שנה'. ומאחר שהממשלה מתכוננת לגרש בכוח הזרוע אלפי יהודים מבתיהם, ולמסור את ביתם ונחלתם לרוצחים... 'הממשלה הכריזה בזאת מלחמה גלויה נגד הקדוש ברוך הוא ותורתו' ובמעשיה יש חילול השם שאין כמוהו – על כן על פי דין תורתנו הקדושה אין לממשלה כל זכות קיום והיא חייבת להתבטל מייד ממש.

 

"לאור המצב החמור והנורא מחויבים כל אחד מבני ובנות ישראל לעשות כל שביכולתם למחות כנגד צעדי הממשלה, בדרכים הכי תקיפות והמותרות על פי החוק. על כל החרדים לדבר השם לצאת לצמתים ולחלק חומר הסברה שיינתן על ידי המטה. בגוש קטיף, בצפון השומרון וברחבי הארץ".

 

לכינוס הגיעו רבנים רבים ופנים מוכרות אחרות, בהן גם החייל יוסי פילנט, שקרא בעת פינוי קרוואנים ביצהר לחיילים לבוא ולסרב פקודה. עניינו הגיע אף לבג"ץ. פילנט היה אחד ממקבלי תעודות ההוקרה על סרבנותו.

 

בין הגופים בכינוס: הפלג המשיחי של חב"ד, מטות ערים, מטות ארגוני הימין הקיצוני, אנשי הגבעות, אנשי המאחזים, "מטות אלטרנטיבה" מצפון השומרון ומגוש קטיף וכן רבנים.

  

הכנס שודר בו זמנית גם בניו-יורק, פריז ולונדון. בשבועות הקרובים יתקיימו כינוסים נוספים בצפון השומרון ובגוש קטיף.

 

קריאה למזוז: בחן את ההתבטאויות

 

ח"כ אבשלום וילן קרא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לבחון את הדברים שהושמעו בבנייני האומה על ידי הרבנים והפלג המשיחי. לדבריו, יש לברר "האם דברי ההבל אין בהם כדי להוות עבירה של הסתה והמרדה".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, פנה אף הוא לשרת המשפטים, ציפי לבני, בבקשה דחופה להדיח את הרב גדליה אקסלרוד מתפקידו כדיין בבית הדין הרבני בחיפה בעקבות השתתפותו בכנס. "מקומם של רבני יש"ע המסיתים נגד שרון הוא בבית הסוהר ולא בבית המדרש", אמר אופנהיימר.


פורסם לראשונה 24/02/2005 20:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הכנס. שרון הושווה למילושביץ
צילום: חיים צח
צילום: ערוץ 2
הסטיקר
צילום: ערוץ 2
צילום: איי אף פי
מחאת הימין (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים