שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

ארבעה נרצחו בפיגוע בטיילת של תל-אביב

מחבל מתאבד פוצץ את עצמו בכניסה למועדון הסטייג' בטיילת של תל-אביב - וסיים את עידן ההודנה. ארבעה מבאי המועדון נהרגו, אשה ו-3 גברים, וכ-50 נפצעו. מפכ"ל המשטרה: "לצערנו, אנחנו חוזרים למראות שהיו נחלת העבר". המחבל הוא צעיר בן 21 מכפר באזור טול כרם. ההערכה: חיזבאללה עומד מאחורי הוצאת הפיגוע. שר הביטחון, שאול מופז, כינס התייעצות ביטחונית מיוחדת

הטרור חזר לרחובות תל-אביב, עידן ההודנה בסימן שאלה: בסביבות השעה 23:20 אמש (ו') התפוצץ מחבל מתאבד ליד מועדון הסטייג' הסמוך לבית האופרה בפינת הרחובות הרברט סמואל ויונה הנביא. בעקבות כך, הועלתה הכוננות הביטחונית בכל רחבי הארץ.

 

ארבעה בני אדם נרצחו בפיגוע, שלושה גברים בני 40,37 ו-28 ואשה בת 27. ההרוגים ששמם הותר לפרסום הם:

 

  • יצחק (איציק) בוזגלו, בן 40 ממושב משמר הירדן
  • יעל אורבך, בת 28 מרחובות
  • אריה (אריק) נגר, בן 37 מכפר-סבא
  • רונן ראובנוב, בן 30 מתל-אביב

 

שמותיהם של יתר ההרוגים יפורסמו בהמשך היום, לאחר יידוע משפחותיהם. במכון הפתולוגי באבו כביר זוהו בוודאות כל ארבע הגופות. על פי ההערכה, כולם עמדו במעגל הקרוב ביותר למחבל המתאבד וספגו רסיסים ומסמרים שחדרו לאיברים חיוניים בגופם. על פי פרופ' יהודה היס, הפתולוג הראשי במכון, כל הארבעה נהרגו במקום ולא היתה כל אפשרות להצילם.

 

יותר מ-50 נפגעים פונו לבתי החולים איכילוב, תל השומר, וולפסון ובילינסון. 34 פצועים נותרו הבוקר בבתי החולים, מצבו של אחד מהם הוגדר אנוש. שני פצועים נוספים מאושפזים במצב קשה, ששה במצב בינוני, שניים במצב קל עד בינוני והיתר במצב קל.


המשטרה חיפשה אחר חשוד שני, שנמלט מהמקום, לפי עדויות. במשטרה הדגישו כי אין אימות למידע זה, וכי הכוננות הגבוהה תישמר לפי שעה. ההערכה היא כי ארגון החיזבאללה מימן והוציא לפועל את הפיגוע. המחבל המתאבד היה עבדאללה בדראן, בן 21 מהכפר דיר אל-ע'סון, צפונית לטול כרם. צה"ל פעל בכפר ועצר מספר חשודים. לטענת הפלסטינים, בין העצורים נמצאים גם שני אחיו של בדראן והאימאם המקומי.

 

 

כוחות הצלה רבים הוזעקו אמש לטיילת בת"א והחלו לטפל בנפגעים ולפנותם לבתי החולים. סגן מנהל איכילוב, ד"ר אבי הסנר, מסר כי "הפצועים סובלים מפגיעות הדף האופייניות לפיגוע. אין ביניהם ילדים. הפצועים הצעירים ביותר הם בשנות ה-20 לחייהם, אך ישנם גם פצועים מבוגרים".

 

מנהל המחלקה לרפואה דחופה באיכילוב, ד"ר פיני הלפרין, אמר כי המטען הכיל כדוריות מתכת בגדלים שונים שגרמו לפגיעות קשות, כולל פגיעות הדף דומות מאוד לפיגוע בדולפינריום.

 


זירת הפיגוע בתל-אביב (צילום: איי.אף.פי)

 

מפקד משטרת מרחב ירקון, תת-ניצב אהרון עזרא, סיפר על הפיגוע: "שני חשודים הגיעו לכיוון כניסת המועדון. המאבטח חשד בהם ואז החל ללכת אחריהם. כשהבחין אחד מהם שהמאבטח רודף אחריו, הוא התפוצץ, וחברו נמלט". ראש אגף המבצעים של המשטרה הורה להעלות את רמת הכוננות בכל המחוזות ברחבי הארץ.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, אמר כי "לא היו התרעות או ידיעות לפיגוע באזור הזה. הקבוצה המתינה בפתח המועדון לכניסה. תוך כדי ביצוע הבדיקות, ובמהלך הבדיקות, הגיע אותו מחבל והתפוצץ. המטען היה צמוד אליו, אין לנו עדיין ודאות אם היה על גופו או על תיק.

 

"לצערנו אנחנו חוזרים למראות שהיו נחלת העבר. פיגוע כאן בלב תל-אביב, שביצע מפגע מתאבד. יש עדויות כביכול על אדם נוסף שנראה במקום. כוחות המשטרה סורקים, אין לנו ודאות שאכן מדובר באדם נוסף. אנחנו מבצעים את כל הפעולות הנדרשות כדי להפריך או לאשש את הידיעה".

