שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גונן שגב הודה: ניסיתי להבריח אקסטזי
  השר לשעבר הודה בעסקת טיעון כי ניסה להבריח לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי, זייף דרכון דיפלומטי והשתמש בו בשתי הזדמנויות שונות. הפרקליטות תבקש מבית המשפט לגזור עליו חמש שנות מאסר וקנס של 27.5 אלף דולר, שיחולטו לטובת הקרן למלחמה בסמים. עורך דינו: "זו היתה החלטה קשה מאוד של גונן, לדעתי מסיבות צודקות ומובנות. הוא נלכד במערכת נסיבתית משפטית כזו, שנאלצנו לקבל החלטה"

  מודה בהברחה: 10 חודשים לאחר שנתפס בשדה התעופה באמסטרדם כשהוא נושא דרכון דיפלומטי מזוייף הודה היום (א') השר לשעבר, גונן שגב, בעסקת טיעון בעבירות של ניסיון לייבא לישראל 32,000 כדורי אקסטזי, זיוף הדרכון הדיפלומטי ושימוש בו בשתי הזדמנויות שונות. הפרקליטות תבקש מבית המשפט לגזור עליו חמש שנות מאסר וקנס של 27.5 אלף דולר, שיחולטו לטובת הקרן למלחמה בסמים. 

   

  למרות שהכחיש כל הזמן את ביצוע המעשים סירב שגב להגיב על ההודאה. עורך דינו, ציון אמיר, הסביר: "ניהלנו בימים האחרונים מו"מ, זו היתה החלטה קשה מאוד של גונן, לדעתי מסיבות צודקות ומובנות. בסופו של דבר הגענו להסדר. במשך שנה התלהמו נגד שגב בצורה נוראית ואיומה, ונאמרו דברים שקשה לקבל. אבל יש מציאות משפטית מסוימת שהביאה אותנו להסדר. הוא נלכד במערכת נסיבתית משפטית כזו שנאלצנו לקבל החלטה".

   

  אחת הסיבות שהביאו לחתימת ההסכם בין שגב לפרקליטות היא עלות המשפט אשר היתה אמורה להגיע עד ל-50,000 דולר רק בעלות הבאת עדים לישראל. 

   

  שגב "נשבר" והודה לאחר ששותפו לכתב האישום, אריאל פרידמן, הודה בפרשה ומשה ורנר שהואשם אף הוא בפרשה שם קץ לחייו במהלך מעצרו.

   

  השר לשעבר הודה והורשע בעבירות של ניסיון לייבא סמים מסוכנים, החזקת סמים מסוכנים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות ושימוש בו, וכן בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

   

  על פי כתב האישום המתוקן, שגב, שכיהן כשר האנרגיה והתשתיות מינואר 95' ועד יוני 96' החזיק בדרכונו הדיפלומטי גם לאחר פקיעת תוקפו, וזייף את תוקפו עד שנת 2006.

   

  שגב השתמש בדרכון בשתי הזדמנויות. במקרה אחד כאשר אנשי רשויות שדה התעופה בסחיפול, הולנד, ביקשו לערוך עליו חיפוש בעקבות מידע מוקדם שקיבלו. אז מנע שגב את החיפוש על גופו כשהוא משתמש בדרכון המזוייף.

   

  כמו כן, בשנת 2004 קשר שגב יחד עם משה ורנר ואריאל פרידמן קשר לייבא סמים לישראל ובתאריך 8.4.2004 יצא להולנד והתכוון לחזור לישראל עוד באותו היום. שגב נתפס בשדה התעופה כשהוא נושא את הדרכון המזוייף. יום לאחר מכן עלה שגב על המטוס לישראל. יומיים לאחר מכן שוב חזר לאמסטרדם ובמהלך שהייתו במלון הילטון בשדה התעופה העביר אליו ורנר למעלה מששה ק"ג כדורי אקסטזי, שהם 32,000 כדורים, מוסתרים באריזות שונות, שקיות, קופסאות, גלילים ואריזות של m&m.

