שתף קטע נבחר

קנדה: מכחיש השואה זונדל יגורש לגרמניה

בית משפט פדרלי בקנדה החליט על גירושו של זונדל, מכחיש השואה הידוע לשימצה. "מדובר באדם המהווה סיכון ביטחוני, לא רק לקנדה, אלא לקהילה הבינלאומית כולה", קבע השופט. היום מסרה גרמניה בתגובה כי הוא ייעצר מייד כשיגיע למדינה ויועמד לדין בגין הפרת החוק נגד הכחשת השואה. עורך דינו אמר כי בכוונתו לערער

מכחיש השואה, ארנסט זונדל, יגורש מקנדה לארץ מולדתו – גרמניה. כך קבע השבוע בית משפט בקנדה. רשויות גרמניה אמרו הערב (ו') בתגובה כי בכוונתם לעצור את זונדל כשיגיע לגרמניה בגין הפרה של חוקי המדינה נגד הכחשת שואה ונגד שנאה.

 

פסיקת בית המשפט הפדרלי בקנדה התקבלה בתום מאבק משפטי ממושך. השופט קבע כי יש לגרש את זונדל כיוון שדעותיו הגזעניות מהוות איום על ביטחונה הלאומי של קנדה, ולא רק עליה. לדבריו, "פעילותו אינה מהווה איום רק על קנדה, אלא על הקהילה הבינלאומית כולה".

 

זונדל, בן ה-65, שהה בקנדה במשך ארבעה עשורים, כאשר בשנתיים האחרונות הוא הוחזק במאסר מבודד בכלא בטורונטו. בשלב מסוים שהה זונדל בארה"ב וניסה לקבל שם אזרחות, אך גם משם גורש. במשך שנים רבות הוא טען שהשואה מעולם לא התקיימה, ושהיהודים השתמשו באכזריות "לכאורה" כאמצעי לסחוט כספים מממשלת גרמניה.

 

גורם רשמי בגרמניה מסר בעילום שם כי זונדל יועמד לדין בגין הפרת החוק, ובין היתר ייבדק האם הוא אחראי לאתר אינטרנט הנושא את שמו המכיל דברי הסתה. "זה בוודאי ייקח זמן מה לבדוק את כל החשדות", אמר הגורם. יצויין כי הכחשת השואה היא עבירה פלילית בגרמניה, שעונשה קנסות ומאסר.

 

עורך דינו של זונדל, פטר לינדסיי, אמר כי גירושו של מרשו לא ייערך בשבוע או השבועיים הקרובים. "יש בידיי התחייבות כתובה שיזהירו אותנו לפני הגירוש, כדי שנוכל לפנות לבית המשפט ולערער", אמר עו"ד לינדסיי.

 

לדבריו, "למען ההגינות יש לחכות להכרעת בית המשפט העליון האם פסיקת השופט אינה מוטה, והאם ההליך החשאי שננקט נגדו והביא למעצרו מסיבות ביטחוניות אינו סותר את החוקה". 

 

הליגה נגד השמצה בירכה על החלטת בית המשפט לגרש את זונדל. "הוא לא יכול להתחמק יותר מעברו", אמר יו"ר הארגון אברהם פוקסמן, "בית המשפט הקנדי צדק בקביעתו כי זונדל אינו פציפיסט, אלא איום על החברה, אשר ניצל את המערכת בציניות והפיץ מסרים אנטישמיים".

 

"אנו מקווים שממשלת קנדה תפעל במהירות לגרשו בחזרה לגרמניה, שם ממתינות לו הרשויות", אמר פוקסמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכחיש השואה יגורש
צילום: איי פי
מומלצים