  

המשטרה העלתה מסוק לאוויר כדי לאתר חשוד, שאותו זיהו עדי ראייה עם המחבל המתאבד. כוחות רבים סרקו את כל אזור תל-אביב והוצבו מחסומים בתחומי העיר. במקביל ניסו השוטרים לאתר את המסיעים של המחבל.

 

הגיע עם בני כיתתו מניו-יורק ונפצע בפיגוע

 

פצועי הפיגוע פונו לבתי החולים באזור המרכז. אריה ששון, בן 17 מניו-יורק, שהגיע לארץ לביקור בן חודשיים עם בני כיתתו, הובהל למרכז הרפואי שיבא, לאחר שנפגע מהלם: "הייתי בחנות סמוך למקום הפיצוץ. היה הרבה מאוד דם, אף אחד לא עזר לפצועים, כי פחדו שתהיה עוד פצצה. רצתי לחברים שלי לים, הגענו לפה עם הכיתה שלי לחודשיים והיה לנו סוף שבוע חופשי, רק רצינו לטייל קצת". עוד שני פצועים אמריקנים פונו לבית החולים הזה.

 

דוד פרדס, מנהל המטבח במועדון הסטייג' סיפר ל-ynet: "הייתי במטבח. עדיין לא נכנסו אנשים למועדון. היו אמורים להגיע 400 איש לערב קריוקי וסטנד-אפ, אך למרבה המזל, המקום לא נפתח. אחרי ששמעתי את הפיצוץ העז, ראיתי שהכל מלא עשן, והשומר מכוסה בדם. ניסינו לפנות כמה אנשים שיכולנו".

 

ינון כהן, די ג'יי במועדון, סיפר שהפיצוץ אירע מתחת למועדון, "כשהיינו בהכנות להופעה, מאבטח עלה פצוע שותת דם לקומה השנייה של המועדון. רצנו אחריו למטה. מסביב היו פצועים וגם מכוניות שנפגעו, זגוגיות מנופצות. יש לי ניסיון רפואי מהצבא, וביצעתי החייאות באנשים עד שהגיעו כוחות מד"א. זה נורא ששוב פיגוע מפר הופעת ערב שבת בתל-אביב".

 

ראובן, בעל פיצוציה הסמוך למקום הפיגוע, שחזר: "בדיוק מכרתי למישהו מוצר כלשהו. פתאום נשמע פיצוץ עז שהחריד את כל המקום. כל המוצרים נפלו מהמדפים וחשבתי שכל הבניין מתמוטט. לפתע התחילו להגיע לכיווננו פצועים מדממים. נתנו להם מים וניסינו לעזור להם עד שהגיעו כוחות הביטחון". 

 

מופז: ישראל רואה את הפיגוע בחומרה

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, עודכן על הפיגוע בחוות השקמים, ולפי שעה לא מסר תגובה רשמית. בערב יכנס שר הביטחון, שאול מופז, הערכת מצב מיוחדת עם צמרת המערכת הביטחונית.

 

שרון שוחח בטלפון עם ראש השב"כ ועם שר הביטחון ודן עמם בצעדים שישראל נדרשת לנקוט בעקבות הפיגוע. בלשכת שרון אמרו כי "הניסיון להגיע להסדר עם ארגוני הטרור נכשל ומוכיח את טענת ישראל לפיה התנאי להתקדמות במגעים עם הרשות הוא ביצוע מלא של התנאים על-פי מפת הדרכים. לא יכולות להיות פשרות עם טרוריסטים בנושא השמירה על ביטחון אזרחי ישראל".

  

שר הביטחון, שאול מופז, אמר: "ישראל רואה בחומרה רבה את הפיגוע בתל-אביב ותנקוט בכל האמצעים הדרושים להגן על ביטחון אזרחי ישראל".

  

ח"כ אהוד יתום (הליכוד) הגיב: "למרות מאמצי ישראל והמחוות הנדיבות לפלסטינים, פני ארגוני טרור להמשך מסע הרצח. עלינו להבהיר לאבו-מאזן כי לא נסתפק במעשים למראית עין בלבד, ויש לתבוע ממנו לפרק את תשתיות הטרור לאלתר".

 

בשנת 2004 אירעו 14 פיגועי התאבדות שבהם נרצחו 55 ישראלים. 116 פיגועים סוכלו. הפיגועים שבהם חברו מספר אירגונים גרמו ל-26 נרצחים (48%), פיגועי החמאס הביאו ל-16 הרוגים (29%), ויתר ההרוגים נרשמו בפיגועים של הפתח והחזית העממית.


פורסם לראשונה 25/02/2005 23:30

 

בהכנת הידיעה סייעו מירי חסון, חנן גרינברג, אפרת וייס, עופר מאיר, ורד לוביץ', מורן זליקוביץ' ודורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עשרות נפגעים בפיגוע
צילום: איי אף פי
צילום: עופר עמרם
הרס רב
צילום: עופר עמרם
צילום: איי אף פי
אותם מראות קשים
צילום: איי אף פי
מומלצים