   

  כשהגיע לשדה התעופה בניסיון להבריח את הסמים לישראל, הוא זוהה על ידי אחד השוטרים מהאירוע שהתרחש שלושה ימים קודם לכן, ולכן החליט שגב לאחסן את הסמים בתא בשדה התעופה. כשביקש לעלות לטיסה לישראל והתבקש לפתוח את התיקים שנשא, סירב בטענה כי הוא דיפלומט. לאחר שהמריא לישראל פתחו הרשויות בסחיפול את תא האחסון בו החביא את הסמים.

   

  שגב הודה והורשע כי קשר קשר לייבא סמים מסוכנים וזייף את הדרכון בנסיבות מחמירות ובדרך זו מנע את החיפוש בכליו.

   

  הודאתו של שגב באה לאחר שסירב לעשות כן במהלך החודשים האחרונים בהם התנהל המשפט. הוא אף סרב לנהל מגגעים לעסקת טיעון, ואמר שוב ושוב כי הוא חף מפשע. לדיונים במשפטו הגיעו עדים מהולנד אשר סיפרו כיצד נתפס בשדה התעופה.

   

  ב-16 במרס יתקיים שלב הטיעונים לעונש במשפט, בו תבקש הפרקליטות לגזור עליו עונש של 5 שנות מאסר בפועל. כמו כן הוא ישלם קנס של 27,500 אלף דולר אשר יחולטו לטובת הקרן למלחמה בסמים.  

   

  ההרשעה של פרידמן

   

  עו"ד אריאל פרידמן, שהואשם יחד עם השר לשעבר, גונן שגב, ובן דודו משה ורנר במעורבות בהברחת סמים לארץ, הורשע בסיוע לניסיון ייבוא הסמים. במסגרת העיסקה, נגזרו על פרידמן שנתיים מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ו-50 אלף שקל קנס. העיסקה שעשה פרידמן עם הפרקליטות אינה משפיעה כלל על שגב.

   

  במסגרת העיסקה הודה פרידמן שסייע לוורנר ושגב לקשר ביניהם לבין אחרים המעורבים בפרשה, וידע שהוא מסייע להם בביצוע עיסקת סמים. בכתב האישום המקורי הואשם פרידמן בקשירת קשר לייבוא סמים מסוכנים לארץ, קשירת קשר לסחור בסמים בארץ, ניסיון לייבוא סמים והחזקת סמים מסוכנים.

    

  העונש בפרשת האשראי

   

  לפני כחמישה חודשים גזר בית המשפט השלום בתל אביב על שגב שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 50 אלף שקל לאחר שהורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיסי אשראי.

   

  נשיאת בית משפט השלום, השופטת עדנה בקנשטיין, כתבה בגזר הדין אז כי היא מצטערת ששגב לא לקח אחריות על מעשיו ולא הודה בבית המשפט במה שיוחס לו, מאחר שהיו נגדו הוכחות אובייקטיביות ונחרצות. השופטת הוסיפה: "לא ניתן שלא לשאול את עצמנו מה היה לו, לאדם שמקומו בחברה מכובד, בזכות עשייתו והישגיו, לשלוח ידו במעשה עבירה. הכף נוטה לחומרה בשל כך".

   

  השופטת בקנשטיין קבעה כי שגב "שקרן", ששינה את גרסאותיו שוב ושוב. לדבריה, מדובר בגרסאות שאינן מתיישבות זו עם זו: "הנאשם הוא איש אינטליגנטי ומתוחכם, אשר הוכח שהשתמש בכרטיס במטרה להונות. הוא נתפס בקלקלתו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי כהן
  גונן שגב. מודה
  צילום: אבי כהן
  צילום: אבי כהן
  פרידמן. נידון למאסר
  צילום: אבי כהן
  מומלצים